Citas tiesības, Manas tiesības

Radars fiksēja ātruma pārsniegšanu, bet mašīna bija iedota paziņam. Kam īsti jāmaksā sods?

Foto-Shutterstock

Man uzlika 40 eiro naudassodu par braukšanas ātruma pārkāpšanu (to fiksējis radars). Patiesībā tajā dienā mašīnu iedevu savam paziņam. Kā man rīkoties, ja neesmu neko pārkāpusi? Fotoattēlā nemaz nevar redzēt, kas ir pie stūres. INESE OGRES NOVADĀ

Ceļu satiksmes likuma 43.6 panta otrajā daļā tiešām ir noteikts, ka administratīvo sodu par pārkāpumu, kas fiksēts ar tehniskiem līdzekļiem (fotoiekārtas vai videoiekārtas), neapturot transportlīdzekli, piemēro transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā norādītajam turētājam vai, ja šāds turētājs nav norādīts, transportlīdzekļa īpašniekam (valdītājam).

Taču tālāk šajā pašā likumā precizēts – gadījumā ja šā panta otrajā daļā minētā persona nav vadījusi transportlīdzekli pārkāpuma izdarīšanas brīdī, tai, pārsūdzot augstākā iestādē lēmumu par administratīvā soda piemērošanu, sūdzībā jānorāda persona, kura pārkāpuma izdarīšanas brīdī vadījusi transportlīdzekli. Šādā gadījumā sūdzībā jānosauc konkrētās personas (transportlīdzekļa vadītāja) identificējošie dati – vārds, uzvārds, personas kods, bet par ārzemnieku papildus jānorāda arī dzīvesvietas adrese, vadītāja apliecības numurs, izdošanas datums un vieta, vadītāja apliecības izdevēja valsts. Sūdzībai jāpievieno pierādījumi, kas apliecina, ka tieši šī persona pārkāpuma izdarīšanas brīdī vadījusi transportlīdzekli.

Tātad jūs varat lēmumu pārsūdzēt augstākā instancē – Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Satiksmes drošības pārvaldē, sūdzībā norādot konkrētos apstākļus un pierādījumus.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

7 Komentāri

 1. Visai interesants dokumentu klāsts ir pievienojams pārsūdzībai. Bieži vien paziņa, līdz pienāk paziņojums par sodu, kurš ir pārkāpis CSN sen jau ir tālēs zilajās, kā lai tad visu prasīto dabū. Vai tiešām, pirms dod ar savu mašīnu braukt, jāveic šī nopratināšana, savādāk to nenosauksi. Un ja jāveic – kā tad ir ar šāda pasākuma tīri civiltiesisko pusi? Domāju, ka man nav tiesību likt uzrādīt paziņam gan pasi, gan tiesības, gan sazin vēl ko. Izskatās, ka faktiski pārsūdzības tiesību man nav. No tiesību viedokļa te tomēr kaut kas nav pareizi, man nav jāapmaksā citu izdarītie pārkāpumi.

  1. viss IR pareizi !!!
   Zini kam uztici potenciālo slepkavības ieroci !
   Ja tavs “paziņa” pārkāpa noteikumus, skaidrs, ka viņam bēniņos zvirbuļi čivina…
   Citādi to nenosauksi.

 2. bet pie mums maksā automašīnas īpašnieks. zinu jo mans saimnieks vācietis vācijā iztiesājās tieši šādā situācijā un tiesa nolēma ka viņam nav jāmaksā, kaut mašīna ir viņa viš neko nav pārkāpis.

 3. Viss ir pareizi.
  Lai sevi aizsargātu- pirms automašīna ir iedota draugam, paziņam, radiniekam vai kādai citai personai ir jāuzraksta brīvā tekstā vienošanās, kas paņem (vārds, uzvārds, p.k. dekl.dzīvesvieta), kad paņem un kad sola atdot, un teikumu, ka persona, kas paņem automašīnu lietošanā lietos to saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumiem un citiem normatīvajiem aktiem, laiks, datums, vieta, paraksti.
  Brīdī, kad automašīna ir atdota uz tās pašas vienošanās automašīna saņemta laiks, datums, vieta un paraksti.
  Šāda veida vienošanās nedaudz atvieglo soda pārsūdzēšanu.
  P.S. Nedrīkst aizmirst par autovadītāja apliecības esamību un tās derīgumu (info var pārbaudīt caur CSDD).

 4. Kā izskatās arī no komentiem tad valstī viss ir pareizi, drīkstu savu paziņu pratināt, pārbaudīt viņa dokumentus, pierakstīt konfidenciālus datus.
  Arī sods ir man jāmaksā, kaut gan neesmu neko pārkāpusi.

  Tagad jājautā – kādā grāvī esam jau iebraukuši, ja to sauc par demokrātiju?
  Valsts alkatībai vairs robežu cik redzams nav!

 5. Ak Dies, nu samaksā to sodu un pēc tam prasi savam ‘paziņam’, lai atdod naudu.
  Ja naudu neatgūsi, tad būs mācība – savu mašīnu nevar dot kam pagadās.

 6. ja tavs auto ir tik mazvērtīgs, ka dodi to svešam cilvēkam, tad ar tevi nav kārtībā!
  Un ja vinš kādu sabrauks vai auto sasitīs???Maksā ragā – auto nav dakšiņa!

Pievienot komentāru