Praktiski
Mājas mīluļi

Šinšillas prasa uzmanību. Pazīmes, kas liecina, ka dzīvnieciņam ir problēmas ar veselību0

Foto – Shutterstock

Šinšillas patiesībā ir ļoti veselīgi dzīvnieki. Taču tās ir arī iemācījušās slēpt slikto pašsajūtu, tāpēc saimnieks bieži vien slimību pamana, kad jau ir par vēlu.

Šinšillas ir ļoti jutīgas pret krasām temperatūras svārstībām, paaugstinātu gaisa mitrumu un caurvēju. Šādos ap­stākļos dzīvnieki var saslimt ar plaušu iekaisumu. Ja šinšilla sāk šķaudīt, ir izdalījumi no deguna, dzīvnieks ir nomākts, nekavējoties jādodas pie veterinārārsta.

Šinšillas nekādā gadījumā nedrīkst mazgāt ūdenī, tām jāno­drošina smilšu vannas. Taču derēs tikai zooveikalos nopērkamas speciālas smiltis.

Ja šinšillas neuzmanīgi satver, tās var nomest apmatojumu un pat kādu ādas gabaliņu. Tomēr ādas bojājums ļoti ātri sadzīst un apmatojums ataug.

Šinšillām veselības problēmas visbiežāk sagādā pārāk trekna barība. Maltītei jābūt ar pavisam mazu tauku un cukura saturu. Tāpat nedrīkst aizmirst par vitamīnu un minerālvielu piedevām. Šķiedrvielas nodrošina pareizu gremošanas trakta darbību. Ja to ir par maz, var rasties aizcietējumi, vēdera uzpūšanās un dzīvnieciņš var pat nomirt. Savukārt, ja šķiedrvielu ir par daudz, dzīvnieku moka caureja, atūdeņošanās, kas ir dzīvībai bīstama. Zooveikalos ir nopērkama speciāla granulēta barība šinšillām, bet noteikti nepieciešams arī svaigs siens. Tas nekādā gadījumā nedrīkst būt sasmacis, sastāvējies vai sapelējis! Rieksti, žāvēti augļi vai sēklas jāpiedāvā tikai kā kārums. Svaigus dārzeņus un zaļumus drīkst un vajag dot, bet ar mēru, arī zāle pavasarī jādod mazām porcijām. Vienmēr jābūt pieejamam tīram ūdenim.

Šinšillām ļoti svarīga ir mutes dobuma un zobu veselība. Pārauguši un nepareizi nodiluši zobi, asas zobu malas rada traumas un sāpes mutes gļotādā, tāpēc dzīvnieks neēd. Šiem dzīvniekiem zobi aug nepārtraukti. Tie tiek asināti, graužot un samaļot barību. Šinšillām jānodrošina dažādu veidu graužamais materiāls, piemēram, bērza un ābeles zariņi. Lai pārbaudītu zobus, dzīvnieks jānogādā pie speciālista, kurš praktizējas mazo grauzēju mutes dobuma slimībās. P

LA.lv