Praktiski
Mājas

Regulējams darba galds – lifts ceļ darba produktivitāti. Lieliski noder strādāšanai mājās 16


Zviedrijas vēstniecība visus savus darbiniekus aprīkojusi ar šādiem paceļamiem galdiem. Projektu vadītāja Gaļina Aizvakara labprāt pārmaiņas pēc pie datora pastrādā stāvus.
Zviedrijas vēstniecība visus savus darbiniekus aprīkojusi ar šādiem paceļamiem galdiem. Projektu vadītāja Gaļina Aizvakara labprāt pārmaiņas pēc pie datora pastrādā stāvus.
Foto – Ivars Bušmanis

Cilvēki arvien ilgāku laiku pavada pie datora ekrāna. Aktuāla ir attālinātā strādāšana, kad cilvēks strādā mājās un izmanto personisko datoru, lai pārlūkotu jaunumus, sērfotu sociālajos tīklos un strādātu.

Jo ilgāk sēdi, jo slimāks

Ilgstoša sēdēšana vienā pozā rada mazkustību, kas nemaz nav tik nevainīga. Kā aprēķināts, 95% no muguras sāpēm rodas nepietiekamas fiziskās aktivitātes dēļ un tikai 5% muguras sāpju sagādā spraigas fiziskās aktivitātes. Turklāt nepietiekamas fiziskās aktivitātes izraisītās slimības esot ceturtais mirstības cēlonis pasaulē.

Lai darba laikā uzturētu tonusu, darba vieta jāiekārto tā, lai būtu iespējams kustēties visas dienas garumā – dažādi sēdēt, pastāvēt, atkal pasēdēt un stāvēt. Uzskata, ka, stāvot pie rakstāmgalda, darba ražīgums pieaug par 10 – 20% un pēcpusdienās darbinieki, kas izmanto regulējamu augstumu, ir par 71% spējīgāki koncentrēties, viņiem ir par 66% augstāks ražīgums un par 33% mazāks stresa līmenis. Tam nepieciešams darbgalds ar regulējamu augstumu.

Dažāda augstuma darba galdi

Elektriski augstumā regulējami galdi nodrošina augstuma regulāciju darba pozas efektīvai maiņai. Ja galda augstums ir ātri maināms no 62 līdz 80 cm, noderēs aktīvie krēsli, kas ļauj kustēties, nepametot darba vietu. Ja galda augstums ir ap 80 cm, noder sedlu krēsli vai pussēdus krēsli. Šī ir ķermenim vislabākā sēdēšanas poza un pie tās arī cilvēki ir vairāk pieraduši no dabas.

Ja galda augstums sasniedz 90 cm, darba poza ir stāvus. Strādāt stāvus ir veselīgi un ērti. Netiek traucēta asinsrite un šādā pozā ir vieglāk domāt. Ķermenis tiek viegli noslogots, un cilvēks ir mundrs un možs. Ir dažādi pētījumi par to, cik ilgi tieši vajadzētu stāvēt. Piemēram, ieteicams stāvēt apmēram 30 – 45 minūtes, sākot darba dienu, lai ļautu ķermenim pamosties pēc gulēšanas un brauciena uz darbu. Stāvēšana 45 – 60 minūtes pēc pusdienām uzlabo vielmaiņu un nomāc nogurumu pēc ēšanas. Tad ieteicams strādāt stāvus ik pa laikam līdz darba dienas beigām.

Kā izvēlēties

Vizuāli visi regulējamie galdi ir tikpat kā vienādi – ar T veida kājām. To augstums regulējams ar vadības pogu. Pērkot galdu, var tik daudz neskatīties uz tehniskajiem parametriem, motoru jaudu un skaitu, celtspēju, ražotāju utt. – to kvalitāti labāk ieteicams novērtēt praktiski. Galvenais kritērijs ir galda stingrums paceltā stāvoklī. Galds nedrīkst būt atsperīgs un šūpoties uz priekšu vai sāniem.

Pilnībā iekārtota darba vieta var izmaksāt no 300 eiro un sasniegt 1000 eiro. Nav arī noteikti jāmeklē jauns galds – var nopirkt pašu mehānismu un izmantot esošo darba virsmu.

“Ja veselība nav gana labs arguments, tad der atcerēties: ja darbs būs kaut vai par 1 – 2% produktīvāks (pēc testiem tas būtu ap 10%), tad šādu ieguldījumu katrs var gana ātri atpelnīt,” iesaka “Salons AIS” eksperts Dāvids Spunde.

LA.lv