Praktiski
Dārzs

Rožu pavairošana ar spraudeņiem: izdosies, bet jāzina daži knifi0


Spraudeņi ar vienu un diviem  pumpuriem.
Spraudeņi ar vienu un diviem pumpuriem.
Spraudeņi ar vienu un diviem pumpuriem.

Kā rozes pavairot ar spraudeņiem? DZIDRA GARKALNES NOVADĀ

Var spraust jebkuras rozes

Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas asistente Ilma Nereta apgalvo, ka ar spraudeņiem var pavairot jebkuras rozes. Samērā labi apsakņojas parka un klājeniskās rozes, sliktāk – tējhibrīdrozes, floribundrozes un citu grupu rozes (neieaugas vairāk par 50%, tādēļ tās biežāk pavairo potējot).

“Latvijā ir daži dārzu saimnieki, kuri stāda ar spraudeņiem pavairotas rožu šķirnes, pilnībā atsakoties no potējumiem. Ar spraudeņiem pavairoti rožu krūmi normālās ziemās pārziemo labi, tomēr tos nevajadzētu stādīt Vidzemes reģionā un citviet, kur augus grūti pasargāt no stipra sala,” brīdina rožkope.

Rudenī nav ieteicams apsakņot rožu spraudeņus – darot to istabā uz palodzes, jaunos augus bieži vien noēd tīklērces.

Apsakņojas 1,5 mēnešos

Rozes spraudenis substrātā.
Rozes spraudenis substrātā.

Spraudeņus vislabāk griezt jūnija beigās, jūlijā, kad izauguši jauni, veselīgi dzinumi un sāk pārkoksnēties (apsakņošanai neder dzinuma galotne, jo tā nav nobriedusi).

Gatavojot spraudeni ar vienu pumpuru, tā apakšējo daļu nogriež slīpi 5–7 mm zem pumpura, bet augšējo – taisni, 1 cm virs pumpura. Šim nolūkam nepieciešams ļoti ass nazis vai žilete, lai pēc iespējas mazāk bojātu auga šūnas un mizu. Sagrieztos spraudeņus tūlīt sprauž vidēji mitrā substrātā slīpi 0,5–1 cm dziļi tā, lai pie pumpura esošā lapa atrastos līdz ar substrātu. Kā substrātu var izmantot kūdru, skalotu upes smilti, arī no nezāļu sēklām tīru komposta augsni.

Pēc tam spraudeņus aplej un pārsedz ar polietilēna plēves segumu (mājas apstākļos derēs stikla burka). Podu vai kastīti novieto labā apgaismojumā, bet ne tiešā saulē. Nedēļu pēc spraušanas augus sāk vēdināt un rasināt (katru dienu) ar maigu kālija permanganāta šķīdumu. Optimālā temperatūra rožu spraudeņu apsakņošanai ir 24–27 grādi. Grūtāk apsakņojamo rožu grupu spraudeņus pirms iespraušanas var apstrādāt ar speciāliem stimulatoriem – auksīniem, kas ir gan šķidrā, gan pulvera veidā un iegādājami specializētajos dārzkopības veikalos. Ja spraudeņi sekmīgi apsakņojušies, jaunos augus pēc 1–1,5 mēnešiem var podot trūdvielām bagātā augsnē. Tiklīdz sakņu sistēma labi attīstījusies, rozes var pārstādīt dobē.

LA.lv