Praktiski
Dārzs

Saimnieks iesaka zemenes stādīt rudenī – pat līdz novembrim0

Foto – Uldis Muzikants

Kad labāk stādīt zemenes – rudenī vai pavasarī? JĀNIS ENGURES NOVADĀ

– Konkrētu datumu, līdz kuram var stādīt zemenes, grūti noteikt – jāskatās dabā, jo viss atkarīgs no laika apstākļiem rudenī. Mūsu klimatiskie apstākļi ir mainījušies – rudeņi kļuvuši ļoti gari, bet ziemas reizēm pienāk tad, kad būtu jāsākas pavasarim, – secina zemeņu lielaudzētājs, individuālā komersanta “Migl Dārzi” saimnieks Ilmārs Gulbis.

Savā saimniecībā viņš zemenes jau piekto gadu stāda no septembra sākuma līdz novembra vidum. Stādi paspēj iesakņoties un sagatavoties ziemai. Vasaras vidū nestāda, jo jaunstādi no cera šajā laikā vēl nav kārtīgi apsakņojušies, t.i., nav gatavi stādīšanai. Protams, ja zemenes iedēstītu jūlija beigās, ceri labāk saaugtu, bet no tiem nākamajā gadā iegūtu tikai nelielu ražu (profesionālie audzētāji ar tādām nemaz nerēķinās).

– Vēlu rudenī stādītajām neļaujam nākamajā gadā ražot – izgriežam visus ziednešus, lai ceri spēcīgāk sakuplo. Visiem zemeņu audzētājiem iesācējiem mācu – sākumā galvenais ir izaudzēt kvalitatīvus stādus, jo ražu vēl paspēsiet novākt.

Viņaprāt, pavasarī zemenes stādīt ir riskanti, jo bieži ir sauss laiks, augi jālaista, bet tās ir papildu izmaksas.

Zemenes parasti stāda rindās pamīšus, apmēram 30–40 cm attālumā, bet šķirnēm, kas stipri cieš no pelēkās puves vai veido labi aplapotus cerus, tas ir apmēram 50 cm. Izmanto veselīgus standarta kailsakņu stādus ar labi attīstītu, sazarotu sakņu sistēmu. Podiņos vai kasetēs apsakņotus stādus izvēlas retāk, jo tie ir dārgāki nekā kailsakņu stādi. Individuālā komersanta saimniecībā (Kuldīgas novada Laidu pagastā) pašlaik vēl var iegādāties 16 zemeņu šķirņu, piemēram, ‘Pandora’, ‘Honeoye’, ‘Darselect’, ‘Zefyr’, ‘Sonata’, ‘Sara’ stādus par 0,15 eiro.

LA.lv