Praktiski
Dārzs

Saldā pasiflora. Kas jāzina, audzējot šo augu no sēklām?0

Foto-Sandra Ruska

Pasifloras ir dekoratīvi augi ar krāšņiem ziediem. Dažādu pasifloru sugu un šķirņu skaits ir ļoti liels (sugu vien ap 400), un ir arī sugas ar ēdamiem augļiem. Pasiflora ir subtropu augs, kura dzimtene ir Dienvid­amerika – tur šo kultūru audzē lielos apjomos.

Saldā pasiflora jeb granadila (Passiflora ligularis) ir spēcīgi augoša, līdz 5 m gara liāna, kas cieši pieķeras balstam. Tai ir sirdsveida lapas, lieli (4–10 cm diametrā), ļoti smaržīgi ziedi, kas izvietoti lapu žāklēs pa diviem. Plati eliptiski vai ovāli, līdz 7 cm gari augļi ar gludu, cietu, plānu mizu un saldu želejveida mīkstumu, kurā ir daudz plakanu, melnu sēklu. Pārtikā granadilas lieto līdzīgi kā kivi augļus – pārgriež uz pusēm un mīkstumu ēd ar karoti. Nomizotus, sasmalcinātus augļus pievieno augļu un dārzeņu salātiem.

Veikalos piedāvā arī ēdamo pasifloru (Passiflora edulis) jeb marakuju. Tās augļiem ir nedaudz atšķirīga garša, bet uzturvērtības ziņā abas sugas ir līdzīgas. Ēdamajai pasiflorai ir lieli, plūmēm līdzīgi augļi un ļoti daudz ziedu, kas plaukst gandrīz pie katras lapas. Telpās audzē galvenokārt zilgano (Passiflora caerulea) un ķekaraino (Passiflora racemosa) pasifloru.

No augļiem izņemtās sēklas sējot nedaudz piesedz ar augsni. Aptuveni +20…+24 °C temperatūrā tās sadīgst 3–4 nedēļu laikā. Pēc tam augus piķē.

No pavasara līdz rudenim pasifloru tur siltā, gaišā vietā, bet ne caurvējā. Augus regulāri laista un mēslo (veģetācijas periodā piebaro pat divreiz nedēļā). Ja tos iekaltē, nobirst ziedpumpuri. Pasifloras labi aug vieglā, trūdvielām bagātā augsnē.

Miera periodā ziemā pasiflorām vajadzīga vēsa vieta (ap +14 °C temperatūrā). Augus katru gadu pamatīgi apgriež pirms miera perioda (ziedi veidojas tikai uz jaunajiem dzinumiem), atstājot 15–20 cm garus stumbrus. Vasarā pasifloras ieteicams audzēt ārā. Var stādīt balkonu kastēs kā nokarenus augus.

No sēklām audzētas pasifloras uzzied pēc vairākiem gadiem, bet labi apsakņots spraudenis – tajā pašā gadā. Augus var viegli pavairot ar lapainajiem spraudeņiem, tie siltumā apsakņojas mēneša laikā.

LA.lv