Praktiski
Rokdarbi

Silti un glīti – darinām jaciņu mazulim0

Foto – Anda Krauze

Materiāli

Adīšanai izmanto apļveida 4. izmēra adāmadatas, kuru auklas garums ir 80 cm. Lai kleitiņa saskarē ar ādu neradītu nepatīkamas sajūtas, to nevajadzētu adīt no rupjas aitas vilnas dzijas, kas ir asa. Ja nu cita materiāla nav, aitas vilnai var pievienot vienu vai pāris Kid mohair dzijas pavedienus.

Silta un mīksta ir merīn­aitu vilnas dzija, bet košu un dzīvespriecīgu toņu palete raksturīga efektdzijai un mohērai, ko arī var izmantot kleitiņai.

Tāpat var izvēlēties dziju, kuras sastāvā ir vilna un akrils (tad kleitu var mazgāt veļasmašīnā, ko nevar darīt ar 100 % vilnas izstrādājumu). Taču vēlama tāda, kuras sastāvā nav vairāk par 50 % akrila. Simtprocentīgu akrilu kleitiņai gan nevajadzētu pirkt – par daudz sintētikas!

Tas, cik daudz dzijas vajag adījumam, ir atkarīgs no izraudzītā raksta, no tā, cik blīvi ada, kāda ir dzija, cik liels ir bērns. Tāpēc par noskatīto dziju un nepieciešamo tās daudzumu būtu prātīgi izvaicāt pārdevēju veikalā. Jaunā rokdarbniece lēš, ka kleitiņas noadīšanai 4 gadus vecai meitenītei vajadzētu 350 – 400 g dzijas.

Darba gaita


1. No izvēlētās dzijas uzada paraudziņu, lai varētu aprēķināt, cik valdziņi jāuzmet. Šo paraudziņu vēlams izmazgāt, lai noteiktu, vai adījums sarausies vai ne, un cik lielā mērā sarausies. To zinot, var uzmest kādu valdziņu mazāk, nekā būtu nepieciešams, aprēķinot pēc paraudziņa, jo adījums staipās.

2. Nosaka kakla apkārtmēru tajā līmenī, kur parasti kaklam piegul T-krekls. Aprēķina, cik valdziņu jāuzmet. Valdziņu skaitu sadala trīs daļās (8 valdziņi vajadzīgi pa virsu reglāna veidošanai). Viena trešdaļa valdziņu būs priekšpusei, otra – mugurpusei, bet trešo sadala uz pusēm – abām piedurknēm. Tā kā bērniem nepatīk, ka apģērbs jāvelk pār galvu, arī priekšdaļu var pārdalīt uz pusēm, lai tā būtu pogājama. Konkrētajā gadījumā kleitas mugurpusei uzmesti 14 valdziņi (+ 2 valdziņi abās pusēs reglāna veidošanai), bet abām priekšdaļas pusēm un piedurknēm – pa 7 valdziņiem (piedurknēm vēl + 2 valdziņi abās pusēs reglāna veidošanai). Reglāna veidošanas vietās iesprauž saspraužamās adatas vai speciālus stiprinājumus, kurus var iegādāties adīšanas piederumu veikalos.

3. Pirmajā rindā visus valdziņus ada kreiliski.

4. Otrajā rindā valdziņus ada labiski līdz priekšpuses atzīmei, kur tiks veidots reglāns. Pieaudzē valdziņu, tad divus valdziņus ada labiski un atkal pieaudzē valdziņus. Turpina adīt labiski līdz nākamajai reglāna veidošana vietai, kur atkal pieaudzē valdziņu, divus izada labiski un vienu valdziņu pieaudzē. Tā turpina līdz rindas beigām.

5. Trešajā (atpakaļejošajā) rindā visus valdziņus ada kreiliski.

6. Ceturto rindu ada tāpat kā otro, reglāna veidošanas vietās pieaudzējot pa diviem valdziņiem.

7. Lai noteiktu, cik rindu līdz padusītei nepieciešams adīt, adījumu samēro ar kleitiņu, ko meitenīte valkā (tā var būt arī no auduma).

8. Kad ir aizadīts līdz padusītei, piedurkņu valdziņus uzņem vai nu uz citas krāsas dzijas pavediena vai speciālas saspraužamās adatas (var iegādāties adīšanas piederumu veikalos) un turpina adīt priekšpusi un mugurpusi.

9. Kleitas stāva daļu var adīt labiski gludu, var izmantot rīsu rakstu vai patentadījumu. Bruncīšu paplatinājumu veido, katrā 6. vai 7. rindā ik pēc 12 valdziņiem pieaudzējot valdziņu. Ja svārciņus vēlas zvaniņa formā, abos sānos pieaudzē pa 1 valdziņam ik pēc 5 rindām.

10. Kleitas apakšmalu ada kreiliski. Tad tā nerullēsies uz augšu.

11. Uz apļveida adatām uzņem piedurkņu valdziņus un pabeidz adīt piedurkni. Katrā 6. kārtā pirmos un pēdējos 2 valdziņus saada kopā. Beigās ada valnīti – vai nu zosādiņas rakstā, vai klasiskajā versijā – viens valdziņš labiski, otrs – kreiliski.

12. Aptamborē kakla izgriezumu, lai tas neizstaipās. Ja ada jaciņu, uzņem valdziņus un noada apkaklīti.

LA.lv