Praktiski
Mājas

Rokas zāģis – kurš ir labāks, izturīgāks un drošāks? Cik maksā vienkāršs fuksītis? 0

Viens no mājas darbos visnoderīgākajiem instrumentiem ir rokas zāģis, kas atrodas praktiski jebkurā darbarīku kastē.  Tradicionālais zāģis noder būvdarbos, hobija un dārza darbos. Ar dažādu modifikāciju rokas zāģi var sazāģēt visu, sākot no koka, kokšķiedru un kokskaidu plāksnēm, metālu, keramiku un stiklu, beidzot ar putuplastu, ģipškartonu un minerālvati. Visiem zāģa lietotājiem nepieciešams “nikns” zāģis, tāds, kas ar saviem asajiem zobiem spētu kārtīgi “iegrauzties” materiālā.

Tradicionālais rokas zāģis jeb tā saucamais “fuksītis” tiek izmantots koka un kokšķiedru plākšņu detaļu zāģēšanai. Zāģa asmeni izgatavo no kvalitatīva materiāla, visbiežāk tas ir instrumentu tērauds. Leģētajam tēraudam piemīt cietums un elastīgums, kas to padara noturīgu pret deformāciju un nodilumu. Dažiem fuksīšiem ir teflona pārklājums, kas aizsargā virsmu no korozijas un par 30% samazina berzi zāģēšanas laikā.

Vissvarīgākā zāģa asmeņa daļa ir zobi. Mūsdienās cietas vai mitras koksnes zāģēšanai arvien vairāk izmanto zāģus, kuru zobi ir norūdīti un cietumā var pārspēt nerūdītus zobus 5 – 6 reizes. Tos nav nepieciešams asināt vairākus gadus, bet ar to arī zāģa mūžs izbeidzas. Tomēr, ja ir vēlēšanās, nelielas iemaņas un pacietība, arī rūdīta zāģa zobus var uzasināt ar dimanta vīli. Rūdītus zobus var atpazīt pēc melnā tonējuma.

Zāģim svarīgs ir zobu lielums. Jo lielāki zobi, jo ar to ātrāk var sazāģēt mīkstu kokmateriālu, tomēr zāģējums nebūs precīzs. Jo mazāki zobi, jo lēnāk ritēs darbs un rezultāts būs precīzāks. Baļķu, dēļu un lielgabarīta sagatavju izzāģēšanai izmanto asmeņus ar 6–8 mm zobiem. Ja jāzāģē sīkas detaļas – lamināts, apdares materiāli vai dekori, izmanto zāģi ar 3 mm zobiem. Tikpat svarīgs ir arī zobu asums. Visizplatītākā ir ķīļveida zobu forma, kas atgādina vienādmalu trīsstūri, kurš noasināts no divām pusēm. Tas ļauj zāģēt, asmenim kustoties abos virzienos. Slīpie zobi atgādina nesimetriskus trīsstūrus, kuri noasināti no virspuses un noliekušies zāģēšanas virzienā. Tas ļauj labāk zāģēt šķiedras virzienā. Šodien populāri ir zāģi ar trīsšķautņu zobiem, kas ļauj viegli paveikt zāģēšanu paralēli un šķērsām šķiedrai.

Zobu skaita noteikšanai tradicionāli izmanto lielumu TPI. Angļu valodā Tooth Per Inch nozīmē – zobi collā (colla = 25,4 mm). Piemēram, TPI 7 nozīmē, ka uz katriem 25,4 mm asmens atrodas septiņi zobi, tātad zoba lielums ir ap 3,5 mm. Ja ir atzīmēts, piemēram, 9–15, tas nozīmē, ka uz asmens dažādās vietās ir dažāds zobu sablīvējums. Asmeņi ar zobiem TPI 3–6 noderēs lielu detaļu zāģēšanai, asmeņi ar 7–9 zobiem collā noderēs vidējām detaļām, bet ar asmeņiem TPI 9–15 būs vieglāk veikt smalkus darbus. Mazas detaļas zāģē ar īsāku asmeni, līdz 350 mm, namdaru zāģim būs garāks asmens uz 600 mm. Mājsaimniecībā noderēs ap 400 mm garš zāģis ar vidēji rupjiem zobiem.

Jo lielāki zobi izvēlētajam zāģim, jo lielākā leņķī ieteicams zāģēt. Ja izvēlas zāģi ar 7 TPI, tad zāģēt  jāsāk 30 grādu leņķī, pēc tām pārejot uz zāģēšanu starp 45 un 60 grādu leņķi. Ja zāģim ir 11 TPI, jāsāk zāģēšanu 30 grādu leņķī un jāpāriet uz 45 grādu leņķi. Ar slīpzāģēšanas zāģi jāsāk zāģēt leņķī, kas mazāks par 20 grādiem, un, kad zāģēšanas līnija ir visā materiāla garumā, jāturpina zāģēt gandrīz horizontālā leņķī.

