Praktiski
Mājas

Slēdzene iekšdurvīs: ierīkot var arī pats0

Foto: Paradise on earth/SHUTTERSTOCK

Atslēga iekšdurvīs reizēm nebūt nav lieka greznība vai iegriba, bet nepieciešamība, norobežojot savu dzīves telpu. Ja vien ir pietiekamas galdnieka iemaņas un daži vienkārši darbarīki, atslēgas ierīkošana paša spēkiem nav nekas sarežģīts.

Protams, sākotnēji jānovērtē esošais risinājums. Iespējams, durvju rokturim vien jāpielāgo slēdzene. Atsevišķos gadījumos būs jānomaina slēdzenes mehānisms, aizstājot ar tādu, kurā ir vieta atslēgai. Vēlams, lai tā būtu pieskaņota durvīm un telpas iekārtojumam.

Vienkāršākais risinājums – aizbīdnis

Ražotāji piedāvā ļoti daudz dažādu risinājumu, kaut gan tos visus var iedalīt divās lielās grupās – iekaļamās un uzliekamajās slēdzenēs. Protams, elegantākas izskatīsies iekaļamās slēdzenes, tām arī var piemeklēt interjeram pieskaņotus rokturus, uzlikas.

Pats vienkāršākais slēdzenes tips ir aizbīdnis, kas ļauj durvis aizdarīt tikai no iekšpuses. Tā ierīkošanai pietiks ieskrūvēt sešas (visbiežāk) kokskrūves, un vienkāršākie modeļi izmaksās nedaudz vairāk par vienu eiro. Tomēr aizbīdnis vairāk derēs saimniecības ēkai un šķūnītim, nevis mājoklim.

Mazliet lepnāka aizbīdņa versija ir aprīkota ar rokturi, bet pats bīdstienis tiek iekalts, precīzāk – iefrēzēts durvīs. Tomēr arī tas ļauj durvis aizslēgt tikai no iekšpuses. Par izturīgākiem un greznākiem šāda veida aizbīdņiem, ko visbiežāk lieto durvīm kā papildu drošības sistēmu, jau var nākties tērēt virs pieciem eiro. Aizbīdnis var būt aprīkots arī ar roktura mehānismu. Tā ierīkošana būs sarežģītāka – durvīs un stenderē būs jāizurbj caurums aizbīdnim, savukārt durvju sānā atvere slēdzējmehānisma darbināšanai.

Iekaļamas vai uzliekamas?

Uzliekamās slēdzenes iekšdurvīm izvēlas reti, lai gan ražotāji tām piedāvā dekoratīvu noformējumu, un šādas slēdzenes var kalpot ne tikai kā praktisks, bet arī neparasts interjera elements. Uzliekamās slēdzenes visbiežāk lieto kā papildu slēdzeni ārdurvīm.

Taču ir gados vecāki cilvēki, kuriem šis risinājums šķiet piemērots, jo slēdzenes ierīkošana ir ļoti vienkārša. Uz durvju virsmas atzīmē vietu, kur nepieciešama atvere atslēgas cilindram. Izurbj to, izvēloties piemērota diametra ur­bjus, un atliek tikai slēdzeni pieskrūvēt pie durvīm.

Savukārt pie stenderes jāpieskrūvē atslēgas daļa, kurā tiek iebīdīts slēdzējmehānisms. Jāpiestiprina neliela dekoratīva uzlika ap cilindru vai plākšņu atslēgai paredzētā vieta no durvju ārpuses, un tas arī viss. Uzliekamā atslēga arī ģimenes budžetā lielu robu neatstās. Cena – sākot no 10 eiro par kaut cik kvalitatīvu izstrādājumu.

Ja ar vienkāršu iekaļamu durvju aizcirtni šķiet par maz, var izvēlēties tādu, kam rokturi no telpas iekšpuses iespējams nobloķēt. Šādas slēdzenes nopērkamas, sākot no sešiem septiņiem eiro atkarībā no kvalitātes un dizaina. Var arī ierīkot pilnvērtīgu iekaļamo slēdzeni ar atslēgu, izvēloties cilindra vai plākšņu tipa mehānismu. Cena – sākot no 10 eiro.

