Praktiski
Dārzs

Kā aprūpēt smiltsērkšķa saknes1

Foto – Shutterstock

““Praktiskajā Latvietī” izlasīju rakstu par stādu piedāvājumu dārziem. Vēlos uzzināt vairāk par to, vai vīrišķais smiltsērkšķis tiešām nedzen atvases. Man visi dzen kā traki.” LAIMA TALSOS

Rakstā bija minēta smiltsērkšķa šķirne ‘Lord’ (vīrišķais augs). Krūms ir neliela auguma, tiešām lielisks apputeksnētājs. Kā skaidro stādaudzētavas “Krogzeme” saimniece Diāna Krogzeme, viņu saimniecībā šai šķirnei sakņu atvases tiešām ir retums. Stādi tiek pavairoti ar spraudeņiem (koksnainie – februārī, martā, lapainie – jūlijā). Nelielā dārzā 2–6 mātēm vajag pa vienam tēvam, turklāt vēlams sievišķos augus izvietot ielokā, lai putekšņi tiktu visām. Dārzniece pat uzskata, ka šo nelielā auguma smiltsērkšķi var stādīt lielākās augu grupās kopā ar dekoratīvajiem krūmiem.

Savukārt vairākās citās aptaujātajās audzētavās apgalvoja, ka šķirne ‘Lord’, tāpat kā citi smiltsērkšķi, veido sakņu atvases. Tas notiek arī Dārzkopības institūta stādījumā Pūrē, taču augļkope Inese Drudze skaidro, ka šis process atkarīgs arī no smiltsērkšķu kopšanas īpatnībām. Ja rindstarpas appļauj, apdobes mulčē, sakņu atvašu būs maz vai nemaz. Ja kāda pašāvusies, to pat nemana un nopļauj. Smiltsērkšķis aug viens un lepns.

Taču, tiklīdz sakņu zonā sākas rosība, piemēram, aprok apdobes, uzar rindstarpas, sakņu atvases dodas augšup ar lielu skubu. Teorētiski saknes bojāt nav vēlams, jo tās smiltsērkšķim ir jutīgas, bojājuma vietā var iekļūt dažādi slimību izraisītāji.

Saistītie raksti

Jāņem vērā, ka saknes stiepjas tālu, tāpēc, ja vēlas paklausīgu smiltsērkšķi, tam vajadzētu atvēlēt savu pļaviņu.

Augļkope Inese Drudze novērojusi, ka mātesauga īpašības pilnībā saglabājas tikai no atvasēm ņemtiem stādiem. Tiem, kas pavairoti ar spraudeņiem, ar laiku parādās mazliet atšķirīgas pazīmes, piemēram, ir vairāk ērkšķu. Taču šķirnei ‘Lord’ ogu nav, tāpēc tas nav trūkums, bet sievišķajām šķirnēm – gan.

LA.lv
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Lielais ražas laiks. Kas darāms dārzā 16. – 23. septembrī
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Virtuves izlietņu veidi un to priekšrocības. Kuru izvēlēties?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Sagatavo kompostu pavasarim: ko noteikti tajā nevajag likt
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
10 stundas