Praktiski
Mājas

Radošas pārmaiņas pagaidu mājoklī: kā labāk iekārtot īslaicīgu dzīvesvietu 0


Lai pietiktu gaismas, zem jumta logiem ierīkota darba zona.
Lai pietiktu gaismas, zem jumta logiem ierīkota darba zona.
Foto – Anda Krauze

Pasteļtoņu spēks

Rudenī, kad augstskolās sākas kārtējais mācību semestris, daudzi no laukiem nākušie studenti (un ne tikai viņi) vēlas īrēt dzīvokli. To dara tāpēc, ka nav bijis vietas dienesta viesnīcā vai arī gribas lielāku mieru, neatkarību un iespēju telpas iekārtot pēc savas patikas. Kardinālas pārmaiņas īrētā dzīvoklī vai istabiņā diezin vai kāds ir gatavs veikt, bet nelielus, taču pamanāmus uzlabojumus omulībai būtu gatavi īstenot. Kā labiekārtot pagaidu dzīvesvietu?

Māksliniece Daiga Lapsa, kura, iekārtojot savus un arī draugu, radu un paziņu mājokļus, uzkrājusi interjeristes pieredzi, iesaka vispirms ķerties pie sienu atsvaidzināšanas, tās pārkrāsojot, uzlīmējot jaunas tapetes vai kombinējot abus šos sienu apdares veidus. – Man no mājas vajadzēja pārcelties uz dzīvokli ar trim mazām istabiņām. Pieradusi pie plašuma un gaišuma, sākumā jutos slikti, bet tad izdomāju, kā panākt vēlamo efektu – sienām, griestiem un arī grīdai jābūt pasteļtoņos.

Spilgti, piesātināti un vēsi toņi telpu vizuāli samazina, bet siltie pasteļtoņi (gaiši zils, gaiši zaļš, gaiši rozā, gaiši pelēks, aprikožu tonis, baltā un krēmkrāsa) darbojas pretēji. Tie telpu optiski paplašina, padara gaišāku, rada tīrības un sakārtotības efektu, tāpēc piemēroti nelielām un tumšām istabām.

– Noplēsu apbružātās un vecmodīgās tapetes, kuras iepriekš samitrināju, lai vieglāk dabūtu nost. Sienas bija diezgan labā kvalitātē. Negribēju sterilu interjeru, tāpēc uz plaknes vienas daļas liku struktūrapmetumu, bet pārējo nosedzu ar tapetēm pasteļtoņos, – stāsta māksliniece.

Būvmateriālu veikalos plašā klāstā pieejami dažādu firmu ražoti struktūrapmetumi, kas paredzēti iekštelpu apstrādei. Vienam kvadrātmetram vajag aptuveni 3,0–3,5 kg, bet iepakojumā lielākoties ir 25 kg. Zinot šos parametrus, var aprēķināt, cik daudz materiāla nepieciešams. Taču ar struktūrapmetumu vien nepietiks. Lai tam veidotos saķere ar sienu, apakšā jāliek grunts. Lai sienas apdari nofiksētu un padarītu noturīgu, pāri jāklāj krāsa. – Struktūrapmetuma konsistence ir līdzīga krējumam. Es šo masu uz sienas liku ar rokām 3–4 mm biezumā, noglaudot katru laukuma centimetru, bet, protams, var izmantot špakteļlāpstiņu, – skaidro speciāliste un piebilst, ka apmetuma sastāvā esošie smilšu graudiņi uz sienas atstāj neregulāras svītras, kas plaknei piešķir dekorativitāti.

Ar struktūrapmetumu apstrādā visas sienas apmēram 40–50 cm uz leju no griestiem, bet pārējo sienas daļu aplīmē ar pasteļtoņu tapetēm, kas var būt ar nelielu rakstu. Jāizvēlas gludas tapetes, lai tās būtu pretstatā struktūrapmetuma raupjumam. Starp tapetēm un apmetumu māksliniece veidojusi dekoratīvo joslu – pirms apmetuma uzklāšanas uzlīmē aptuveni 10 cm platu līmlenti, lai iezīmētu robežšķirtni. Kad darbus pabeidz, noplēš līmlenti un uz atsegtās sienas daļas ar brīvu roku kaut ko uzzīmē.

Ja ir zemi griesti, tie jākrāso gaišāki par sienām, tādējādi vizuāli paaugstinot telpu.

Mazs dara lielāku

Jāievēro, ka jebkurš kontrasts optiski samazina dzīvojamās platības kvadrātmetrus. Lai no šā efekta izvairītos, mēbeles, aizkarus vai žalūzijas un citus interjera elementus pielāgo telpas apdarei, izvēloties vienā tonī. Ja tomēr gribas kādu spilgtu priekšmetu, to labāk izvietot telpas tālākajos stūros. Akcenti piesaistīs uzmanību un it kā palielinās skatiena trajektoriju, radot iespaidu par vizuāli plašāku telpu.

