Praktiski
Dārzs

Rokam tupeņus! Sēkla katru pavasari jāpērk jauna, iesaka kartupeļu selekcionāre0

Foto: PantherMedia/Scanpix/LETA

“Kopumā šogad ir laba kartupeļu raža, ir prieks rakt. Noraktos tupeņus vislabāk lietot tikai pārtikai, sēklu iegādājoties katru pavasari jaunu,” padomu dod kartupeļu selekcionāre un vadošā pētniece Ilze Skarbule no Priekuļiem.

Zaļos atstāj sēklai

Daudzviet pēc lakstu nokrišanas vai nopļaušanas uznāca lietus, kas noskaloja vagu muguras. Daļai ceru augšpusē esošie kartupeļi saulē ir kļuvuši zaļi. Tos pārtikā vairs nedrīkst lietot ne cilvēki, ne dzīvnieki. Šādus bumbuļus var atlasīt sēklai. Šogad raksturīgi tas, ka daži tupeņi padevušies sevišķi lieli. Ja tie iekrāsojušies zaļi, arī tādi der sēklai. Taču speciāliste iesaka tos negriezt uz pusēm, kā dažkārt dara, bet stādīt zemē veselus. Tas pasargās no iespējas, ka sēklas materiāls tiks inficēts ar kādu slimību.

Taču kartupeļu audzēšanas speciāliste neiesaka atlasīt kartupeļu sēklas materiālu no kopējās ražas kaudzes.

Ja vēlas ataudzēt pašu vāktu sēklas materiālu, tas jādara jau uz lauka, izvēloties bumbuļus no pašiem veselīgākajiem un ražīgākajiem augiem.

Turklāt ar gadiem kartupeļi inficējas ar dažādiem vīrusiem un izvirst. Tas, cik strauji notiek, atkarīgs no šķirnes. Piemēram, profesionāli lauksaimnieki kartupeļus no pašu vākta sēklas materiāla neaudzē ilgāk par diviem gadiem.

Agrāk dārzos audzēja šķirnes, kuras bija veselīgākas un ilgāk saglabāja savas labās īpašības. Tā sauktās vecmāmiņu šķirnes varēja audzēt gadu no gada. Taču nu tās ir liels retums.

• Visdrošāk sēklu pavasarī pirkt no sertificētiem sēklu audzētājiem.

Sēklas materiālam izvēlas pašu ražīgāko un veselīgāko augu.
Foto: Sandra Ruska

Sagatavo glabāšanai

Dažviet audzētāji sūdzas, ka novāktajai ražai parādās puve, kuras attīstību rosinājis lietus periods pirms vākšanas. Lai kartupeļi labāk glabātos, šogad tos vajag īpaši labi izvēdināt un apžāvēt caurvējā vismaz nedēļu, vēl labāk – divas. Tas sekmēs mizas nobriešanu. Turklāt pēc tam jau varēs noteikt bojātos bumbuļus un tos atlasīt.

Vēdināšanai piemērotas ir nojumes un šķūņi. Vēlams, lai tajos būtu pēc iespējas tumšāks. Taču ar kartupeļu zaļēšanu rudenī nav tik traki kā pavasarī, kad šis process notiek ļoti strauji.

• Pirkt sēklas materiālu tirgū (bez sertifikāta) ir tikpat riskanti (var neatbilst šķirnei vai būt inficēti), kā audzēt no saviem tupeņiem.

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Pašai savs vīnakalns! Gunta iepazīstina ar vīnogulāju un dod praktiskus padomus
2 dienas
SR
Sandra Ruska
Praktiski
FOTO. Latvijas vēsturiskie dārzi – iepazīstam mūsu tradīcijas un sasniegumus
2 dienas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dzērvenīte, purva meita! Unikālās ogas īpašības un gardas rudens receptes
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
Par dzimtas īpašumu jūras krastā jācīnās ar ātro kredītu miljonāriem
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Gobzemam piederējusi deklarācijā nenorādīta māja
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Šorīt uz Tallinas šosejas notikusi smaga avārija; divi bojāgājušie
17 stundas
LE
LETA
Dabā
Pieņemsies spēkā vējš. Prognoze pirmdienai
15 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Ždanoka “uzmetusi” Mamikinu – no sava EP mandāta neatteiksies 2
9 stundas