Praktiski
Mājas mīluļi

Sīkums rokassomiņā… Mīti un patiesība par mazajiem sunīšiem0

Foto-Shutterstock

Vēl nesen rakstos par slavenību dzīvi tādi sunīši izskatījās kā rets sabiedrības dāmu dzīvs aksesuārs. Bet viss mainījās: mazajiem sunīšiem izdevās iekarot popularitāti plašās tautas masās. Par viņu īpašniekiem uzdrošinājās kļūt mājsaimnieces, jaunie pāri un pat dzīvnieku mīļotāji, kuriem jau mājā bija kāds no lielākajiem suņu dzimtas pārstāvjiem. Bet godbijība pret šiem elites klases dzīvniekiem saglabājās, tāpat kā mīti par to, ar ko tik īpašu (izņemot izmēru) mazo šķirņu suņi atšķiras no citiem.

MĪTS. Tas taču ir īsts atradums – suns, kuru var iemācīt nokārtoties kastītē kā kaķi!

Realitāte. Jā, dekoratīvie suņi var iztikt bez ikdienas pastaigas. Bet tas nenozīmē, ka viņiem nav nepieciešamas kustības! Ja viņi nesaņem pietiekami daudz fizisko aktivitāšu, muskuļi atrofējas un dzīvnieki kļūst slimīgi un vārgi. Ja tavs sunītis dzīvojas tikai pa māju, iekļauj ikdienas grafikā fiziski aktīvas spēles. Tiem, kuri ved ikdienas pastaigās ārā, jāatceras par mīluļa trauslo dabu. Sunīši mīl siltumu, turklāt tiem ir trausli kauli.

MĪTS. Dzīvoklis nav īpaši jāpielāgo mazo sunīšu vajadzībām. Ko gan var sabojāt tāds mazulītis?

Realitāte. Patiesībā dekoratīvā sunīša ienākšanai mājā jāgatavojas tikpat rūpīgi kā bērna piedzimšanai. Sīkumi plauktos, vadi, pudelītes un flakoniņi, augu lapas un stublāji – viss, kas atrodas kucēna acu un deguna līmenī, izraisa viņā patiesu pētniecisko interesi. Lielāki suņi, pat būdami kucēni, nav tik ziņkārīgi un nevaldāmi kā mazie suņi.

MĪTS. Rūpes par mazajiem sunīšiem ir vieglākas un vienkāršākas. Ar viņiem ir viegli pārvietoties pa pilsētu, braukt ar sabiedrisko transportu, iet uz restorānu vai izstādi.

Realitāte. Daži veterinārārsti neiesaka lietot kaklasiksnu, jo mazajiem sunīšiem ir vāja traheja, tajā pašā laikā viņi ir ļoti emocionāli, viegli uzbudināmi un var tā paraut pavadu, ka kaklasiksna radīs elpas trūkumu. Pavadas svars arī ir nozīmīgs: pārāk smaga var pārslogot kaklu. Attiecībā uz kopīgajām pastaigām jāpiebilst, ka suņu pārnēsāšanai nav piemērotas parastās dāmu somiņas vai sporta somas. Jāiegādājas īpaša somiņa – aprīkota ar caurumiņiem ventilācijai.

MĪTS. Dekoratīvie sunīši – lieliska rotaļlieta maziem bērniem.

Realitāte. Jā, dekoratīvo šķirņu suņi ir ļoti draudzīgi. Bet bērniem līdz noteiktam vecumam ir tendence uztvert mazos sunīšus par rotaļlietu vārda tiešā nozīmē, un tas var būt bīstami dzīvniekam. Tikai no piecu gadu vecuma bērni ir spējīgi kaut cik apzināti attiekties pret dzīvniekiem, būt uzmanīgi, izprast uzvedības normas ar suni. Vecāku vadībā bērni šajā vecumā var iemācīties rūpēties par mazākajiem draugiem un draudzēties ar tiem, nenodarot kaitējumu.

MĪTS. Dekoratīvo šķirņu sunīši neder par aizstāvjiem un sargiem. Atšķirībā no “normāla” suņa, uz kuru paskatīšanās vien jau iedveš cieņu jebkuram miera traucētājam.

Realitāte. Maziem suņiem saskaņā ar kompensācijas likumiem ir lieliska dzirde un milzīga drosme. Pie šīm dabiskajām īpašībām pievienojas beznosacījuma uzticība saimniekam. Tāpēc par gan lūgto, gan nelūgto viesu ierašanos viņi noteikti brīdinās. Un saimnieka dēļ būs gatavi “saplosīt” ikvienu neatkarīgi no tā lieluma.

SVARĪGI! Mazo suņu saimnieka sindroms

Daudzi saimnieki, kurus maldinājis mīluļa miniatūrais izmērs, atļauj viņam pārāk daudz. Un suns savukārt kļūst nevaldāms. Ir vērts atcerēties, ka visi parastie padomi par audzināšanu un apmācību vienādā mērā attiecas uz visu izmēru suņiem.

Mazo sunīšu šķirnes

Jorkšīras terjers

Foto-Shutterstock

Mierīgs un pacietīgs. Ne pārāk mīl spēlēties ar bērniem, izvēlas mieru vai mērķa vajāšanu (tāpat kā visi terjeri). Nepieciešama cirpšana. Jāķemmē vismaz trīs reizes nedēļā.

Čivava

Foto-Shutterstock

Drosminieks ar raksturu, labs sargs. Viņš mīl pieaugušos vairāk nekā bērnus. Neprasa lielu aprūpi: pietiek ar ķemmēšanu reizi pa reizei. Dažreiz ātri uzbudināms. Tendence slimot.

Ķīnas cekulainais suns

Izturīgs, sabiedrisks, tik uzticīgs, ka pat negaida neko pretī. Nav bieži jācērp. Bet! Ļoti smagi pārdzīvo vientulību.

Toiterjers

Foto-Shutterstock

Viens no visgudrākajiem suņiem. Agri pieaug, viegli uzbudināma nervu sistēma. Ja tiek aktīvi fiziski sagatavots, var būt ļoti izturīgs, mīl uzmanību, nepretenciozs aprūpē.

Punduršpics

Viegli apmācāms. Viņš mīl rotaļas un kustību. Labs sargs, ļoti pieķeras saimniekam un atturīgs pret citiem. Viegli sadzīvo ar citiem dzīvniekiem.

Maltas sunītis

Foto-Shutterstock

Ļoti dzīvīgs un gudrs suns. Prasa rūpīgu kopšanu: savlaicīgi jāmazgā, nevar pieļaut vilnas savelšanos. Uzņēmīgi pret šķirnei raksturīgām slimībām.

Avots: goodhouse.ru

LA.lv