Praktiski
Dārzs

Sirdsmājiņā iemetušies sirseņi. Kā no tiem iespējams atbrīvoties?0

Foto – Shutterstock

Lauku mājas āra tualetē iemitinājušies sirseņi jeb irši – pie griestiem ir pūznis. Uz sirdsmājiņu nevaram neiet, bet tur uzturēties ir biedējoši, jo lidoņi var iedzelt. Kā no tiem iespējams atbrīvoties? I. BAUMANE VIDZEMĒ

Sirseņi ir lielākie lapseņu dzimtas pārstāvji, bet nav tik agresīvi kā lapsenes. Tie neuzbrūk, ja vien nejūtas apdraudēti, kāds neposta pūzni vai necenšas notvert ar rokām. Turklāt jāņem vērā, ka tie iznīcina augļu koku kaitēkļus. Daudzās Eiropas valstīs sirseņi ir pat aizsargājami. Ja tomēr šķiet, ka šie lidoņi rada pārāk lielu apdraudējumu, jāķeras pie to apkarošanas, izmantojot ķīmiskos līdzekļus.

SIA “Aktis” valdes locekle Evita Misa iesaka lietot lapseņu un iršu pūžņu iznīcināšanai paredzētos aerosolus Biolit L, Protect, Bros vai SuperCobra.

– Pūzni bagātīgi apsmidzina ar aerosolu vēlu vakarā vai pat pusnaktī un vēsā laikā, jo tad sirseņi atgriezušies savās mājās, ir arī mazaktīvi. Aptuveni dienas laikā tie būs aizgājuši bojā. Tad pūzni noņem un sadedzina, – skaidro speciāliste. – Iznīdējot sirseņus, jābūt piemērotam apģērbam, lai sakaitinātie lidoņi nesadzeltu. Arī galvai un sejai jābūt nosegtai, un šim nolūkam var izmantot bitenieka tērpu, ja tāds ir.

Irši var iedzelt cauri paplānam apģērbam, tāpēc jāuzvelk, piemēram, brezenta auduma bikses un virsjaka vai krekls ar garām piedurknēm un vairāki džemperi, tāpat vairākas garās bikses, zeķes, cimdi un cepure. Nedrīkst būt atsegta neviena ķermeņa daļa.

Sirseņu spieti ir dzīvībai bīstami, tāpēc pūžņa likvidēšanu var uzticēt kādam grauzēju un insektu iznīcināšanas pakalpojumu sniedzējam, piemēram, SIA “Aktis”, SIA “Dzidra”, SIA “SKK” vai citam šādas ievirzes uzņēmumam.

LA.lv