Praktiski
Manas tiesības

Pusaudzis atrastu mobilo telefonu norādījis iepazīšanās portālā. Vai par to var prasīt morālo kompensāciju?0

Foto: Fotolia

Pagājušā gada nogalē pazaudēju mobilo telefonu, bet nepaguvu to uzreiz nobloķēt. Puisis, kurš atrada telefonu, izmantoja manu numuru, lai ievietotu to kādā iepazīšanās portālā, kur sarakstījās un sarunāja randiņus ar vairākām meitenēm. Vainīgo atradām, bet puisis ir nepilngadīgs (15 gadu). Toties mans telefona numurs nu kļuvis bēdīgi slavens. Vēl tagad saņemu aizskarošas īsziņas. Gribētu, lai viņš vai viņa vecāki man nodarīto kaitējumu atmaksā. Vai tas ir iespējams? ANDREJS SAULKRASTU NOVADĀ

Tikai telefona numurs vien bez citas personu identificējošas informācijas (piemēram, vārda un/vai uzvārda) nav personas dati, bet vien noteikta ciparu kombinācija – tas nozīmē, ka šādā gadījumā nav konstatējama personas datu apstrāde.

Tomēr Datu valsts inspekcijas speciālisti vērš uzmanību uz to, ka arī katram pašam jārūpējas par savu un viņa pārziņā esošu citu personu datu aizsardzību. Lai nodrošinātos, ka neparedzētu notikumu rezultātā personas dati, kas ir telefonā, nenonāk trešo personu rīcībā, telefonu var gan nobloķēt, gan, esot publiskās vietās, neatstāt bez uzraudzības, kā arī nenodot to trešo personu rīcībā. Šajā gadījumā telefona īpašnieks pats nav nodrošinājis tur esošo datu aizsardzību, tādējādi pieļaujot personas datu aizsardzības pārkāpumu.

DVI speciālisti vēlreiz atgādina, ka viņi veic personas datu apstrādes vispārīgu uzraudzību, nevis to, vai, izmantojot personas datus, tiek aizskarts personas gods un cieņa. Tātad kontrolei pakļautā datu apstrāde ir saistīta tieši ar pašu personas datu izmantošanu, bet ne ar kontekstu, kādā tie tiek izmantoti. Ja dati izmantoti aizskarošā veidā, iesakām vērsties pie jurista. Iespējams, tiešām ir noticis jūsu goda un cieņas aizskārums, par ko tiesā no vecākiem varat pieprasīt materiālu kompensāciju.

Saistītie raksti
LA.lv