Praktiski
Dārzs

Rozes romantiskam dārzam. 20 dārzkopja padomi un ieteikumi0

Foto – LETA/AFP

Romantisks dārzs nav iedomājams bez puķu karalienes – rozes. Tās dārza ainavu padara maigāku un liek gaisā virmot burvīgam aromātam, kas nez kāpēc liek domāt par kaut ko senatnīgu un skaistu. Rožu krāsu bagātībai tāpat grūti atrast salīdzinājumu, turklāt no tām var veidot visdažādākās kompozīcijas – dārzkopim ir interesanti darboties. Piemēram, rozes var izaudzēt cauri koka zariem, iestādīt vīteņrozi mauriņa vidū bez atbalsta, lai veidotos krāsu kaskāde, vai radīt īstas ziedu skulptūras.

20 padomi un ieteikumi krāšņam rožu dārzam

1. Tieši zem augsnes virskārtas ierociet banānu mizas. Tās ir labs magnija, sēra, fosfora un citi elementu avots – tie vajadzīgi, lai rozes izaugtu krāšņas.

2. Lai tējrožu smarža būtu spēcīgāka, augsnē ar rokām viegli iestrādājiet izlietotus tējas maisiņus vai tējas biezumus.

3. Izveidojiet rožu dzīvžogu no rozēm, kas neprasa lielu uzmanību. Laba izvēle būtu ‘Rugosa’ rozes, jo tās parasti zied visu sezonu. Tās izaug tikpat augstas, cik platas, un sazarotie augi lieliski iederas dzīvžogā.

4. Tieši zem loga stādiet rozes ar īpaši spēcīgu smaržu, lai tās aromāts būtu jūtams visā mājā.

5. Iestādiet rūpīgi izraudzītu vīteņrozi mauriņa centrā bez atbalsta – tādai rozei izaugs ļoti daudz atvašu, kas augot klāsies viena pāri otrai un mauriņa vidū izveidos fantastisku krāsu kaskādi.
Lieliska izvēle romantiska mauriņa rotāšanai ir roze ‘The Explorer Rose’, ‘William Baffin’.

6. Smaržas un formu bagātībai dārzā iestādiet vairākas senlaicīgas rožu šķirnes, piemēram, Damaskas rozes, mežrozes un maijrozītes.

7. Lai izveidotu dārzu pasteļtoņos, par pamatu var ņemt dažādu toņu maigi rozā rozes. Tās var kombinēt ar dažādām ilggadīgām puķēm, piemēram, purpurtoņu delfīnijām un baltiem flokšiem, lai rožu dārzam piešķirtu struktūru un līdzsvaru.

8. Reizi nedēļā apsmidziniet rožu lapas ar pienu, lai aizbaidītu laputis.

9. Ložņājošā tipa rozes regulāri jāapcērp, citādi tās izpletīsies pāri jūsu izvēlētajai robežai un izveidos īstus džungļus.

10. Rozes, kuru saknes ir atkailinātas, pirms stādīšanas 24 stundas jāpamērcē ūdenī. Vairākums rožu stādu, kas tiek sūtīti pa pastu, tiek iesaiņoti tieši ar atkailinātām saknēm.

11. Ievērojiet katri šķirnei paredzēto kopšanas režīmu, tostarp mēslošanu, laistīšanu, apgriešanu, ieziemošanu un dabīgas kaitēkļu un slimību kontroles metodes.

12. No savām iecienītākajām rozēm veidojiet spraudeņus.

13. Tīri savam priekam varat mēģināt izaudzēt rozes no sēklām, bet jāņem vērā, ka no sēklām audzētas rozes reti līdzinās oriģinālajai šķirnei, tāpat arī neizturīgākas un uzņēmīgākas pret slimībām.

14. Zem rozēm iestādiet zemus daudzgadīgus augus, piemēram, lavandu.

15. Strādājot dārzā, valkājiet ādas cimdus, lai izvairītos no dažādiem iekaisumiem, kurus var izraisīt savainošanās ar ērkšķiem.

16. Iegādājieties vismaz vienu labu rožu audzēšanas rokasgrāmatu vai enciklopēdiju.

17. Pamēģiniet izaudzēt rozi caur koka zariem. Labākās šķirnes šim nolūkam ir senās vīteņrozes, piemēram, ‘Rambling Rector’, ‘Kew Gardens’ vai ‘Rosa Longicuspis’.

18. Izrotājiet nožogojumus dārzā ar vīteņrožu stādījumiem. Šīm nolūkam lieliski derēs ‘American Pillar’, ‘Dorothy Perkins’ un ‘Blush Rambler’. No dizaina viedokļa ar rozēm apaudzētas baltas sētiņas piešķir mājai romantisku, mazliet senatnīgu noskaņu.

Saistītie raksti

19. Ļaujieties fantāzijai, kombinējot dažādu rožu šķirņu stādījumus, bet vispirms pieņemiet lēmumu, kādu iespaidu gribat panākt – maigi romantisku, bagātu un krāšņu vai atturīgi elegantu.

20. Nelaidiet garām iespēju konsultēties ar speciālistiem izstādēs un gadatirgos – katru gadu rodas jaunas šķirnes, dizaina idejas un pārsteidzoši risinājumi.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
No mantojuma var arī atteikties? 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sagatavo auto ziemai – viss, kas jāzina par riepu maiņu
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Ieziemot telpaugus, gādāt par apgaismojumu un citi darbi, kas oktobrī vēl jāpaspēj
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
7 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
10 stundas