Praktiski
Mājas

Sešas populārākās mājas ierīces pirms 150 gadiem un tagad0

Gludeklis


1882. Senākos gludekļus silda ar uzkarsētu ūdeni vai oglēm, bet vēlāk patentē pirmo elektrisko gludekli, ko nosauc par “elektrisko dzelzi”.

2011. Gludeklis ir pietiekami gudrs, lai pats izslēgtos pēc 10 minūtēm, ja netiek lietots, pasargājot aizmāršīgos gludinātājus ne nevēlamām situācijām.

 

 

Veļas mazgājamā mašīna


Lai atklātu neparastākos faktus par mājas ierīču izcelsmi un lai iepazīstinātu ar mūsdienu steidzīgajam cilvēkam pieejamajām lietderīgām sadzīves tehnikas funkcijām, zīmols “Electrolux” ir sagatavojis informatīvi izklaidējošu infografiku.

1858. Tiek patentēta pirmā veļas mazgājamā mašīna ar rotējošu mehānismu.

1874. Tirgotājs Viljams Blekstouns izgatavo pirmo mājas apstākļiem piemēroto veļas mazgājamo mašīnu kā dāvanu sievai dzimšanas dienā.

2012. Veļas mazgājamai mašīnai ar pretalerģijas kopšanas režīmu, piepulcējas atsvaidzināšanas funkcijas, ar kuras palīdzību ar tvaiku var ātri atsvaidzināt un nogludināt kreklu vai citas smalkas apģērba lietas.

Trauku mazgājamā mašīna


1850. Tiek patentēta koka ierīce ar roku griežamu ūdens padevi, kas apšļaksta traukus ar ūdeni.

1886. Džozefīne Kočrana dusmās, ka kalpi, mazgājot smalkās servīzes, mēdza tās ieplēst vai apdauzīt, paziņoja: “Ja neviens nav spējīgs radīt trauku mazgājamo mašīnu, es to izdarīšu pati!”

2010. Pēc tūkstošiem aptaujāto ar RealLife trauku mazgājamo mašīnu mainās 30 gadus pastāvējušie standarti: ievērojami palielinās trauku mašīnas ietilpība, bet būtiski samazinās ūdens un elektroenerģijas patēriņš.

Cepeškrāsns


1728. Pirmās ir dzelzs cepeškrāsnis, vēlāk seko gāzes plītis un elektriskās cepeškrāsnis tiem, kuri var tolaik atļauties elektrību.

2014. Mājas virtuvei ir pieejama tvaika cepeškrāsns ar vakuuma atvilktni, lai SousVide metodē gatavotu maltītes veselīgi lēnām un zemā temperatūrā.

Putekļusūcējs


1860. Tīrīšanai ar pirmo putekļusūcēju bija vajadzīgi divi cilvēki: viens virzīja putekļusūcēju vajadzīgajā virzienā, bet otrs darbojās ar sūkšanas iekārtu.

2013. Kopā ar pasaulē klusāko putekļusūcēju Ultra Silencer lietotājs saņem meditācijas programmu, lai, uzkopjot māju, attīrītu arī sevi.

Ledusskapis


1911. Pirmais mājsaimniecībai paredzētais ledusskapis pārdots par 1000 dolāriem, kas tolaik bija divas reizes lielāka cena par automašīnas cenu.

Saistītie raksti

1993. Electrolux kļūst par pirmo ražotāju, kas rada ledusskapi bez iepriekš aukstumierīcēs izmantotās vielas hlorfluorogļūdeņraža (HFO) – bez vienas no ozona slāni noārdošām “ļaunajām” vielām.

Bieži vien mājas ierīces netiek pietiekami prasmīgi izmantotas. Tāpēc ieteicams, pirmkārt, veikt inventarizāciju savā mājā, izpētot, kādas ierīces ir pašu rīcībā un kādas to funkcijas tiek lietotas. Otrkārt, iespējams, ka gan veļas mazgājamā mašīna, gan cepeškrāsns, gan citas ierīces slēpj daudz vairāk iespēju, nekā līdz šim ir izmantotas. Treškārt, ir vērts atcerēties, ka gudras mājas ierīces, prātīgi tās lietojot, sniedz iespēju gan ietaupīt savu laiku, gan dzīvot veselīgāk, gan saudzēt dabu, gan lietot apdomāti ūdens un elektrības resursus.

LA.lv