Praktiski
Mājas

Rudes ciemā atdzimst senas ēkas. Ciemos pie uzņēmēja Eināra Kalniņa0

Foto-Anda Krauze

Par pamestām ēkām sirds smeldz, par atjaunotām – līksmojas. Prieku sarūpējis uzņēmējs Einārs Kalniņš, viņš ne vien pārrauga visas Kurzemes bākas no Jūrmalas līdz Irbei, bet arī Rojas novada Rudes ciemā atdzīvinājis trīs ēkas – vienā iekārtojis galdniecību, otrā – dravas māju, bet trešajā – medību trofeju muzeju.

“Mazbebriņos” galdniecība

“Pirms kādiem desmit gadiem galdniecības iekārtošanai izraudzījos bijušo kolhoza darbnīcas ēku ar smēdi un noliktavu. Garās ēkas ārsienas ir pietiekami izturīgas, lai kalpotu vēl ilgi, vienīgi izjaucu vecās iekšsienas un izveidoju divas telpas – vienu lielu, otru mazāku priekštelpai. Iegādājos vajadzīgos darbgaldus, tehniku, lai ražotu nestandarta mēbeles, piemēram, televizora galdiņus, ķeblīšus, bufetes, kā arī durvis, bišu mājiņas, frēzējam arī rāmīšus gleznām, fotogrāfijām. Vārdu sakot, spējam izgatavot visdažādākos pasūtījumus,” stāsta Einārs un rāda fotoalbumā, cik grezna izskatās viņa restaurētā līnijdroška, atjaunojis arī karietes.

Viņa komandā ir vēl divi meistari: jaunākais – mēbeļu galdnieks Kristaps Bajaruns un koktēlnieks, restaurators Normunds Kučāns, kura vaļasprieks ir fotografēšana. Normunds dzīvo Kaltenē un savās fotogrāfijās galvenokārt iemūžina dabas noskaņas, viņam bijušas vairākas izstādes.

Einārs Kalniņš savā galdniecībā koka apstrādes iemaņās apmāca arī skolu jauniešus, akcentē, cik svarīgi zināt matemātiku, īpaši ģeometriju, tehnisko zīmēšanu un rasēšanu, kā arī datorzinības, lai mazajā cehā spētu izpildīt individuālos pasūtījumus.

Kā lapsenes kļuva par bitēm

Bijušajā kolhoza dispečeru ēkā, kur kādreiz organizēja kolhoza darbu, izsniedza ceļazīmes, dažādus norīkojumus, pirms diviem gadiem Einārs Kalniņš iekārtojis dravas māju – pirmajā stāvā ir telpa medus sviešanai, nogatavināšanai, ziedputekšņu žāvēšanai, arī telpas produktu un inventāra glabāšanai, otrajā stāvā – noliktava inventāram.

Vecā ēka pamatīgi pārveidota, ārsienas – no gāzbetona, nosiltinātas ar putuplastu, iekštelpā uzmūrēts kamīns. Nomainītas vecās pārseguma dzelzs konstrukcijas, jo bijušas sarūsējušas. Jumts noklāts ar skārdu.

“Šo zemi ar ēku iemainīju no kaimiņa. Amizanti, ka maiņas līgumā viņš īpašumu bija nosaucis par “Lapsenēm”. Man tās kļuva par bitēm jeb dravas māju,” smej Einārs.

“Mazroņos” medību trofejas

Veco ēku, kurā bijusi kūts, Einārs iegādājies 1998. gadā un pārbūvējis vairākus gadus, līdz izveidots divstāvu koka nams. Viss veikts pašu spēkiem, iekopta arī apkārtne – izrakts dīķis, pie kura izveidota atpūtas zona ar tiltiņu un šūpolēm. Iecerēts uzmūrēt dārza kamīnu. Turpat pie ēkas izbetonēts pamatīgi liels pagrabs, kas dekorēts ar laukakmeņiem un nostādīts ar ložņājošiem augiem.

“Kā jau lauku puisim medības man patika, jau piecpadsmit gadu vecumā esmu gājis par dzinēju. Sakrāta liela medību trofeju kolekcija, ap 500 eksponātu, tāpēc nolēmu izveidot savu kolekciju, ar ko iepazīstināt gan vietējos, gan ciemiņus. Šeit bieži iegriežas ekskursanti,” skaidro saimnieks.

Tiešām ir ko skatīt! Lejasstāvā dažādu dzīvnieku izbāžņi, īpaši izteiksmīgs ir mežakuiļa purns!

Otrajā stāvā ir vairāk ragu, taču ne mazāk uzmanības piesaista putnu izbāžņi, piemēram, vanaga cīņa ar vārnu…

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Žāvētava augļiem un dārzeņiem. Kā izgatavot pašam
15 stundas
ĢK
Ģirts Kasparāns
Praktiski
Ko tik neizdomā. Miskaste, kura pati iztīrās
15 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
7 svarīgi jautājumi par piemiņas vietām
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/AFP
Pasaulē
Irānas sagrābtais britu kuģis noenkurots ostā; izmeklēs iespējamu sadursmi
33 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Divas pašvaldības izslēdz savus izdevumus no masu informācijas līdzekļu reģistra
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
LED gaismekļu ražotājs “Vizulo” jaunās tehnoloģijās ieguldīs vairāk nekā pusmiljonu eiro
16 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
Māksla kā vienīgais dzīvesveids. Saruna ar mākslinieku dinastijas turpinātāju Indriķi Ģelzi
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Sestdiena būs siltākā diena kopš 1. jūlija
5 stundas