Praktiski
Dārzs

Kā aprūpēt smiltsērkšķa saknes1

Foto – Shutterstock

““Praktiskajā Latvietī” izlasīju rakstu par stādu piedāvājumu dārziem. Vēlos uzzināt vairāk par to, vai vīrišķais smiltsērkšķis tiešām nedzen atvases. Man visi dzen kā traki.” LAIMA TALSOS

Rakstā bija minēta smiltsērkšķa šķirne ‘Lord’ (vīrišķais augs). Krūms ir neliela auguma, tiešām lielisks apputeksnētājs. Kā skaidro stādaudzētavas “Krogzeme” saimniece Diāna Krogzeme, viņu saimniecībā šai šķirnei sakņu atvases tiešām ir retums. Stādi tiek pavairoti ar spraudeņiem (koksnainie – februārī, martā, lapainie – jūlijā). Nelielā dārzā 2–6 mātēm vajag pa vienam tēvam, turklāt vēlams sievišķos augus izvietot ielokā, lai putekšņi tiktu visām. Dārzniece pat uzskata, ka šo nelielā auguma smiltsērkšķi var stādīt lielākās augu grupās kopā ar dekoratīvajiem krūmiem.

Savukārt vairākās citās aptaujātajās audzētavās apgalvoja, ka šķirne ‘Lord’, tāpat kā citi smiltsērkšķi, veido sakņu atvases. Tas notiek arī Dārzkopības institūta stādījumā Pūrē, taču augļkope Inese Drudze skaidro, ka šis process atkarīgs arī no smiltsērkšķu kopšanas īpatnībām. Ja rindstarpas appļauj, apdobes mulčē, sakņu atvašu būs maz vai nemaz. Ja kāda pašāvusies, to pat nemana un nopļauj. Smiltsērkšķis aug viens un lepns.

Saistītie raksti

Taču, tiklīdz sakņu zonā sākas rosība, piemēram, aprok apdobes, uzar rindstarpas, sakņu atvases dodas augšup ar lielu skubu. Teorētiski saknes bojāt nav vēlams, jo tās smiltsērkšķim ir jutīgas, bojājuma vietā var iekļūt dažādi slimību izraisītāji.

Jāņem vērā, ka saknes stiepjas tālu, tāpēc, ja vēlas paklausīgu smiltsērkšķi, tam vajadzētu atvēlēt savu pļaviņu.

Augļkope Inese Drudze novērojusi, ka mātesauga īpašības pilnībā saglabājas tikai no atvasēm ņemtiem stādiem. Tiem, kas pavairoti ar spraudeņiem, ar laiku parādās mazliet atšķirīgas pazīmes, piemēram, ir vairāk ērkšķu. Taču šķirnei ‘Lord’ ogu nav, tāpēc tas nav trūkums, bet sievišķajām šķirnēm – gan.

LA.lv