Praktiski
Svētki

FOTO: Rotājam svinību vietu. Kā to izdarīt oriģināli un lēti0

Foto – Kristīne Jakadela

Rozā flamingo, 100 balonu, košas lentes vai vecmāmiņas bufete pļavas vidū. Lai cik bagātīgs būtu svētku galds, pārsteigums, ko rada īpaši dekorēta svinību vieta, atstās lielāku iespaidu.

 

– Veidojot rotājumus telpai, svarīgi, lai būtu efektīgi un lēti, – cilvēku vēlmes novērojuši pasākumu dekoratori Valters Ozoliņš un Kristīne Jakadela. – Kad ir krīze, ļaudis vairāk nekā pārticības laikos vēlas redzēt un baudīt skaisto. Vizuālais svinību koptēls sevišķi būtisks ir cilvēkiem, kam ir ierobežoti līdzekļi. Daži svētku sarīkošanai pat gatavi ņemt kredītu, bet to gan nevajadzētu darīt, – atzīst Valters.

Dekoratori domā, ka ir vērts gatavoties svētkiem, jo tas paildzina svinību sajūtu, rada paliekošas atmiņas. Par modernu var uzskatīt visu – gan dabiskos un mākslīgos ziedus, gan dabas materiālus, gan brokātu un zīdu. Stilīgas ir dažādas figūras, skulptūras, rotaļu vilcieniņi un citi aksesuāri. Galvenais ir pasniegšanas veids. Un jāsamierinās, ka pasākumā vienmēr būs kāds, kam kaut kas nepatiks.

 

Labākā izvēle − mākslinieki

Protams, dekorēšana maksā naudu. Visdārgāk ir aicināt dekoratorus. To vērts darīt, ja svinību vieta ir liela, ja vēlas pasākumu padarīt sevišķi neaizmirstamu un gūt drošību, ka viss izdosies. Telpu dekoratori ir mākslinieki un radīs neatkārtojamu vidi – gluži kā mākslas darbu. Pirms meklē profesionāļu palīdzību, iepriekš der izšķirstīt žurnālus, ielūkoties interneta plašumos, lai saprastu, kas patīk un ko vēlētos savos svētkos. Piemēram, ļoti labas idejas atrodamas interneta vietnē www.augumaja.lv.


Skaistus priekšmetus var nomāt

Lētāk aprīkojumu (arī traukus) nomāt un kompozīcijas veidot pašiem. Piemēram, nav vērts vienam vakaram pirkt divdesmit lukturus, spoguļus, vāzes un dārza krēslus. Turklāt kur pēc tam visu bagātību glabāt? Nomājot var aiztaupīt arī nogurdinošo skraidīšanu pa veikaliem un mantu tirdziņiem, rakņāšanos skapju dziļumos. Vajadzīgo noskaņu svinībās radīs pat viens karalisks krēsls jubilāram un grezni svečturi uz galda. Atraktīvus priekšmetus var nolūkot interneta vietnē www.konomat.lv.

 

Daba naudu neprasa

Ja ir iztēle un dekoratora talants, vislētākais variants ir doties dabā. Sūnas, zari un pļavu puķes nemaksā neko. Taču tad jātērē cits dārgs resurss – savs laiks.

Vienmēr skaisti izskatās gan meijas vasarā, gan izplaucēti zari pavasarī un pat kaili vai greznoti zari ziemā. Šāds rotājums pilnīgi maina vidi, turklāt smaržo un nekad nebūs bezgaumīgs.

 

Ar pārliecību

– Lai kā dekorētu telpu, tam jābūt pārliecinoši, pamanāmi. Citādi labāk to nedarīt nemaz, – saka Kristīne. Piemēram, ja izvēlas balonus, lai ir 10 vai 100, nevis pāris (tos piepūst gan nav joka lieta, pat ar hēliju). Ja dekoram izmanto sūnas, lai to ir daudz it visur un rodas iespaids, ka mežs ienācis istabā, nevis kaut kur nolikti daži kušķīši. Svarīgi ievērot vienotu stilu: ja baloni – tad baloni, ja sūnas – tad sūnas.

 

Krāsa vieno visu

Laba ideja – visas svinību rotas izvēlēties vienā krāsā vai toņu gammā. Lai dzīvo dzeltenā, violetā vai pavasarīgi zaļā ballīte! Noskaņas radīšanai var iegādāties tīkamu krāsu un akcentam nokrāsot galdu, krēslus vai pat dārza vārtiņus.

Topā − tematiskās ballītes

– Rīkojot tematiskās ballītes, pasākumus ar stāstu, ir vieglāk saprast, no kura gala sākt dekorēšanu un kādus priekšmetus izvēlēties, – atzīst Kristīne. Ja, piemēram, organizē cirka, pirātu, Austrumu, princešu, rūķīšu u.c. saietus, vajadzīgo mantu saraksts veidosies pats no sevis. Visiem varētu patikt pavasarī aktuālā dārznieku ballīte ar lāpstiņām un kurmīšiem, diedzētiem asniem un puķu podiem utt. Lai noskaņa būtu pilnīga, var izgudrot tematiskas rotaļas, atbilstīgu maltīti un lūgt viesus ierasties ar vakara stilam piemērotiem aksesuāriem. Tas patīk visiem, un vieglāk būs kausēt latviskiem pasākumiem raksturīgo stīvumu.

Cits variants – sakrāt dažādus iedvesmojošus priekšmetus, un gan jau radīsies iemesls, kur tās likt lietā, un netrūks svinētāju.

 

Atbrīvo vietu svētkiem

Saistītie raksti

Nereti šķiet – svētkus nevar rīkot tāpēc, ka mājās nav vietas. Ir gan, tikai tā jāatbrīvo! Tad iespējams pārsteigt jau ar to vien, ka no svinību telpas iznestas visas mēbeles, atvēlēta vieta muzikantiem un dejošanai, rotaļām. Galdu tad klāj citā telpā vai ārā. No iznestajiem skapjiem un galdiem mauriņā var izveidot alternatīvu istabu, papildinot to ar košiem aksesuāriem.

 

Ārā skaisti, bet riskanti

Visefektīgāk izskatās dārzā, jūrmalā, pļavā izveidota svinību vieta. Viesi būs pārsteigti, ja uz to jādodas pa meža taciņu, kuras galā gaida neparasti rotāta, izgaismota pasākuma vieta. Taču ballīte ārā ir arī riskanta – pēkšņi var sākties lietus. Tāpēc jāparedz veids, kā ātri pārcelties uz telpām vai uzsliet nojumi – ja ne sev, tad vismaz pļavā iznestajam dīvānam un klavierēm.

 

Vides iekārtojums: Valters Ozoliņš un Kristīne Jakadela

 

LA.lv