Cits svarīgs aspekts ir zāģa rokturis. Tas var būt klasisks no koka vai ekonomisks no vienkāršas plastmasas. Vismodernākie skaitās divkomponentu rokturi ar gumijas ielikām. Gumija nodrošina labu satvērienu, neļauj rokai slīdēt un noberzt delnas un samazina slodzi uz locītavām. Mūsdienās nopērkami zāģi, kuriem var mainīt rokturu leņķi, lai labāk piemērotos dažādu operāciju veikšanai. Ir tā saucamie japāņu zāģi, kuru rokturi ir zem zobu līnijas. Interesants ir japāņu zāģis, kurš pēc formas atgādina nazi, kam vienā pusē ir smalkāki zobi un otrā rupjāki. Parocīgi ir zāģi, kuru rokturu kontūras var izmantot kā 45 un 90 grādu leņķa atzīmēšanai. Dažiem zāģiem uz asmens ir lineāls. Atsevišķus zāģu modeļus tirgo ar 4–5 noņemamu asmeņu komplektu, kurā būs cietmuguras zāģis, figūrzāģis, asmens ar smalkākiem un rupjākiem zobiem. Stanley modelis ar trim asmeņiem izmaksās EUR 18,15. No vienas puses, tas palīdz ekonomēt vietu glabāšanai, no otras puses, parocīgāk strādāt ar gatavu zāģi.

Zāģis ir bīstams instruments. Nav slikti, ja tam ir auduma maksts vai vismaz zobu sargs. Zāģējamo detaļu vislabāk pie virsmas (kaut vai ķeblīša vai galda) piespiest ar skrūvspīlēm. Citādāk, ja detaļa sašūpojas un zāģis noslīd, tas var pamatīgi “iekost” pirkstā. Labi nostiprināta detaļa garantē arī precīzāku darbu. Zāģējot, piemēram, durvju apmales, būs nepieciešama zāģlāde, kurā būs atzīmēti 90 un 45 grādi.

“Vienkārši plastmasas  zāģēšanas šabloni veikalā “Būvniecības ABC” maksā, sākot no pāris eiro. Jau smalkāka plastmasas slīpzāģēšanas kaste, kurā būs vienkāršas sviras detaļas piespiešanai un kuras konstrukcijas ļaus zāģēt gan plakaniski, gan šķērsām, maksās EUR 6,33. Kārtīgs profiem domāts metāla apzāģēšanas šablons jau izmaksās EUR 29,20,” norāda veikala instrumentu eksperts.

Tāpat noderēs arī atzīmēšanas stūrenis, kas ļaus novilkt līniju 90 grādu leņķī pret sānu malu.  Ja nav 45 grādu stūreņa, 45 grādus ātri iegūst, uzzīmējot kvadrātu un to pa diagonāli pārdalot uz pusi. Daudzi meistari atzīmēšanai zīmuļa vietā izmanto īlenu, kas atstāj pēdu, bet nesasmērē koksni.

Cenas
Rokas zāģa cenas ir plašā amplitūdā no viena līdz 30 eiro. Kā jau visiem instrumentiem, dārgākajam galam parasti ir arī labāks materiāls un ergonomiskāka roktura forma. Latvijā no prestižākajiem brendiem vispopulārākie ir Stanley, Bacho, Fisher un G-Men instrumenti. Tomēr arī citiem brendiem ir instrumenti, ko nosacīti var iedalīt hobiju, standarta un profesionāļu klases instrumentos. Daži eksperti iedala hobiju klases instrumentus apmēram cenā līdz EUR 5, standarta – no 6 līdz 10 eiro un elegants, profiem domāts instruments jau izmaksās no 11 līdz 30 eiro. Piemēram, būvmateriālu veikalā “Krūza” 450 mm garš hobiju klases zāģis Best maksās EUR 3,44, mazliet labāks 400 mm garš Topex – EUR 9,30 un tikpat garš populārais Irwin – EUR 11,05.

“Būvniecības veikalā “Kurši” var nopirkt korektus Topex un Vorel hobija klases instrumentus cenā līdz EUR 8. Standarta klasē ir labi Stanley, Bacho un G-Men rokas zāģi cenā no EUR 11 līdz 14. No profesionāla gala instrumentiem ir redzami, piemēram, Stanly FatMax sērijas instrumenti, kas maksā ap EUR 25. Tiem būs ar teflonu klāts asmenis un ergonomisks rokturis. Veikalā par EUR 8,40 nopērkama arī tāda reta lieta, kā Lietuvā ražotie rokas zāģi “Gost Standart”, kuriem nav rūdīts asmenis. Kokgriešanas speci uzsver īpašo zoba asumu, ko var iegūt tikai ar rokas asināšanas palīdzību. Mājās remontdarbiem vienmēr noderēs saliekamais darbagalds (EUR 50), uz kura var droši zāģēt, kaut ko meistarot un vasarā apklāt ar galdautu dārza svētkos.

LA.lv