Praktiski
Mājas

Sirreālais reālisms Aizputē. Ciemos pie brīvmākslinieka Ģirta Brumsona Aizputē0

Foto – Anda Krauze

“Man ir svarīgi visu darīt ar vērienu un pamatīgi,” teic ĢIRTS BRUMSONS (1981) – personība ar plašām interesēm: brīvmākslinieks, galdnieks, darbmācības skolotājs Lažas internātskolā, arī viens no televīzijas šova “Saimnieks meklē sievu” dalībniekiem. Aizputē viņš iekārtojis un iekopis ne vien savu divstāvu māju un dārzu, bet arī onkuļa stādīto dendroloģisko parku.

Jau ienākot pa vārtiņiem, ko arkveidīgi ieskauj vītenis, sētā var ieraudzīt, ka mājas apkārtne ir īpaši kopta – nopļauts zāliens, nofrizēti apstādījumi, aizvien zied puķes… Un zaļajā vidē kā krāsu akcenti – Ģirta veidoti mākslas objekti, tostarp izteiksmīgs dārza kamīns kā atvērta mute (gluži vai Antonio Gaudi stilā), viņa gleznas. To izstādes bijušas skatāmas Aizputē, Rīgā, Liepājā, arī ārpus Latvijas – Dānijā, Kaļiņingradā. Kāds tad ir Ģirta mākslas rokraksts?

“Es to dēvēju par sirreālo reālismu,” smaidot saka Ģirts. “Tā ir brīvība cilvēka zemapziņai un mākslinieka spējai veidot vīzijas, kas simbolizē brīvas jaunrades iracionālo būtību.”

Plašais dārzs ir sadalīts divās daļās: privātais dārzs ar siltumnīcu un otrā pusē visiem apskatāmais mākslas parks, kas tapis, attīstot Ģirta onkuļa dendrologa Alberta Priedola 1987. gadā veidoto dendrāriju, kurā iestādītas dažādu sugu egles, priedes, īves, kadiķi, tūjas, ceriņi. Daži koki ir ļoti reti, piemēram, hemlokegle un Ādama koks jeb arālija ar gandrīz vai pusmetru garām lapām. Lai saglabātu onkuļa piemiņu, Ģirts dendrāriju pārņēmis savā ziņā.

“Galvenie konsultanti par puķēm un augiem ir mani vecāki – mamma Brigita un tētis Vitālijs. Viņš arī cēlis mūsu dvīņu māju. Savējo daļu esmu moderni pārveidojis atbilstoši savām izjūtām un noskaņām.”

Ēkas pirmajā stāvā atrodas virtuve, kas piesaista uzmanību ar interesanto galda virsmu, iebūvētajām mēbelēm, kuru lejas daļā iemontēts apgaismojums, kas maina krāsu. Sanitārais mezgls ar apsildāmām grīdām, viesistaba, kuru grezno Ģirta lielformāta darbs. Viņš pats veidojis koka kāpnes uz otro stāvu, ielicis dēļu grīdas, koka bīdāmās durvis, kā arī kokgriezumos darinājis viesistabas masīvo galdu. Otrajā stāvā – darba kabinets, sanitārais mezgls un guļamistaba. Katrā telpā ir kāds interesants mākslas priekšmets – vai nu glezna, vai instalācija, vai dekors… Par interjeru saimnieks teic:

“Esmu azartisks ceļotājs, taču ar suvenīriem neaizraujos, tīk, ka telpas ir brīvākas, nav piebāztas ar niekiem. Man patīk plašums!”

Māja apkurināma ar malku, oglēm un granulām, telpu apgaismošanai izmantotas tikai LED spuldzes, lai taupītu elektrību.

LA.lv