Praktiski
Dārzs

Slieka kakā to, ko apēdusi. Kas labs slieku humusā, un kur to drošāk iegādāties? 0

Foto – Shutterstock

Esmu dzirdējusi dažādus viedokļus par slieku kompostu. Mūsu pusē tās audzē daudzi. Ir gan firmas, gan tādi, kam dažas kastes aizdurvē. Vai komposts var atšķirties, ja sliekas it kā vienādas? Vai tas tiešām ir tik labs? ZENTA ENGURES NOVADĀ

– Slieku humuss jeb vermikomposts tiešām ir ļoti laba lieta, – skaidro agroķīmiķe Irēna Šmukste. – Tikai nezin kādēļ tas nekļūst pietiekami populārs. Latviešu dārznieki ir ļoti konservatīvi. Tas varbūt tāpēc, ka daudzi iegādājās nekvalitatīvu preci, kas bija izplatīta pirms gadiem desmit, kad Kalifornijas slieku meistardarbs sāka parādīties Latvijā un neviens īsti nezināja, kā tās kopt un barot.

Kas iekšā, tas ārā

Arī tagad slieku humusam ir atšķirīga kvalitāte. Visvairāk jāuzmanās no tā, ko par lētu naudu piedāvā dažādos interneta sludinājumos. Agroķīmiķe vienkāršoti skaidro, ka slieka kakā to, ko apēdusi. Un, ja barība ir nekvalitatīva, tajā ir maz kaloriju, nekas labs nav gaidāms. Profesionālās sliekaudzētavās tiek īpaši gatavoti kūtsmēslu komposti, kuros nodrošina augstu temperatūru (atbilstīgi Eiropas regulām). Tas garantē arī to, ka humusā nebūs nezāļu sēklu.

Daži saimniecībās eksperimentē ar nelielu daudzumu slieku, jo izvēlējušies zaļo dzīvesveidu un pārtikas atlikumus izbaro līdējām. Taču tikai ar ķirbjiem, mizām un virtuves atliekām labu kvalitāti nevar iegūt, jo sliekām zobu nav un tās var pārstrādāt tikai līdz noteiktam līmenim kompostētu mantu.

Veikalā – ar garantiju

Visdrošāk vermikompostu iegādāties veikalā vai slieku fermā, kur var uzrādīt analīžu rezultātus. Veikalā nopērkamajam ir noteikti kvalitātes standarti, slieku ražojums ir dažādu dienestu pārbaudīts. Turklāt ražotājs ar savu vārdu un norādītajiem rekvizītiem ir atbildīgs par preci, un, ja rodas kādi jautājumi par lietošanu, var zvanīt un precizēt.

Nereti slieku humusu pievieno dažādiem substrātiem. Tie aizvieto kompleksos minerālmēslus, kas sevišķi svarīgi tiem, kuri saimnieko ar bioloģiskajām metodēm.

Jaunie ir drosmīgāki

Vermikompostu visvairāk iegādājas jauni cilvēki, kuri sāk darboties savā dārzā un nebaidās eksperimentēt. Tas atbilst zaļās saimniekošanas filozofijai, turklāt ir vairākas priekšrocības, salīdzinot ar tradicionālajiem kūtsmēsliem: nesmird, viegli dozējams, ērti lietojams, nav nezāļu sēklu, der visiem augiem. Turklāt šī prece nopērkama gandrīz visos dārza preču veikalos, to piedāvā gan latviešu, gan ārzemju ražotājfirmas. Ir plašs sortiments, dažāda lieluma iepakojumi. Attēli uz iepakojuma var būt dažādi, taču saturam jābūt līdzīgā kvalitātē. Tātad var pirkt to, kurš lētāks. Daži ražotāji slieku humusu pārstrādājuši ne tikai granulās, bet arī šķidrajā mēslojumā.

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Korejiešu kimči – asi, aromātiski un izcili kraukšķīgi skābēti kāposti
1 diena
SM
Signe Mengote
Praktiski
Tas, ka viņi ir lēni, ir tikai mīts… Ciemos pie bruņurupuču meitenes, vārdā Brunis
1 diena
MP
MAIJA PASTARE
Praktiski
Ja darbinieku skaits tiek samazināts, kam ir priekšroka saglabāt darbu?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti
2 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā
26 minūtes
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
ES 27 dalībvalstis vērtē Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES līgumu un nākotnes attiecību deklarāciju
40 minūtes