Praktiski
Dārzs

Kā jau izstādītus augus pasargāt no salnām?0

Foto – Zanda Birze

“Kā jau izstādītus augus pasargāt no salnām? Pērn tomāti aukstumā kļuva violeti. Esmu dzirdējusi, ka palīdz baldriānu šķīdums, ko uzsmidzina augiem. Kā to pagatavot un lietot?” Zane Bērzciemā

Dārznieki kopumā vērtē, ka šogad salnas lielus postījumus nav nodarījušas, jo pavasaris bijis tik vēss, ka tie jau norūdījušies. Visbīstamākās ir salnas pēc skaista un saulaina perioda, kad augi strauji izauguši, kļuvuši kaprīzi.

Taču augu izturība nav bezgalīga, un pērn pirmsjāņu salā apsala pat tie, kurus neuzskata par jutīgiem, piemēram, avenes. Pret šādiem apstākļiem dārzniekam jāatzīst sava bezspēcība un jārūpējas vismaz par to, kas segtajās platībās.

Izvēlas izturīgākos ierindniekus

Neapkurināmās siltumnīcās, lecektīs tomāti aukstuma ietekmē pērn tiešām ieguva violetu nokrāsu. Tas liecina par traucētu vielmaiņu, kad vēsumā augs nespēj uzņemt fosforu. Taču saknes šādā laikā attīstījās labi, un, sākoties jaukam laikam, tie sasteidza iekavēto augšanas un ražas ziņā. Tomātu komforta sajūtai zemākā ir +8 °C temperatūra, lai gan īslaicīgi tie spēj pārciest arī zemāku temperatūru, skaidro saimniecības “Neslinko” saimnieks Aldis Bražūns. Viņš iesaka izvēlēties audzēšanai uz lauka paredzētās tomātu šķirnes, jo tās der arī siltumnīcām. Savukārt šķirnes, kas domātas tikai siltumnīcām, vēlas komfortablus apstākļus, tāpēc ārā nav vērts stādīt. Par izturīgākajām šajā saimniecībā atzīst Krievijā izveidotās šķirnes.

Ārpus telpām izraidīt nesteidz

Ja vēl sola salnas, kā tas ir patlaban, nebūtu gudri izstādīt laukā tomātus, gurķus un citus augus, kas bīstas sala. Bet ko darīt, ja stādi sākuši pāraugt? Aldis Bražūns iesaka labu metodi šādam pavasarim. Siltumnīcā audzējamos tomātus izstāda 50 x 50 cm attālumā citu no cita. Ņem palielus, vismaz septiņu litru podus vai spaiņus un tajos iestāda laukam paredzētos augus. Toverus izvieto starp siltumnīcas tomātiem. Kad salnu periods šķiet garām, tos var izstādīt ārā. Šim nolūkam izrok lielāku bedri un tomātu no poda uzmanīgi izkrata, neizjaucot sakņu kamolu.

Nākamgad jāielāgo īstais sēšanas laiks, nevajag iesēt par agru. Tomātu dēsti izaug aptuveni divu mēnešu laikā. Ja ir neapkurināma siltumnīca un plānots stādīt arī ārā, stādāmais laiks jāparedz maija beigās.

Vēsā laikā sevišķi jāuzmanās augus nepārlaistīt, it īpaši vakarā.

Drošībai sega un aizgalds

Gan pret nelielām salnām, gan aukstu vēju siltummīļiem patiks aizgaldiņi. Apkārt tomātu dobei iedzen mietiņus un apvelk agrotīklu. To ērti var piestiprināt ar būvniecībā izmantojamo skavotāju.

Ražas likteni reizēm var izšķirt pat daži grādi, tāpēc neapkurināmā siltumnīcā naktī var novietot sveces. Izgaismotā augu māja naktī izskatīsies kā Titāniks okeānā! Vēsā laikā ilgi degošās sveces var palikt pat dienas laikā. Ja nav apkures, varētu izmantot elektrisko sildītāju, bet tad tomātu pašizmaksa krietni pieaugtu.

Protams, augus labi pasargā un ērti lietojams ir agrotīkls. Tam nevajag kapitālas konstrukcijas, pietiek ar tomātu balstiem saliktajiem mietiņiem. Pret vēju nostiprina, stūros un ik pa gabaliņam gar malām iesienot akmeņus. Tas izdevīgi, arī sedzot zemeņu lauku. Siltumnīcā plēvi labi var piefiksēt ar veļas knaģiem.

