Praktiski
Dārzs

Kā aprūpēt smiltsērkšķa saknes1

Foto – Shutterstock

““Praktiskajā Latvietī” izlasīju rakstu par stādu piedāvājumu dārziem. Vēlos uzzināt vairāk par to, vai vīrišķais smiltsērkšķis tiešām nedzen atvases. Man visi dzen kā traki.” LAIMA TALSOS

Rakstā bija minēta smiltsērkšķa šķirne ‘Lord’ (vīrišķais augs). Krūms ir neliela auguma, tiešām lielisks apputeksnētājs. Kā skaidro stādaudzētavas “Krogzeme” saimniece Diāna Krogzeme, viņu saimniecībā šai šķirnei sakņu atvases tiešām ir retums. Stādi tiek pavairoti ar spraudeņiem (koksnainie – februārī, martā, lapainie – jūlijā). Nelielā dārzā 2–6 mātēm vajag pa vienam tēvam, turklāt vēlams sievišķos augus izvietot ielokā, lai putekšņi tiktu visām. Dārzniece pat uzskata, ka šo nelielā auguma smiltsērkšķi var stādīt lielākās augu grupās kopā ar dekoratīvajiem krūmiem.

Savukārt vairākās citās aptaujātajās audzētavās apgalvoja, ka šķirne ‘Lord’, tāpat kā citi smiltsērkšķi, veido sakņu atvases. Tas notiek arī Dārzkopības institūta stādījumā Pūrē, taču augļkope Inese Drudze skaidro, ka šis process atkarīgs arī no smiltsērkšķu kopšanas īpatnībām. Ja rindstarpas appļauj, apdobes mulčē, sakņu atvašu būs maz vai nemaz. Ja kāda pašāvusies, to pat nemana un nopļauj. Smiltsērkšķis aug viens un lepns.

Taču, tiklīdz sakņu zonā sākas rosība, piemēram, aprok apdobes, uzar rindstarpas, sakņu atvases dodas augšup ar lielu skubu. Teorētiski saknes bojāt nav vēlams, jo tās smiltsērkšķim ir jutīgas, bojājuma vietā var iekļūt dažādi slimību izraisītāji.

Saistītie raksti

Jāņem vērā, ka saknes stiepjas tālu, tāpēc, ja vēlas paklausīgu smiltsērkšķi, tam vajadzētu atvēlēt savu pļaviņu.

Augļkope Inese Drudze novērojusi, ka mātesauga īpašības pilnībā saglabājas tikai no atvasēm ņemtiem stādiem. Tiem, kas pavairoti ar spraudeņiem, ar laiku parādās mazliet atšķirīgas pazīmes, piemēram, ir vairāk ērkšķu. Taču šķirnei ‘Lord’ ogu nav, tāpēc tas nav trūkums, bet sievišķajām šķirnēm – gan.

LA.lv
IL
INESE LIEPIŅA
Praktiski
Brokastu granola – veselīgam dienas sākumam
13 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Karstā kūpināšana katrai gaumei. 4 dažādu kūpinātavu shēmas ar veidošanas aprakstiem
22 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Jumtu labāk sakopt sausā laikā, nevis kad jau pil griesti
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Ekonomika
Izstrādātā garantēto atlīdzību izmaksu kārtība pensionāriem esot nesaprotama
2 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
FOTO: Latvijas un Lietuvas prezidentu tikšanās uz Latvijas-Lietuvas robežas Grenctālē
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Sekojot Baltijas valstu paraugam, tūkstošiem “Honkongas ceļa” dalībnieku apliecina savu vienotību
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Brīvdienās būs lielākoties saulains laiks
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Nāvējošās šūpoles: Limbažos bojā gājusi septiņus gadus veca meitenīte
41 minūtes