Praktiski
Dārzs

Regulāri tīrām dīķi, bet ik pa laikam parādās aļģes. Kā ar tām cīnīties?0

Foto-Shutterstock

Rudenī ar ekskavatoru iztīrījām dīķi, bet nākamajā gadā atkal parādījās aļģes. Kā ar tām cīnīties? MAIJA MAZSALACAS NOVADĀ

Pēc zinātniskā institūta “BIOR” Akvakultūras un ihtiopatoloģijas nodaļas pētnieces, hidrobioloģes Santas Purviņas teiktā, aļģes dīķa ūdenī savairojas tāpēc, ka virszemes ūdeņos ir daudz izšķīdušu barības vielu, nitrāti, fosfāti, organiskās vielas. Turklāt gada laikā jaunā dīķī nav nostabilizējusies tam raksturīgā flora un fauna. Iespējams, ūdenstilpē ietek meliorācijas vai lietusūdeņi no mēslotiem laukiem (aļģes sevišķi raženi aug, ja lauksaimniecības zemē ūdenstilpes tuvumā iestrādā kūtsmēslus, jo tie satur fosforu). Dīķis būs skaists tikai tad, ja tajā ietecēs tīrs ūdens, tāpēc jānovērš netīrā ūdens ieplūde.

Lai samazinātu t.s. ūdens ziedēšanu, pēc iespējas jāsamazina ar barības vielām bagātu ūdeņu ietece. Aizaugušu dīķi var iztīrīt, izmantojot mobilos dūņu sūcējus vai lieko masu regulāri izvācot ar ķekšiem. Nav ieteicams lietot pretaļģu līdzekļus, jo tie satur ķīmiskas vielas.

Visskaistākos dīķus Latvijā parasti var redzēt priežu mežu ielenkumā, smilšainās un nabadzīgās augsnēs. Tiem apkārt aug skuju koki, krūmi, lakstaugi, kas ar saknēm no gruntsūdeņiem uzņem barības vielas savas biomasas veidošanai, tāpēc ūdens saglabājas tīrs.

LA.lv