Šādas slēdzenes ierīkošana ir nedaudz sarežģītāka. No darbarīkiem būs vajadzīga mērlente un stūrenis, zīmulis, 10 un 20 mm plati kalti, elektriskais urbis ar kokam domāto urbju komplektu, āmurs, skrūvgriezis.

Induļa Burkas zīmējums

Rūpīgi izmēra slēdzeni un mērījumus pārnes uz durvju malu. Atslēgas parasti ierīko 900–1100 mm augstumā no durvju apakšējās malas. Lai ievērotu taisnus leņķus, lieto stūreni. Precīzi izņemt no durvīm lielāku apjomu koksnes būs vieglāk, ja ar atbilstīga diametra kokurbi izurbsiet caurumus vienu zem otra starp augšējo un apakšējo atzīmi (sk. zīmējumu).

Urbumiem jābūt par pieciem milimetriem dziļākiem nekā atslēgas dziļums. Lai visi urbumi būtu vienāda dziļuma, uz urbja izveido atzīmi. Ar kaltu un āmuru izņem atlikušo koksni.

Atzīmē un izkaļ vietu slēdzenes priekšējai stiprinājuma plāksnei. Iezīmē urbumu vietas rokturim un atslēgas cilindram, tos izurbj ar attiecīga veida urbi. Atslēgu iemontē durvīs un uz stenderes iezīmē vietu pretplāksnei. Arī tai nepieciešamos padziļinājumus veido ar kaltu.

Magnētiskā atslēga

Tehnoloģiju cienītājiem gana interesantas varētu šķist magnētiskās atslēgas, kuras aizbīdņa bulta pretplāksnes ligzdā tiek ievilkta ar magnētu. Lai durvis atvērtu, jāpagriež rokturis. Šādas atslēgas nopērkamas, sākot no 15 eiro. Magnētiskās slēdzenes atdarās klusi, kas īpaši ērti bērnistabās. Tajās nav mēlītes un aizbīdni balstošas atsperes, kas var atslābt vai pat salūzt.

Lai arī iekšdurvīm parasti neizvēlas ļoti izturīgas slēdzenes ar augstu aizsardzības līmeni, tomēr vērts izvēlēties pasaulē atzītu ražotāju darinājumus. Šādu ražotāju atslēgas var būt arī lētākas, taču tās noteikti nebūs sliktas, un nevajadzēs stāvēt pie durvīm, kuras nevarat atslēgt pat ar īsto atslēgu.

PADOMI

• Kvalitatīvs cilindriskas atslēgas serdenis nekad nebūs viegls. Par to var viegli pārliecināties, to paņemot rokā.

Saistītie raksti

• Ja cilindrisko slēdzeni iemontējam koka durvīs, jāizvēlas slēdzene ar minimālo korpusa biezumu, lai nenovājinātu durvju vērtni.

• Durvis papildus var aprīkot ar parasto aizšaujamo un ķēdīti.

• Izvēloties slēdzeni, svarīgi zināt durvju vēršanās virzienu (pa labi vai pa kreisi). Par to jāpastāsta pārdevējam, lai izvēlētos pareizo slēdzeni.

• Atslēgas vislabāk iegādāties specializētos veikalos vai pie atslēgu meistariem.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Pensijā – tikai 70 gadu vecumā? Klīst tādas runas…
17 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Biešu salāti ar grauzdētām ķirbja sēklām
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dārzeņus ēdam par maz. Vairākas receptes ēdienkartes dažādošanai
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Uz aptieku ne tikai pēc zālēm: aptiekās paplašinās pakalpojumu klāstu
1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
Baldonē atrod mucas ar aizdomīgu vielu. Teritorija norobežota
48 minūtes
Uldis Šmits
Pasaulē
Ievēlēta, bet…
8 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Septiņas dienas valdīs vasarīgi silti laika apstākļi: jaunākā prognoze
16 stundas