Praktiski
Dārzs

Kāpēc lazdām vairs neienākas rieksti? 0

Foto – Shutterstock

Kādēļ Latvijas mežos ilgus gadus lazdām vairs neienākas rieksti? Lazdu audžu ir ļoti daudz – gan jaunas, gan vecākas. AUSMA Smiltenes novadā

Riekstu maz ir gan meža lazdām, gan mājas lielaugļu lazdām. Dendroloģe Zaiga Graudiņa teic, ka tajā nav vainojams ne kaitēklis, ne slimība, bet gan pēdējo gadu laika apstākļi. Ir mainījušies vasaras un ziemas ritmi, gaisa temperatūras, vismaz pēc lazdu domām, kļuvušas nepareizas. Tās nebīstas sala, bet nespēj pielāgoties jaunajiem apstākļiem. Lazdas zied agri – marta vidū, beigās, vēlās ziemās – aprīļa sākumā. Pēkšņie siltuma periodi ziemas vidū izprovocē lazdu ziedēšanu nelaikā, un tiem sekojošais sals ziedus vai piebriedušos ziedpumpurus nobeidz.

Cilvēki parasti ievēro garās zeltainās vīrišķās spurdzes un cer uz riekstu ražu, taču neievēro sīkos, sarkanos sievišķos ziediņus, no kuriem veidojas rieksts, kas varbūt jau ir nosaluši. Daži mīnus grādi naktī lazdai nekaitēs, taču sals gan. Vienīgā cerība uz riekstiem – augi Latvijā nemostas vienā laikā, un gausākās reaģētājas pielāgosies laika apstākļiem.

Cilvēks savā dārzā nekādi nevar ietekmēt vai pasargāt lazdu ražu. Atliek vien gaidīt, ka laika apstākļi, kam ir ciklisks raksturs, atkal iegriezīsies lazdām labvēlīgi. Lazdas noteikti vajag stādīt, jo tās aug lēni. Pirmā raža būs gaidāma pēc pieciem sešiem gadiem.

No ilgajiem rudeņiem, vēlajām ziemām un garajiem pavasariem cieš arī citi augi. Piemēram, pēdējos gados pat skujkoku sēklām ir slikta kvalitāte, zema dīdzība.

LA.lv
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Māja bez pelējuma un puves? Palīdzēs kārtīgs jumts un pareiza ēkas konstrukcija 1
18 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Uzzinām vairāk par bumbieru šķirnēm: populārākās, izturīgākās, ar lielākajiem augļiem 2
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
12 populāras suņu šķirnes, kas nav piemērotas saimniekiem – iesācējiem
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Taksistu konflikts lidostā: policija sāk lietvedību
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Pie Latvijas jūras robežas manīta Krievijas bruņoto spēku lidmašīna
15 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Krievijai esot piekļuve Lielbritānijas vīzu apstrādei
59 minūtes
LA
LA.lv
Dabā
Svētku priekšvakarā izdemolēta populārā Kaņiera niedrāja laipa Ķemeros
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Sestdien vietām nedaudz līs
3 stundas