Istaba šķitīs lielāka, ja iekārtojumam izmantos mazāka izmēra priekšmetus. Mēbelēm jābūt lakoniskām, vēlams, no viegliem materiāliem. Jāaizmirst par klubkrēsliem, to vietā priekšroku dodot vienam vai vairākiem pufiem, jo tie aizņem mazāk vietas. Jāmēģina atbrīvoties no korpusa skapjiem, tos labāk aizvietot ar kumodi vai vairākām dažādu izmēru kumodēm, kas ļauj racionālāk izmantot platību.

Skapīšus – sienas tonī

Skapīšus var padarīt mazāk pamanāmus, ja tos nokrāso sienas tonī. Ļoti ērtas ir mobilās mēbeles (galdiņi uz ritentiņiem, plauktiņi, plauktu sistēma), saliekamās mēbeles, kurās apvienotas vairākas funkcijas, un arī iebūvētie skapji ar plauktu sistēmām.

Nelielām telpām ieteicams izmantot plakanas griestu lampas, iebūvētos gaismekļus vai vairākus nelielus gaismekļus, kas izvietoti pa visu plakni, jo tad griesti šķitīs plašāki.

Telpu iespējams optiski palielināt arī ar spoguļiem, jo tie atstaro gaismu un it kā attālina istabas sienas. Taču spoguļiem nedrīkst būt masīvs rāmis.

Pārdomāts zonējums

Kad topošajai juristei Andai Kaņķelei vaicāju, kas ir būtiskākais studentu mājoklī, viņa vispirms min ērtu un gaišu darba zonu. – Mēs šeit dzīvojam ar draugu. Kamēr viens mācās pie datora, otrs var iekārtoties pie bāra letes, kur ir pietiekami plaša virsma darbam, – viņa skaidro un piemetina, ka, protams, jābūt arī gana plašai atpūtas zonai.

Jaunieši īrē mansardu kādā no Rīgas centra namiem. Iepatikušās senatnīgās brusas un daudzie jumta logi, kas telpas piepilda ar gaismu. – Dzīvokli iekārtojām, sākot no nulles, jo sienas bija tikai apšūtas ar rīģipsi, citi iekšējās apdares darbi nebija veikti, – atceras Anda. – Es zināju, ka gribu minimālisma stilā ieturētu interjeru gaišos toņos un tumšu koka grīdu. Pirms tam piecatā dzīvojām trīsistabu dzīvoklī un telpas bija pilnas ar mantām, ka nevarējām apgriezties.

Lai dzīvojamā telpa, kas apvienota ar virtuves zonu, izskatītos plašāka, priedes koka grīdas dēļi klāti pa diagonāli, bet, lai iegūtu kāroto brūno toni, tie tika beicēti.

Ģipškartona sienas nokrāsotas baltas (tā arī ir Andas iemīļota krāsa!), baltas ir arī flīzes virtuves zonā, vannas istabā uz sienas un grīdas. Spilgtais akcents interjerā ir koši sarkanie bāra krēsli pie letes. – Kad domājām, vai pirkt galdu vai kopā ar virtuves iekārtu pasūtīt leti, izšķīrāmies par otro variantu, jo mums ar draugu tas šķita pievilcīgāk, turklāt tā var labāk nodalīt telpu. Vienīgā problēma – kad atnāk draugi un grib ap to apsēsties, visiem nepietiek vietas.

Televizorgaldiņš pašu rokām

Saistītie raksti

Daudzas mēbeles (plaukts, kafijas galds, darba galds, kumodes u.c.) ir zviedru kompānijas “IKEA” ražojums, kas izceļas ar mūsdienīgu dizainu un demokrātiskām cenām. Pašiem pēc mēbelēm nav jābrauc ne uz Zviedriju, ne Poliju vai Lietuvu, bet var pasūtīt interneta vietnē www.majlietas.com, un pēc dažām dienām pasūtītais būs piegādāts. – Gultu gan pirkām “Nakts mēbelēs”, jo gribējām, lai ir ļoti kvalitatīvs guļamais, – atklāj Anda un piebilst, ka bez mammas un drauga finansiālā atbalsta mitekļa remonts un iekārtojums būtu daudz pieticīgāks.

Anda savām rokām darinājusi televizora galdiņu. Kādā sludinājumu portālā nopirkusi divas koka paletes, tās pārzāģējusi uz pusēm un ar līmi stiprinājusi vienu virs otras. Lai mēbele būtu pārvietojama, pieskrūvējusi ritentiņus.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pašas gatavotas pretcelulīta ziepes ar kafiju, olīveļļu un jūras sāli
23 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Hurma no sēklas… Izdosies?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudenī uzzied ceriņi un kastaņas. Kas ar augiem notiks pavasarī?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
5 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
4 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Mūsu zeme – Latvija! Mūsu sporta izcilību vēlējumi valsts 100. dzimšanas dienā
4 stundas