Praktiski
Dārzs

Rapsim nepatīk kailsals. Kad rapsi sēt, lai tas labi pārziemotu?0


Rapša lauks.
Rapša lauks.
Foto – Valdis Semjonovs

Kad jāsēj rapsis, lai tas labi pārziemotu? ALDIS JELGAVAS NOVADĀ

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis skaidro, ka Latvijā pārsvarā (80–90%) audzē ziemas rapšu hibrīdus, retāk – līnijšķirnes. Hibrīdi straujāk aug un veido spēcīgāku sakņu sistēmu. Dažādos reģionos sējas laiks atšķiras, katrā ziņā Latgalē ziema sākas agrāk, tāpēc jāsēj ātrāk nekā Zemgalē. Precīzu datumu noteikt nevar, tomēr līdz augusta vidum jāiesēj līnijšķirnes, bet līdz mēneša pēdējai dekādei – hibrīdi, jo tie ir ātraudzīgāki. Pētījumi rāda, ka sēt vēlāk par 25. augustu (Vidzemē, Latgalē vēlāk par 20. augustu) ir ļoti riskanti, jo rapši var nepārziemot. Tiesa, šogad zemnieki mitro laika apstākļu dēļ nevarēja laikus nokult graudus un apstrādāt zemi, tāpēc daudzviet ziemas rapšu sēja aizkavējās.

Augiem rudens veģetācijas periodā labi jāattīstās, bet tie nedrīkst pāraugt. Jābūt pietiekami attīstītai gan augu virszemes daļai, gan saknei. Lai labi pārziemotu, rapšiem rudens periodā jāsasniedz rozetes attīstības stadija ar 6–8 lapām (augi ar 3–4 lapām nepārziemos!), bet saknes kakla diametram jābūt 8–10 mm robežās. Vēlu sētiem rapšiem tas parasti ir tikai 5–7 mm, tāpēc augi var ciest kailsalā.

Pārziemošanu ietekmē arī sējuma biezība. Rudens periodā jābūt 30–40 augiem kvadrātmetrā, tad pavasarī augi labāk sakuplo. Lielākā biezībā tie savstarpēji konkurē, stiepjas uz augšu un rapšu augšanas centrālais pumpurs var aiziet bojā.

– Latvijā lielākā daļa zemnieku audzē ziemas rapšus, to platības ik gadu aizņem ap 100 tūkstošiem hektāru. Daudzi ir atteikušies no vasaras rapšu audzēšanas, jo cīņa ar krustziežu kaitēkļiem bija pārāk grūta, kukaiņi nopostīja ražu. Ziemas rapši pašlaik ir ekonomiski izdevīgi, jo ražībā neatpaliek no ziemas kviešiem. Rapsis ir arī ļoti vērtīgs priekšaugs graudaugiem, īpaši lielu ražas pieaugumu tas dod ziemas miežu sējumos. Tomēr, audzējot ziemas rapšus, jāstrādā profesionāli – jebkura paviršība lauksaimniekam maksās ļoti dārgi, – uzsver agronoms.

LA.lv