Praktiski
Rokdarbi

Saulains pārvalks krēslam. Darba gaita un piegrieztne0

Foto-Signe Folka

Sašujot jaunus un košus pārvalkus, varam ātri un diezgan lēti sapost krēslus.

Materiāli:
• Biezs kokvilnas vai poliestera audums
• Papīrs piegrieztnei
• Mērlente
• Saspraužamās adatas
• Spolīšu diegs, adata un šķēres
Pārvalku šūšanai der visi biezie audumi un arī mēbeļaudumi. Vasaras sezonai labāk izvēlēties biezu kokvilnu vai audumu ar poliestera piejaukumu, jo tie mazāk burzās un ir izturīgāki pret berzi. Viena krēsla pārvalkam vajag apmēram divus metrus auduma. Materiāls noteikti paliks pāri, un no tā var sašūt vēl spilvena pārvalku. Krēsla pārvalku šuj arī no metru plata auduma, tikai tad piegrieztni pielāgo, sagriežot to vairākās daļās. Krēsla forma ļauj piegrieztnes taisnos gabalus veidot no atsevišķām daļām, kas pārvalka kopējam izskatam netraucē.

Darba gaita
• Piegrieztnes veidošana. Vispirms izmēra krēsla pamatlielumus. Tie ir: AB (attālums no krēsla atzveltnes augšējās malas līdz grīdai), BC (atzveltnes platums), MA (attālums no sēdekļa līdz grīdai), MI un IL (sēdekļa sānu malas un priekšējās malas garums). Visām malām pieskaita vīļu tiesu – apmēram 1,5 cm. Lai varētu atlocīt, detaļu apakšējai malai vēl jāpieskaita 3 cm.

• Tā kā krēsla visas detaļas veido taisnus leņķus, piegrieztnes detaļas izskatās kā taisni auduma nogriežņi. Būs vajadzīgas divas piegrieztnes detaļas: Nr. 1 (sēdekļa sānu malas un sēdekļa priekšējā mala līdz grīdai) un Nr. 2 (sēdekļa, atzveltnes priekšējās daļas un atzveltnes  aizmugurējās daļas līdz grīdai nogriežņu apvienojums).

• Pārklāja šūšana. Uz auduma pirmās detaļas malas MN, kā arī uz otras auduma detaļas malas GM atzīmē viduspunktu. Abas detaļas viduspunktā saliek kopā ar labajām pusēm uz iekšu. Ar spraužamadatām piesprauž un pēc tam sānu detaļas augšējo malu piediedz pie sēdekļa detaļas malām – uz piegrieztnes atzīmētos punktus MILN sasprauž kopā ar atzīmētajiem punktiem EGHF uz otras auduma detaļas. Sadiegto malu nošuj ar šujmašīnu. Sašūto izvērš uz labo pusi un vīli nogludina.

Saistītie raksti

• Atzveltnei paredzētās auduma detaļas ar labo pusi uz iekšu pārloka punktos BC. Iegūst atzveltnes augšējās malas līniju. BMA un CND  atzveltnes detaļas punktus savieno ar sēdekļa sānu malas detaļas punktiem AM un DN punktos M un N. Malas sadiedz un nošuj ar mašīnu. Punktos M un N vīli nedaudz iegriež, lai audums savienojumā ar pretējo vīli nekrokotos. Pārklāju izvērš uz labo pusi un nogludina.

• Visbeidzot apakšējo malu noloka uz iekšu un nošuj ar šujmašīnu. Ja papīra piegrieztne ir izveidota, pārklāju var sašūt stundas laikā.

LA.lv