Praktiski
Dārzs

Sīpoli kārtīgi jāizžāvē. Paštaisīta žāvētāja shēma un darba apraksts0

Foto-Shutterstock

Pirms vairākiem gadiem “Praktiskajā Latvietī” bija publicēta ierīce, ar kuru mājas apstākļos labi izžāvēt sīpolus. Ja tie kārtīgi netiek izžāvēti, ātri vien sāk pūt un slikti glabājas. Būtu labi dabūt shēmu, kā šādu ierīci uztaisīt vai arī kur iegādāties. JURIS Neretā

“Sīpolu žāvēšana ir ļoti vienkārša. Ja platības lielākas, ar lakstu sitēju nosit lakstus tā, lai virs sīpola paliek 5–10 centimetri, lai nesabojātu pašu sīpolu. Ja platības mazākas, to var paveikt arī ar trimmeri. Tad sīpolus ar kratītāju izkratu un atstāju turpat uz lauka žūt 5–10 dienas. Šajā laikā apkalst saknes un sakalst atstātais sīpola laksta kakliņš. Jo ātrāk kakliņš izkalst, jo labāk. Galvenais neatstāt sīpolus pēc lakstu nopļaušanas augam zemē. Laksta kakliņš var pielīt ar ūdeni, un tad gan raža būs sabojāta. Ja sīpols apgāzies uz sāna, lietus nekaitēs,” skaidro dārzeņu audzētājs Andris Sakss no Skrīveriem, kurš sīpolus audzē lielās platībās.

Kad sīpoli jau dzelteni un saknes sakaltušas, laiks vest uz māju un žāvēt, vienlaikus arī novietojot glabāšanai.

Apcirknī, kur sīpolus glabās, jāierīko ventilējama grīda. Uz pamata ierīko 15–20 cm augstas lāgas, virs kurām izveido latiņu redeles. Spraugas starp tām aptuveni 20 milimetru. Saules pusē pie ēkas no ārpuses ierīko spēcīgu ventilatoru. Ventilators pievada gaisu zem grīdas, un tas plūst cauri sīpoliem, tos izžāvējot. Pietiek, ja saulainos brīžos paventilē divas trīs stundas dienā. Sīpolu slānis var būt pat vairāk nekā divus metrus biezs. Process jāatkārto vairākas nedēļas, vērojot situāciju.

Ja sīpolu pavisam maz, tos izkārto uz koka redelēm zem nojumes pamīšus. Sīpolus liek uz sāna blakus citu citam, lakstus orientējot vienā virzienā. Nākamo kārtu liek uz pirmās lakstiem. Veidojas sīpolu klājiens, kuram ļauj dabīgi izžūt. Tad sapin pīnes kā sendienās, sasienot izžuvušos lakstus, bet tos nenogriežot.

Jāņem vērā, ka sīpols tāpat kā cilvēks – pamodināts tas sāks rosīties. Tas nozīmē, ka glabāšanas laikā sīpoli nav jātraucē, sažuvušais kakliņš nav jānogriež. Tiklīdz to izdara, sīpols sāk augt. Piemēram, sīpolu maisu, kuru paredzēts izstādīt lokiem, pirms stādīšanas saimnieks vairākas reizes sviež pret zemi. Tad dīgšana notiek vienmērīgāk. Arī pirms tirgošanas sažuvušos kakliņus parasti nogriež. Taču šādi sīpoli ilgi neglabāsies.

Induļa Burkas zīmējums
LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Žāvētava augļiem un dārzeņiem. Kā izgatavot pašam
15 stundas
ĢK
Ģirts Kasparāns
Praktiski
Ko tik neizdomā. Miskaste, kura pati iztīrās
15 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
7 svarīgi jautājumi par piemiņas vietām
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/AFP
Pasaulē
Irānas sagrābtais britu kuģis noenkurots ostā; izmeklēs iespējamu sadursmi
31 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Divas pašvaldības izslēdz savus izdevumus no masu informācijas līdzekļu reģistra
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
LED gaismekļu ražotājs “Vizulo” jaunās tehnoloģijās ieguldīs vairāk nekā pusmiljonu eiro
13 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
Māksla kā vienīgais dzīvesveids. Saruna ar mākslinieku dinastijas turpinātāju Indriķi Ģelzi
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Sestdiena būs siltākā diena kopš 1. jūlija
5 stundas