Praktiski
Mājas

Senas lietas jaunās skaņās: kā interjerā integrēt vecas mēbeles un priekšmetus0

Foto: dekorinme

Senās lietas ir līdzīgas čilli piparam – lai saglabātu garšas (stilistisko) līdzsvaru, nepieciešams vien pavisam nedaudz. Šoreiz par to, kā veiksmīgi iekļaut kādu no vecajām mēbelēm vai priekšmetiem mūsdienīgā interjerā.

Vecs nenozīmē slikts vai nevajadzīgs. Tomēr, rūpīgi apskatot no agrākām paaudzēm mantotos priekšmetus, nepieciešams izsvērt, ko iespējams atjaunot un restaurēt, bet kur pūles un naudu ieguldīt neatmaksājas (dažkārt atjaunošana izmaksā nesamērīgi dārgi), ja vien konkrētajam priekšmetam nav īpaša ģimenes vēsturiskā vērtība.

Galvenais – visiem izmantotajiem priekšmetiem vajadzētu būt funkcionāliem un ikdienā lietojamiem, citādi tie pārvēršas par muzeja eksponātiem, bet telpas – par noliktavām.

Lai tā nenotiktu, ieteicams ievērot divus svarīgus pamatprincipus. Pirmkārt, atšķirt vintage, retro stila lietas un antikvariātu. Otrkārt, izmantot senlietas kā akcentu, nepārspīlējot ar to daudzumu un izmēriem.

Retro vai vintage
Vintage stils raksturīgs pagājušā gadsimta sākuma periodam līdz aptuveni 30. gadiem, kad vēl bija vērojamas klasicisma un bīdermeijera paliekas, bet jūgends vēl tikai sākās. Savukārt ar nosaukumu retro mēbeles (priekšmeti) saprotam lietas no pēckara laikiem. Antikvariāta lietas var izmantot gan kopā ar vintage, gan ar retro – galvenais ieturēt interjerā vienotu noskaņu.

Kā iekļaut mūsdienu interjerā

Ja senās lietas iecerētas kā akcents un savdabīga odziņa, pārējo interjeru vēlams ieturēt lakoniskās līnijās, izmantojot neitrālu toņu gammu, dabiskus materiālus, kas kalpos par ideālu fonu izteiksmīgajiem priekšmetiem.

Vēl viens paņēmiens, kā radīt interjeru vintage stilā – izmantot mūsdienu mēbeles, kas veidotas tieši šajā stilā. Tās gan tiek ražotas no mūsdienīgiem materiāliem, izmantojot modernas tehnoloģijas, bet ārējā veidolā ievērotas stilam pareizas proporcijas, forma un furnitūras elementi.

Noteikti jāņem vērā arī konkrēto telpu stāsts. Ja mājoklis pats par sevi ir vēsturisks un atrodas senā namā, kurā ir augstie griesti, koka grīdas, ģipša rotājumi pie griestiem un uz sienām, kā arī saglabājušās vecās podiņu krāsnis vai kamīni, tad šāds interjers, neapšaubāmi, noteiks gan noskaņu, gan stilistiku, kam jāpiemeklē attiecīgi priekšmeti.

Kas kam piestāv?

Bieži pat nedaudzi aksesuāri spēj telpā ienest senlaicīguma raksturu, piemēram, virtuvē pilnīgi pietiks ar vecu bufeti, solu vai veclaicīga dizaina mūsdienu ražojuma ledusskapi, viesistabā ar senlaicīgu kumodi vai stāvlampu, bet priekšnamā šo noskaņu palīdzēs saglabāt lietussargu turētājs, kas kalpojis vēl vecmāmiņas mājās. Harmoniju starp mūsdienīgo un seno palīdzēs izveidot arī vienota krāsu gamma tekstilijās, līdzīga faktūra materiālos un stilistika furnitūrā.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izveido patriotisku piespraudi pats! Darba gaita soli pa solim. VIDEO 1
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Lai svētku galdauts sniegbalts! Neticami efektīvs pašgatavots līdzeklis – iztīra pat vecus traipus!
3 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Kaut ko ļoti vēlies? Nav nekā neiespējama!
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Koalīcijas un opozīcijas pretrunas pieaug. Sāksies diskusijas par nodokļiem
34 minūtes
LE
LETA
Dabā
Laiku nosaka anticiklona mala: prognoze otrdienai un šai nedēļai
28 minūtes
LE
LETA
Laukos
Zemes fonds no lauksaimniekiem nopērk 218 īpašumus par 15 miljoniem
16 minūtes
EL
Egils Līcītis
Pasaulē
Egils Līcītis: Sagaidot draugu Lukašenko
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Drosmīga lietuviešu pārdevēja palīdz notvert veikala aplaupītāju
20 minūtes