Praktiski
Mājas mīluļi

Putnu balle pie Rītiņa. Uzzinām, kā Mārtiņš Rītiņš audzē vistas, pudeļpīles un zosis 16


Mārtiņš Rītiņš šopavasar no kāda putnu audzētāja iegādājies trīs baložu pārus. Tagad viņa putnu mājā kopā ar vistām, pudeļpīlēm un zosīm mīt jau 17 dūjas.
Mārtiņš Rītiņš šopavasar no kāda putnu audzētāja iegādājies trīs baložu pārus. Tagad viņa putnu mājā kopā ar vistām, pudeļpīlēm un zosīm mīt jau 17 dūjas.
Foto – Ilze Pētersone

Ar skaļu gaiļa Oskara dziesmu sākas rīts Mārtiņa Rītiņa namīpašumā Baltezerā. Vistu pavēlnieks modina ne tikai visu putnu saimi, bet dara mundrākus arī saimnieka kaimiņus. Uzbūvējis lepnu mitekli pēc Velsas prinča Čārlza Haigrovas muižā noskatītā parauga, Rītiņš to pamazām piepildījis ar iemītniekiem.

Gailis un vistas viņa mājas pagalmā parādījās pirms trim gadiem, ar “Briežkalnu” saimniecības gādību pirms gada tām pievienojušās pudeļpīles un zosis. Šopavasar Mārtiņš savam putnu dārzam piepulcējis baložus. Arī to viņš aizguvis no Čārlza, kurš savā Rietumanglijas lauku īpašumā līdzās vistām audzē baložus. Starp citu, angļiem putnkopība kļuvusi par populāru vaļasprieku – svaigas olas no pašu vistām pārtikā lietojot pāri par miljonu mājsaimniecību.

Galerijas nosaukums

Diena Rītiņa putnu mājā sākas ar brokastīm – lielā bļoda pilna ar salātu atgriezumiem un izmērcētām bioloģiskās maizes doniņām no restorāna “Vincents”, rīvētiem dārzeņiem, kas sajaukti ar biezpienu un kefīru. Pateicībā par bagātīgo maltīti kāda no tibiņām saimniekam izdēj svaigu oliņu. Labi, ka holesterīns reabilitēts un olas atkal var ēst kaut katru dienu, nosaka “Vincenta” šefs. Nupat ražība tik liela, ka varot padalīties ar citiem. Par pastāvīgiem klientiem kļuvis bijušais Japānas vēstnieks ar kundzi. Mārtiņu priecājas, kad japāņu draugi uzcep zaļās matcha tējas kūku un atved to nogaršot arī viņam. Ik pa laikam ar olu kastīti Rītiņš apciemo savus tuvākos kaimiņus – tā ir kā neliela kompensācija par Oskara skaļo balsi.

– Man ir prieks skatīties uz saviem putniem, – maigi turēdams plaukstās baltu dūju, teic saimnieks. Viņš novērojis, ka putni savās attiecībās līdzīgi kā cilvēki – te mīlējas, te ķīvējas, neklausa viens otru, rāda raksturu, kas katram ir atšķirīgs. Vista Inga, piemēram, vēl nav sapratusi, ka galvenais šeit Oskars, un cenšas citiem uzkundzēties. Visas gaiļa daiļavas Mārtiņš nosaucis savu darbinieču vārdos – cik mīļi, ja padomā par brīdi, kad vistiņām būs jāatvadās no šīs zemes… Angļu humors.

Saistītie raksti

Baložiem gan jāiztiek bez vārdiem – no trim pārīšiem dažu mēnešu laikā savairojies kupls pulciņš ar 17 putniem, ej nu atceries, kā katru sauc. – Pliki un neglīti tie nāk pasaulē, un knābis sīkajam putnēnam ir milzīgs, – nosmej saimnieks, kuram reiz izdevies redzēt, ka mazais balodēns pāršķeļ olas čaumalu.

Svētdienas rīti Mārtiņa glīti koptajā dārzā ir putnu dienas, kad pudeļpīles kā balerīnas virpuļo pa ūdensvirsu baseinā, zosis revidē zaļumu un puķu dobes, nolasa gliemežus, vistas kašājas, cik spēj, bet mauriņš saņem bagātīgu mēslojuma devu. Dārzniece gan šo pasākumu knapi pieciešot.

– Putni man ir arī sirdij, – sentimentāli nosaka Mārtiņš. Viņam patīk paņemt labu grāmatu un vīna glāzi, piesēst putnu mājas pavēnī un būt kopā ar savu spārnaiņu saimi.

LA.lv