Dārzs, Telpaugi

Puķes kā dekors. Kas jāzina, lai telpaugi priecētu un glīti izskatītos?

dekors2

Ja mājās ir daudz telpaugu, nebrīnieties, ja ar laiku atteiksieties no griezto ziedu iegādes telpu dekorēšanai. Un arī lētāk, ja katru palodzi var greznot ar laikus uzziedējušu hiacinti vai tulpēm, ja uz galda goda vietā pāris nedēļas par dekoru kalpo dzīva orhideja.

Amerikāņi māju dekorē ar pārī iegādātiem dekoriem, senām un dārgām vāzēm, svečturiem vai arī ar rūpīgi koptiem telpaugiem, kas izaudzēti gandrīz simetriski. Ziedus var izmantot arī telpas loga aizsegšanai, ja nav vēlama garāmgājēju ziņkārība. Uz palodzes saliek augstās un platās puķes, tuvāk stiklam – augumā mazākos, bet stīgojošās puķes iekar auklās pie aizkarstieņa loga viducī vai pat augšdaļā. Ja vakarā tomēr vajadzīgs logu aizsegt, tad labāk par aizkariem derēs žalūzijas, kas atrodas vai nu tuvu stiklam, vai arī piekārtas istabā un aizvērtas nenospiež augus.

Pārstādīšanu labāk sākt ne agrāk kā februārī ar līdakasti, liānu un kaktusiem, kad tie jau noziedējuši. Nākamajā mēnesī varēs sarūpēt puķpodus un zemi mājas svētībai, palmām.

Var izmantot ne tikai smagos māla, bet arī lētos plastmasas podus. Galvenais, lai būtu drenas vieta, kur notecēt liekajam ūdenim. Zem poda liek šķīvi, kuru, kā pārliecinājos, arī labāk iegādāties plastmasas vai ar lakotu apakšpusi. Vislabāk, ja trauks papildus pacelts no galda virsmas vai palodzes uz nelielām kājiņām – lai pārlijušais ūdens un mitruma kondensāts varētu izžūt, nebojājot mēbeles virsmu. Šķīvja kājiņas var izveidot pats, izmantojot ātri cietējošu celtniecības vai sadzīves cementlīmi. Orhideju audzētāji kā paliktni iesaka lietot nerūsējošu metāla paplāti (vislabāk emaljētu), ja augus izkārto nelielās koncentrētās grupās.

Dekoratīvie puķpodi aizvieto šķīvjus un ir lietojami auga ziedēšanas laikā, ja ar to grib dekorēt ēdamgaldu. Tāpat tie noder, ja augam nakts laikā kādā gada periodā dod ūdens peldes puspodiņa dziļumā.

Pārstādīt vajadzētu mēness augošajā fāzē. Pirmās nedēļas mēslot nevajadzētu vispār, bet vēlāk dot “Vito” vai citu mēslojumu, pilnai stāda labsajūtai der pievienot arī jūras aļģes. Tās mēslojumu dara mazāk skābu, tuvinot vidi neitrālai. Līdzīgi darbojas arī akvārija ūdens, vienīgi tad jārēķinās, ka vasarā visi augi būs jāizstāda “atvaļinājumā” dārza dobē, lai no zivju smalkdaļām sadzimušās radības vieglāk sev atrod jaunu māju un lai otrajā vai trešajā gadā mūsu floras kolekciju nesāk izlodāt jau izcili faunas kolēģi.

Pievienot komentāru