Praktiski
Dārzs

Rokam tupeņus! Sēkla katru pavasari jāpērk jauna, iesaka kartupeļu selekcionāre0

Foto: PantherMedia/Scanpix/LETA

“Kopumā šogad ir laba kartupeļu raža, ir prieks rakt. Noraktos tupeņus vislabāk lietot tikai pārtikai, sēklu iegādājoties katru pavasari jaunu,” padomu dod kartupeļu selekcionāre un vadošā pētniece Ilze Skarbule no Priekuļiem.

Zaļos atstāj sēklai

Daudzviet pēc lakstu nokrišanas vai nopļaušanas uznāca lietus, kas noskaloja vagu muguras. Daļai ceru augšpusē esošie kartupeļi saulē ir kļuvuši zaļi. Tos pārtikā vairs nedrīkst lietot ne cilvēki, ne dzīvnieki. Šādus bumbuļus var atlasīt sēklai. Šogad raksturīgi tas, ka daži tupeņi padevušies sevišķi lieli. Ja tie iekrāsojušies zaļi, arī tādi der sēklai. Taču speciāliste iesaka tos negriezt uz pusēm, kā dažkārt dara, bet stādīt zemē veselus. Tas pasargās no iespējas, ka sēklas materiāls tiks inficēts ar kādu slimību.

Taču kartupeļu audzēšanas speciāliste neiesaka atlasīt kartupeļu sēklas materiālu no kopējās ražas kaudzes.

Ja vēlas ataudzēt pašu vāktu sēklas materiālu, tas jādara jau uz lauka, izvēloties bumbuļus no pašiem veselīgākajiem un ražīgākajiem augiem.

Turklāt ar gadiem kartupeļi inficējas ar dažādiem vīrusiem un izvirst. Tas, cik strauji notiek, atkarīgs no šķirnes. Piemēram, profesionāli lauksaimnieki kartupeļus no pašu vākta sēklas materiāla neaudzē ilgāk par diviem gadiem.

Agrāk dārzos audzēja šķirnes, kuras bija veselīgākas un ilgāk saglabāja savas labās īpašības. Tā sauktās vecmāmiņu šķirnes varēja audzēt gadu no gada. Taču nu tās ir liels retums.

• Visdrošāk sēklu pavasarī pirkt no sertificētiem sēklu audzētājiem.

Sēklas materiālam izvēlas pašu ražīgāko un veselīgāko augu.
Foto: Sandra Ruska

Sagatavo glabāšanai

Dažviet audzētāji sūdzas, ka novāktajai ražai parādās puve, kuras attīstību rosinājis lietus periods pirms vākšanas. Lai kartupeļi labāk glabātos, šogad tos vajag īpaši labi izvēdināt un apžāvēt caurvējā vismaz nedēļu, vēl labāk – divas. Tas sekmēs mizas nobriešanu. Turklāt pēc tam jau varēs noteikt bojātos bumbuļus un tos atlasīt.

Vēdināšanai piemērotas ir nojumes un šķūņi. Vēlams, lai tajos būtu pēc iespējas tumšāks. Taču ar kartupeļu zaļēšanu rudenī nav tik traki kā pavasarī, kad šis process notiek ļoti strauji.

• Pirkt sēklas materiālu tirgū (bez sertifikāta) ir tikpat riskanti (var neatbilst šķirnei vai būt inficēti), kā audzēt no saviem tupeņiem.

LA.lv
IB
Indulis Burka
Praktiski
Aukstā metināšana – ļoti izturīga, bez asām smakām un toksiskiem garaiņiem. Un pietam – tik vienkārša!
6 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Dārzeņi un augļi, kuriem nepatīk ledusskapī
7 stundas
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Mājokļa pārvērtības nav izdevušās. Kā to izlabot?
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Saeima piekrīt līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām “iesaldēt” deputātu algas
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Naktī dažviet veidosies migla, Latgalē ilgstoši līs
58 minūtes
LE
LETA
Latvijā
“Saskaņa” aptur darbu RD koalīcijā
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Jauns, talantīgs politiķis var nolaist uz grunti agrāk plaukstošu uzņēmumu
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
CVK ļauj sākt parakstu vākšanu referendumam par Saeimas atlaišanu 2
2 stundas