Praktiski
Dārzs

Puķu dobes vietā salāti un bietes?! Uzzini jaunākās dārzu modes tendences pasaulē 16

Foto – Fotolia

Ja tu arī prāto, kas jauns gaidāms dārzu mīļotāju modē (jā, jā, ir arī tāda!), britu dārzkopības eksperte Linda Lū iesaka pievērst uzmanību šīm vienkāršajām tendencēm.

1. Sakņu dārzs tieši mājas priekšā. Lai gan daži uzskata, ka mājas priekšā iekopt kāpostu vai burkānu dobes ir lielākais dārznieka tabū, Lū apgalvo, ka mēs tos redzēsim arvien biežāk. Tāpat kā “ēdamus” dārzus gar celiņiem un alejās. Daudzi jau šķīrušies no saviem mauriņiem un aizstājuši tos ar garšaugu dobēm. Sekojot šādam domas gājienam, dārzeņi ir dabisks nākamais solis. Daudziem tāpat patīk jaunā (vai labi aizmirstā senā) tendence miksēt vienā dobē ziedus, garšaugus un saknes.

2. Apēd visu, kas izaudzis. Cilvēki arvien vairāk piedomā pie tā, lai daudz ēdamlietu nekļūtu par atkritumiem, tāpēc šogad modē būs iekļaut visu dārzeni ēdiena gatavošana, pat zirņu dzinumus (esot gardi vokpannā gatavotos ēdienos) un kolrābju lapas, kas der kā kāpostu aizvietotājs.

3. Senču mantojums sēklu izvēlē. Arvien pieaugošā nepatika pret lielās lauksaimniecības hibrīdsēklām ļāvusi dzīt asnus kustībai, kas mudina atgriezties pie vecmāmiņu sortimenta sēklu izvēlē. Vecās pasaules sēklas pieejamas gan no zemniekiem, gan interneta katalogos.

4. “Tīrā kustība”: tīrs ir modes vārds, un šogad tas izskanēs vēl jo skaļāk. Arvien vairāk cilvēku pievērsīsies tīrai jeb ekoloģiskai dārzkopībai: organiskas dārzeņu dobes, ārstniecības augu sējumi pie mājas un gaisu attīrošu augu šķirņu izvēle.

5. Saudzīga izturēšanās pret bitēm: daudzviet pasaulē vairākas bišu sugas pasludinātas par apdraudētām. Īpaši tām kaitē dažādi ķīmiskie mēslojumi un herbicīd. Lū paredz, ka dārzkopji stādīs vairāk bitēm draudzīgu dārzu ar tām tīkamiem ziediem, piemēram, saulespuķēm.

LA.lv