Kopšana, Mājas

Rudens šveicara meklējumos. Izvēlamies kājslauķi!

Publicitātes foto
Jaunumi kājslauķu modē:

* Kājslauķi vanniņas lieliski kalpo arī par slapju apavu un lietussargu novietni. Īpaši piemēroti tie ir lauku saimniecību un savrupmāju īpašniekiem, jo privātā teritorijā attālums no ārtelpas līdz dzīvojamajām iekštelpām ir salīdzinoši neliels, līdz ar to apavi netiek vēl papildus notīrīti pa ceļam, kā tas ir daudzdzīvokļu mājās.

* Paklāju ražotāji izstrādājuši arī īpašas kājslauķu sistēmas, kas efektīvi savāc visu veidu netīrumus. Un tie nav tikai sabiedriskām telpām domāti risinājumi. Piemēram, itin labi pie privātmāju ieejas var lietot arī iedziļinātos kājslauķus. Šādi kājslauķi tiek komplektēti ar papildus izraktu bedri un iegremdējamu rāmi, virs kura instalē restes. Lai bedrē nekrātos ledus un sniegs, tā pamatnē var ievietot silto kabeli. Vislabāk, ja šāds iegremdētais kājslauķis atrodas pēc iespējas tuvāk slieksnim, jo tad starp kājslauķi un slieksni neveidojas slapja un slidena zona. Ja bedri nav iespējams ierīkot, izmanto kājslauķi ar uzliekamu rāmi, kas tāpat savāc netīrumus vienuviet.

* Vairākas kompānijas piedāvā arī savstarpēji kombinējamu kājslauķu sistēmas, kas labi savāc visu veidu netīrumus. Turklāt pircējam nav jādomā, kādus paklājus pareizāk izvēlēties un kā saskaņot to dizainu – viss jau ir izdomāts.

Kājslauķi pie mājokļa ārdurvīm – gan ārpusē, gan telpā – palīdz telpās uzturēt tīrību un gādā arī par grīdas segumu ilgāku mūžu.

Līdz pat 94% netīrumu iekštelpās tiek ienesti ar kurpju zolēm un riteņiem. Tie ir gan mitrie, gan sausie netīrumi, kas piegružo telpas, bojā grīdas segumus un ietekmē cilvēku veselību. Pētījumi liecina – ja šī problēma netiek novērsta, grīdas seguma remonta un uzturēšanas izmaksas var deviņas reizes pārsniegt sākotnējo ieguldījumu. Speciālisti ieteic, ka labākie rezultāti ir tad, ja lieto vairākus kājslauķus citu aiz cita, novietojot tos gan aiz ārdurvīm, gan durvju iekšpusē šādā secībā: restes – rupjais kājslauķis – mitrumu uzsūcošs kājslauķis.

Pie ārdurvīm

Kājslauķis, kas novietots pie ēkas ieejas ārpusē, veido pirmo aizsardzības līniju pret netīrumiem, notīrot tos no zolēm pirms sliekšņa šķērsošanas. Šā paklāja galvenais uzdevums – uztvert rupjos netīrumus: smiltis, sniegu, augsnes paliekas, dubļus utt. Tam jābūt viegli un ērti kopjamam, jo tīrīt to vajadzēs bieži. Tāpēc piemēroti cieti, izturīgi materiāli – gumija, plastmasa, metāls kombinācijā ar gumiju vai plastmasu. Jo lielāks paklāja izmērs, jo vairāk netīrumu tas savāks.

Režģiem ir dažādu izmēru un materiālu variācijas. Šie paklāji gan nesavāks nelielus netīrumus, jo tie gluži vienkārši izkritīs cauri režģim. Toties šāds režģis jātīra retāk, bet zem tā sakrājušos netīrumus viegli saslaucīt. Netīrumu savākšanas efektivitāte atkarīga no izmantotā materiāla – džutas šķiedra kopā ar metāla režģi kalpos ilgi un pamatīgi attīrīs apavu zoles, savukārt gumija būs nedaudz maigāka.

Sukas veida gumijas paklāju gumijas reljefs iespiežas apavu zolēs un iztīra tur sakrājušos netīrumus. Šāds paklājs kalpo samērā ilgi, to ļoti viegli nomazgāt, turklāt tas neslīd. Taču šādu paklāju trūkums ir dažkārt nepatīkamā smaka, kas neizzūd diezgan ilgi, turklāt tie neuzsūc mitrumu – mitrā laikā ap to veidojas peļķe, kas āra apstākļos ziemā var arī apledot.

Telpā pie durvīm

Ieejot telpā, nākamā aizsardzības līnija aiztur mitrumu un sīkākus netīrumus, kas tiek ienesti ar apaviem. Līdz ar to te nepieciešams ne tik daudz abrazīvs, cik uzsūcošs materiāls. Piemēroti būs paklāji uz lateksa, gumijas pamatnes, kas mitrumam neļaus nokļūt uz grīdas seguma. Virspusē lielākoties izmanto austu sintētisku materiālu vai kokosa, džutas šķiedru. Jo biezāks cilpojums, jo ilgāk paklājs kalpos.

Sintētisko šķiedru izstrādājumiem visbiežāk izmanto neilonu, kapronu – tie labi uzsūc un aiztur mitrumu un netīrumus. Tos drīkst sūkt ar putekļsūcēju vai mazgāt aukstā ūdenī. Nedaudz lētāki ir izstrādājumi no polipropilēna. Šie paklāji savukārt ilgāk saglabā krāsu.

Nopērkami arī dabisko šķiedru paklāji. Vilnas paklāji priekšnamam nebūs pārāk piemēroti – tie ilgi žūst un ir grūti tīrāmi. Cita lieta – kokosa izstrādājumi. Tie kalpo ilgi un uzticami – nebrūnē, tos nesabojā mitrums, turklāt tos ērti tīrīt. Tikai jāņem vērā, ka mazgāt tos nedrīkst, var sūkt ar putekļsūcēju.

Pievienot komentāru