Praktiski
Mājas mīluļi

Retums Latvijā – Jaunskotijas pīļu retrīvers0

Foto – Laura Blumberga

Tolleri jeb Jaunskotijas pīļu retrīveri vizuāli līdzinās lapsai – tie ir kompakti un ar brīnišķīgu apmatojumu. Šķirnes vēsture ir ārkārtīgi jauna, tāpēc Latvijā gandrīz gadu vecais RINO, kas atvests no Jaunskotijas retrīveru audzētavas Polijā, ir vienīgais zināmais tolleris mūsu platuma grādos. IRINA no Rīgas pirms Rino iegādāšanās rūpīgi iepazinās ar šķirnes aprakstu. Viņai nav ne mazāko šaubu, ka šis nelielā izmēra dzīvnieks ar ārkārtīgi augsto enerģijas līmeni ir tieši tas, ko viņa vēlējās.

Jaunskotijas pīļu retrīveri jeb tolleri ir vismazākie no visas retrīveru grupas (zināmākie no retrīveriem – labradori, zeltainie retrīveri – L. B.), tomēr nelielais izmērs netraucē saglabāt īpašības, kas piemīt izmēros gandrīz divtik lielākajiem “brāļiem” – tie ir spēcīgi, ārkārtīgi enerģiski un jaudīgi suņi.

Tolleris ir ātrs un veikls medību suns, kura galvenais uzdevums ir pīļu iznešana no ūdens medībās un kurš ir gatavs uz visu, lai izdabātu saimniekam. Brīnišķīgs kompanjons, kurš, pareizi audzināts un nodrošināts ar nepieciešamajām fiziskām aktivitātēm, lieliski var dzīvot ģimenē un pielāgoties kopējam ritmam. Tollera asinīs rit īru seteru, angļu spanielu, zeltaino retrīveru, šeltiju un vēl citu šķirņu asinis.

Pirmo reizi tollerus kā šķirne atzina tikai 1945. gadā Kanādā, bet Starptautiskā Kinoloģiskā federācija (FCI) – 1995. gadā. Eiropā pirmie suņi parādījās pagājušā gadsimta 80. gadu beigās. Taču, pateicoties unikālajām spējām un simpātiskajai ārienei, tolleri piedzīvo ļoti strauju popularitātes izaugsmi.

Irina stāsta, ka tolleri ārkārtīgi mīl rotaļas – viņi ir gatavi “atdot pēdējo kreklu”, lai tikai kāds ar tiem paspēlētos. “Man vienmēr līdzi ir bumbiņa vai kāda cita rotaļlieta, kad dodamies pastaigās. Tāpat arī kārumi. Ļoti būtiski suni audzināt pareizi un iemācīt augsto enerģijas līmeni iztērēt adekvāti. Es izvēlējos šo šķirni, jo meklēju suni kompanjonu, ar kuru varētu piedalīties retrīveru darba pārbaudēs, kas arī Latvijā kļūst ļoti populāras un strauji attīstās: tiek radīti apstākļi, kādos dabā retrīveri strādā – medībās iznest no ūdens putnu,” stāsta Irina. “Latvijai tuvākā šīs šķirnes audzētava atrodas kaimiņos Igaunijā, bet ļoti strauju popularitāti šķirne piedzīvojusi Skandināvijas valstīs – tur šo suņu ir patiešām daudz.”

Irina stāsta, ka, pareizi audzināts un fiziski nodarbināts, tolleris brīnišķīgi var dzīvot arī dzīvoklī. “Jau no kucēna vecuma šis suns ir jāsocializē – jārāda tam dažādas neierastas lietas un vietas, jāved sabiedrībā, lai vēlāk, pieaugot, suns būtu adekvāts. Tolleru unikālā īpašība atšķirībā no daudziem citiem retrīveriem ir sargsuņa spējas – tie ir ļoti mundri sargi. Dažkārt tie samērā rezervēti var izturēties pret nepazīstamiem cilvēkiem, tāpēc būtiski ir nodibināt tuvu kontaktu ar savu suni jau kucēna vecumā, lai vēlāk saimniekam tas nesagādātu problēmas. Tolleris nav agresīvs! Redzot saimnieka reakciju un saprotot, ka nekādas bīstamības nav, suns ātri vien “atvērsies” un kļūs rotaļīgs,” skaidro Irina. “Ja vien neesat mednieks un neplānojat doties medībās, ar dzīvnieku jānodarbojas citādos veidos – ar jebkādu suņu sportu – adžiliti, kanikrosu (suns skrien kopā ar cilvēku), baikdžoringu (suns velk velobraucēju). Protot iztērēt šā suņa augsto enerģijas lādiņu, mājās iegūsiet mierīgu, nosvērtu un pacietīgu dzīvnieku.”

Tolleri lieliski sadzīvo gan ar citiem mājdzīvniekiem, gan maziem bērniem. Diezgan slikti panes vientulību – pārdzīvo ilgstošu saimnieka prombūtni. Šķirne, lai arī jauna, apveltīta ar labu veselību – pagaidām nav novērotas nekādas plaši sastopamas ģenētiskas saslimšanas.

Irina stāsta, ka tolleris noteikti nederēs cilvēkiem, kas nevēlas, lai dzīvnieks peld: “Ja jūs uztraucaties par to, ka jūsu mašīna būs slapja un smilšaina vai ka jebkurā vietā, kur dosieties pastaigā un būs kāda ūdenstilpne, suns centīsies izpeldēties, tolleris nav domāts jums, jo šā suņa vislielākā kaislība ir ūdens! Taču, neraugoties uz samērā kuplo un garspalvaino apmatojumu, apmatojums pēc peldes izžūst gandrīz momentāni.”

UZZIŅA

* Izmērā vismazākais retrīvers – augums skaustā suņiem ir 47 – 51 cm un svars nepārsniedz 23 kg, bet kucēm – 45 – 49 cm un svars līdz 20 kg.

* Šiem suņiem jānodrošina regulāra iespēja peldēt!

* Apveltīti ar milzīgu enerģijas lādiņu – jānodrošina regulāra augstas intensitātes slodze.

* Vienīgais no retrīveriem, kam piemīt sarga instinkts.

* Garais apmatojums līdzīgi kā lapsām pēc peldēm izžūst gandrīz momentāni.

* Netiek novērotas būtiskas ģenētiskas saslimšanas, tāpēc tollerus uzskata par veselīgu suņu šķirni.

* Ļoti laba apetīte – saimniekam jāseko līdzi ēšanas režīmam, citādi var gadīties, ka mazais retrīvers aptaukojas.

* Vidējais dzīves ilgums – 12 gadi.

LA.lv