Praktiski
Dārzs

Rožu pavairošana ar spraudeņiem – vienkāršāk par vienkāršu. FOTOPADOMI0

Foto-Fotolia

Cik žēl, ka pat ar vislielāko mīlestību dāvātais puķu pušķis pēc pāris dienām zaudē skaistumu un novīst. Taču tas nenozīmē, ka jāaizmirst par svaigi grieztu rožu dāvināšanu. Tās var turpināt iepriecināt vēl ilgi, ja tās pareizi un laikus apsakņo.

Dārzkopji apgalvo, ka iesakņot var tikai jaunus augus, bet, ja roze ir nostāvējusi vāzē vairāk nekā nedēļu, šāds paņēmiens var neizdoties. Mēs sniegsim padomus, kā var likt iesakņoties jebkurai rozei.

Kā izaudzēt rozi no spraudeņa
Vai ir iespējams izaudzēt rozi no nogriezta zieda mājas apstākļos? Tas patiešām ir reāli! Būs nepieciešams padoms un pacietība, un roze iepriecinās ar atkārtotu ziedēšanu.

Materiāli
1 tējkarote medus
2 tējkarotes alojas sulas
1 tējkarote koka pelnu
120 ml nostādināta ūdens
augsne stādīšanai

Darba gaita
1. Pirmais darbs, kas jāveic, – nepieciešams sagatavot spraudeņus. Nogrieziet ziedu taisnā leņķī, atstājot tikai augšējo daļu no kāta ar 3–5 pumpuriem un vairākām lapām. Apakšējo daļu nogriež slīpi.


2. Samaisa medu, aloju un koka pelnus, maisījumam pievieno 120 ml nostādināta ūdens istabas temperatūrā. Ieliec spraudenīšus maisījumā, atstājot uz nepilnu dienu. Ņem vērā – jo rozes spraudenis ir vairāk savītis, jo ilgāks laiks būs nepieciešams, lai tas atdzīvotos.

3. Pēc noteiktā laika izņem spraudeņus no šķidruma un pārstādi gruntī – bagātīgi mēslotā augsnē.

4. Iestādītos spraudeņus nepieciešams apsegt, lai tie neizkalstu. Šim nolūkam derēs plastmasas pudele vai caurspīdīgs plastmasas maisiņš. Dobītei ar spraudeņiem nepieciešams siltums, tādēļ laiku pa laikam maisiņš vai pudele jānoņem, lai augi dabūtu nepieciešamo skābekļa devu. Nedrīkst piemirst, ka augsni nepieciešams mitrināt.
Kad notiks spraudenīša pamošanās? Viss atkarīgs no temperatūras un auga dzīvotspējas pirms stādīšanas, bet vidēji tam nepieciešamas 40–45 dienas.

5. Kad roze būs iesakņojusies, to var pārstādīt dārzā vai kādā piemērotā traukā uz palodzes.

Izaudzēt rozi no dāvātā puķu pušķa ir pavisam vienkārši. Dāvājiet ziedam otru dzīvi!

LA.lv