Jāielāgo, ka visi augi, jo īpaši ārā augošie, jāsatuntulē, kamēr vēl nav sācies vakara dzestrums, lai tie var saglabāt savu mikro­klimatu. Ja salna pārsteigusi negaidot, augus var mēģināt glābt, agri no rīta laistot ar vēsu ūdeni. Pieskarties lapām gan nevajag. Reizēm pat zāle, kur salnas laikā dārznieks staigājis, kļūst gluži melna.

Nav dūmu bez salnas

Ja pēkšņi tuvojas salna un zemenes pilnos ziedos, situāciju var glābt, starp vagām lejot karstu ūdeni. Dūmu sveces labāk palīdz augļu kokiem, turklāt tagad tās veikalos ir deficīts, jau izpirktas. Var mēģināt kurināt apkārt laukam ugunskurus, atvadoties no vecā apģērba, kam uzbērtas skaidas vai salmi. Dūms būs varens, taču salnas laikā vējš piestāj. Niecīgās vēsmiņas parasti pūš nepareizajā virzienā. Dūmus var mazliet pavirzīt, vēdinot ar saplākšņa, plastmasas gabaliem, bet ilgi spēka tam nepietiks.

Daži audzētāji laukā izvieto tādas kā Jāņu pundeles – dūmojošos ugunskuriņus liek traukos un novieto uz paaugstinājuma virs zemes. Šādai ofensīvai gan jāgatavojas laikus, iepriekš izstrādājot labāk dūmojošo salnu biedu, tā ērtāko aizdedzināšanas metodi, jo tad, kad temperatūra sāk strauji slīdēt zem nulles, visam jābūt kaujas gatavībā. Arī ugunskurus sagatavo vakarā, apklājot, lai nesalīst.

Baldriāni sargā labi

Baldriāni paaugstina augu izturību pret salnām (ietekme ir 2–3 grādi). No tiem iegūto preparātu lieto biodinamiskās dārzkopības piekritēji, sekmīgi savā saimniecībā izmēģinājusi arī augu aizsardzības speciāliste Māra Kilēvica.

Saistītie raksti

Šim nolūkam neder aptiekās nopērkamā tinktūra, ko iegūst no saknes. Pretsalnu līdzekli gatavo no baldriāna ziediem, kuri plaukst ap Jāņiem un no kuriem izspiež sulu. Tās gan nebūs daudz, jo ziedus grūti izžmurdzīt. Iegūto šķidrumu glabā tumšā stikla trauciņā ledusskapī. Daži iesaka masai nedaudz piepilināt lietusūdeni, citi – degvīnu. Gatavajam šķidrumam ir pavisam neliela koncentrācija. Praktiķi lieto dažādas devas: 2–3 ml uz vienu, pieciem vai 10 l ūdens, taču ziedu sulu nevar pārdozēt. Visu labi izmaisa un vakarā pirms salnas augus apsmidzina. Ziedi nesmaržo kā saknes, un kaķi nemetīsies uz apstrādātajiem augiem.

Ja viss spainis nav izlietots, ziedūdeni var izliet kompostā, jo labvēlīgi ietekmēs tā veidošanos. Baldriāna ziedu sulu var glabāt nākamā gada pavasara salnām, taču drošāk ir katru gadu gatavot jaunu.

LA.lv
AS
Anna Skariņa
Praktiski
10 noslēpumi izcilas gaļas pagatavošanai
7 stundas
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Gribas košumu mājoklī, bet mazliet bail no spilgtiem toņiem? Šīs viltībiņas tev noderēs!
8 stundas
AN
Annika Niedrīte
Praktiski
Vai sauss deguns sunim liecina par saslimšanu?
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Ekonomika
Minimālās pensijas nepieaugs tik strauji, kā cerēts
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Sals līdz -7 grādiem: laika prognoze piektdienai
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Šokējošs skats Rīgas ielās: policija izplata lūgumu sabiedrībai
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Zolitūdē piemin lielveikala sabrukšanas sesto gadadienu
54 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Vīrietis sācis vilkt bērnu sev līdzi… Igaunijā par bērnu izsekošanu aiztur Latvijas pilsoni
2 stundas