Praktiski
Mājas

Septiņas priekšrocības, ko sniedz logu slēģi0

Foto: Andris Ozoliņš

Slēģi jeb aizvirtņi nav tikai dekoratīvas mežģīnes pie mājas koka kleitas, tā ir patiesi universāla būvniecības konstrukcija – veseli septiņi vienā. Slēģi sargā mājokli pret ielaušanos, naktī nodrošina aptumšojumu, klusumu, aizsargā pret vēju, mazliet pret salu un ļoti labi pret sauli. Koka vairogs veido izolācijas slāni, un pats logs paliek ēnā, karstais gaiss ceļas uz augšu un telpās nenonāk, tāpēc siltākās zemēs koka slēģus liek arī otrajā stāvā. Turklāt namdara meistardarbs – slēģi skaisti rotā būves sienu.

Klasiskie slēģi

Agrāk par slēģiem kalpoja koka dēlīši, kurus vakarā aizbīdīja priekšā logiem, pēc tam aizvirtņus sanagloja no divām kārtām šķērsām saliktiem dēļiem. Slēģus vienkārši ielika speciālās koka gropēs un saslēdza ar primitīvu atslēgu, bet vēlāk jau iemācījās stiprināt pie mājas ārsienas uz kāšveida metāla eņģēm, uz slēģu virsas bieži veidojot dekoratīvas metāla slejas. Mūsdienās gatavo gan vienkāršus, gan greznus slēģus – profilētus, rotātus ar kokgriezumiem un virpojumiem vai koši krāsotus. Izgriezumi slēģu augšmalā domāti pirmo saules staru parādīšanai. Redeles slēģos noēno telpu un noder saules gaismas intensitātes samazināšanai.

Aizvirtņi ļoti noder, ja nepieciešams uz kādu laiku atstāt lauku māju. Pilsētā, lai netiktu izsisti stikli un pasargātos no ielaušanās, slēģus parasti aizver vakarā un fiksē ar krampīti, aizbīdni vai atslēgu.

Agrāk izmantoja speciālus metāla slēģu slēgstieņus, kurus izbīdīja cauri mājas sienai un aizslēdza no mājas iekšienes. Mūsdienās koka slēģi visbiežāk ir kultūrvēsturisks arhitektūras piemineklis, par kuru kādreizējo eksistenci diemžēl bieži liecina tikai vientuļas kāšeņģes loga kārbā. Atsevišķās jaunceltās mājās fasādes apdarē manāmas slēģu replikas – dekoratīvi, nefunkcionāli koka vairogi.

Jaunus klasiskos slēģus gatavo galdnieku darbnīcās, tomēr īpašs šarms ir restaurētiem veciem slēģiem. Ja vecam namam ir bijuši aizvirtņi, tad tie noteikti būtu jāatjauno. Ja visi slēģi ir pazuduši, to ārējo izskatu var pielāgot ārdurvīm. Piemēram, ja mājai ir dēļu durvis, arī slēģi, ticamākais, bijuši no dēļiem, ja durvis ir ar pildiņiem, arī slēģi var būt ar pildiņiem. Slēģu krāsojums parasti atšķiras no mājas krāsojuma un pieskaņots pārējās mājas dekoratīvajām detaļām.

Slēģus restaurē līdzīgi kā durvis: izņem no eņģēm, noliek uz krāsotāja buciņiem un vispirms salabo konstrukciju. Veco krāsu noņem ar krāsotāja fēnu.

Ja nepieciešams nomainīt sabojātās slēģu koka detaļas, vislabāk meklēt galdnieku darbnīcu – tur ir speciālas iekārtas, kas izfrēzēs savienojumus. Kad slēģu konstrukcija salabota, tos nogruntē un divreiz nokrāso. Veicot restaurācijas darbus, tagad pastāv divas koncepcijas. Pēc vienas koncepcijas, jaunās, nomainītās detaļas atstāj labi pamanāmas, bet pēc otras – mēģina “vecināt”, lai tās kļūtu maksimāli līdzīgas vecajām, nereti veic arī sīkus ieskrāpējumus un iedauzījumus, virsmu papildus pabružā, lai labāk iekļautos pārējo detaļu skatā.

Foto: PantherMedia/Scanpix/LETA

Modernie aizvirtņi

Pilsētvidē tradicionālos koka slēģus tagad veiksmīgi aizstāj ruļļu aizsargslēģi jeb āra žalūzijas. Šīs konstrukcijas sastāv no kārbas, kurā saritinātā stāvoklī atrodas metāla profili jeb lameles, kas atritinot nolaižas pa vadulām – sānu profiliem. Pacelšanas–nolaišanas mehānisms var darboties ar roku spēku vai elektrību. Vieglākos slēģus var darbināt ar auklu, smagākiem paredzēts reduktors jeb t. s. kurbulis, bet nopietnāku žalūziju mehānismu iespējams aprīkot ar elektromotora piedziņu.

Žalūzijas var likt pie sienas vai loga ailā, kur var būt dažādi montāžas varianti, no kuriem daži jāparedz jau ēkas projektā, piemēram, veidojot speciālu padziļinātu nišu kārbai, lai tās apakšējā mala būtu vienā līmenī ar loga augšējo malu, tādējādi neaizsedzot skatu. Īpaši nostiprināta slēģu kārba var aizstāt loga pārsedzi, paliekot fasādē nemanāma.

Atbilstoši ES normatīviem katram profilam noteikts maksimālais ailas platums un augstums, kura izvēle atkarīga no slēģu profila, ailas platuma un pretuzlaušanas prasībām. Ļoti platas ailas sadala ar speciālu divpusēju dubultvadulu un bieži izmanto balkonu logu aizsardzībai. Vadulu izturības palielināšana paaugstina visas konstrukcijas trieciendrošību.

Lameļu profili var būt valcēti vai ekstrudēti. Valcētos aizpilda ar putu siltumizolācijas materiālu, kas dod papildu siltumizolāciju un slāpē trokšņus. Šādi slēģi noder dzīvojamām mājām. Ekstrudētajiem lameļu profiliem ir biezāks metāls un šķērsribas, kas padara tos izturīgākus. Tos izmanto telpām ar paaugstinātām pretuzlaušanas prasībām (veikaliem un birojiem).

Modernā mājā, kas aprīkota ar gudrās mājas vadības sistēmu, slēģi tiek iekļauti mājas siltuma bilancē. Gudrā automātika slēģiem liek mainīt savu stāvokli atkarībā no saules gaismas intensitātes – ja saule ir karstāka, slēģi nolaižas zemāk. Gaismas sensori, iestājoties tumsai, dod komandu slēģus aizvērt un ieprogrammētā laikā atvērt.

LA.lv
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Lielais ražas laiks. Kas darāms dārzā 16. – 23. septembrī
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Virtuves izlietņu veidi un to priekšrocības. Kuru izvēlēties?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Sagatavo kompostu pavasarim: ko noteikti tajā nevajag likt
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
10 stundas