Praktiski
Dārzs

Sārtās hortenzijas: nepieciešams labs substrāts un piemērots mēslojums0

Foto – Inita Šteinberga, Sandra Ruska un kokaudzētavas “Baltezers” publicitātes foto

Kuras dārza hortenziju šķirnes iekrāsojas sarkanas? Vai tas ir atkarīgs arī no augsnes? ZANE Lēdurgā

Ja hortenzijas šķirnei ir raksturīga krāsas maiņa, tad tā iekrāsosies (atbilstoši šķirnei). Taču to, cik intensīvs un izteiksmīgs šis krāsojums būs, nosaka arī augsnes skābums. Stādaudzētavas “Baltezers” saimnieks Varis Kazaks, kuram ir viena no lielākajām dārza hortenziju kolekcijām, kā piemērotāko iesaka augsni ar skābumu pH 5,5–5,7. Tādēļ stādīšanai ir vērts iegādāties jau gatavu, tieši hortenzijām paredzētu substrātu. Ja augs iestādīts atbilstošā augsnē un mēslots ar īpaši hortenzijām paredzētu mēslojumu, tam visām barības vielām vajadzētu pietikt, tad ziedi iekrāsosies īpaši koši. Ja šķiet, ka krāsošanās tomēr nav tik efektīga kā citugad vai kā audzētavā redzēts, hortenzijas var mulčēt ar skābu kūdru, uzbērt izteiktākiem skābummīļiem (rododendriem, krūmmellenēm) paredzēto mēslojumu.

Ja šķirnei nav paredzēta krāsošanās, tai skābuma ietekmē nemainīsies ziedu tonis.

Ziedu krāsošanās košumu nosaka arī tas, cik ēnainā vai saulainā vietā tā aug, kāds ir klimats, augsnes tips, mitruma daudzums u. c. apstākļi.

Mazāk intensīvs krāsojums

Mazāk intensīvs ziedu sarkanums ziedēšanas nobeigumā, taču arī ļoti skaists tonis ir šķirnēm: ‘Vanille Fraise’ – agri krāsojas no baltas līdz spilgti rozā, skaista līdz sniegam. ‘Sundae Fraise’ (‘Rensun’) – līdzīga, tikai mazāka kā ‘Vanille Fraise’ (‘Renhy’). ‘Bobo’ – tonējas no baltas līdz īpatnēji rozīgai. ‘Early Sensation’ (‘Bulk’) – no baltas uz rozā. ‘Little Lime’ (‘Jane’) – zieds krāsojas no zaļganbalta līdz rozā. ‘Renba’ (‘Fraise Melba’) – spilgtāk rozā nekā ‘Vanille Fraise’. ‘Ruby’ (‘Angels Blush’) – liela auguma, līdz 2 m krūms, der pat dzīvžogam, lielas konusveida ziedkopas. Liels krūms ir arī ‘Magical Fire’ (‘Bokraplume’).

No kokveida hortenzijām (aug kā krūms) skaisti rozā ziedi ir šķirnei ‘Pink Annabelle’. Tās ziedi visu laiku ir rozā, noziedot viegli pabalē. Līdzīga ir šķirne ‘Ncha1’ (‘Invincibelle Spirit’).

!!! Lai ziedi būtu skaisti, hortenzijas vajag bagātīgi laistīt.

Iegādājoties hortenziju, svarīgi pierakstīt tās nosaukumu. Daudzām ziedi pēc izskata audzētavā un dārzā var atšķirties, tādēļ cerētā jaunuma vietā kolekciju var papildināt ar jau esošu eksemplāru. Jārēķinās, ka daudzām šķirnēm ir vairāki nosaukumi.

Viskošākās šķirnes

Visefektīgāk krāsojas dārza hortenziju šķirnes:

* ‘Wim’s Red’ ‘Pinky Winky’, ‘Diamant Rouge’ (‘Rendia’).

* ‘Wim’s Red’ uzplaukst balta, tad sāk krāsoties rozā, līdz visbeidzot ziedi iegūst piesātinātu māla sarkanu krāsu.

* ‘Diamond Royge’ (‘Rendy’) – no baltas iziet rozā toņu gradācijas līdz piesātināti sarkanai.

Audzētājs šo šķirni iesaka kā izcilāko no izcilākajām.

* ‘Pinky Winky’ ir skaisti rozīgi sārta. Agri vasarā uzzied baltiem konusveida ziediem , tad iekrāsojas rozā, līdz tumši sarkaniem rudenī. Sevišķi efektīgi toņi, ja stādīta saulainā vietā.

LA.lv