Manas tiesības, Pensijas un pabalsti

Priekšlaicīgā pensijā var doties divus gadus agrāk, taču strādāt gan vairs nevarēs

Foto-Fotolia

Šogad maijā man paliks 60 gadu. Vai varu tikt pensijā priekšlaikus? Ja tas ir iespējams, vai varēšu vēl turpināt strādāt pusslodzi citā darbā? OLGA GROBIŅAS NOVADĀ

Priekšlaikus pensionēties var divus gadus pirms īstā pensionēšanās vecuma sasniegšanas. Atgādinām, ka no 2014. gada pensionēšanās vecums pakāpeniski palielinās par trim mēnešiem ik gadu – līdz 2025. gada 1. janvārī tas būs 65 gadi. Vienlaikus ar vispārējā pensionēšanās vecuma paaugstināšanu tiek celts arī pensionēšanās vecums priekšlaicīgo pensiju saņēmējiem. Tas nozīmē, ka šogad gan sievietes, gan vīrieši pensijā var doties 63 gadu un triju mēnešu vecumā, bet priekšlaicīgā pensijā – 61 gada un triju mēnešu vecumā. Pēc tam ar katru gadu šis vecums vēl pieaugs. Galvenais nosacījums, kas šajos gadījumos jāņem vērā, – darba stāžs nedrīkst būt mazāks par 30 gadiem.

Agrāk pensionējoties un vienlaikus turpinot strādāt, priekšlaikus piešķirto vecuma pensiju gan nesaņemsiet. Ar to jārēķinās tik ilgi, kamēr turpināsiet jebkādas darba tiesiskās attiecības. Priekšlaicīgo pensiju izmaksā tikai 50% apjomā. Sasniedzot īsto pensijas vecumu, varēsiet saņemt pilnu pensiju. Tad varēsiet vienlaikus gan strādāt, gan saņemt vecuma pensiju.

3 Komentāri

  1. Jā, aizejot paātrinātā pensijā, zaudējat naudā, jo tiek piemērots koeficents par ilgāku dzīves ilgumu un zaudē diezgan normālu summiņu.

  2. Toties cilvēks tiek vaļā no došanās uz darbu katru dienu ,jau saniedzot 60.gadu un cikto mēnešu vecumu.Ja esi 60 gadu vecs savu esi atstrādājis un vis un darba devējam arī tāds vecs kraķis neesi vajadzīgs ,to jau rāda tas ,ja cilvēks zaudē darbu 50 gadu vecumā ,reti kāds tādu vairs ņem darbā.Vis progresē modernatizējas kompjuterizējas un robotizācējas ,tad arī to pensionēšanā vecumu pamazām vajadzētu samazināt ,taču notiek tieši otrādi,valsts neko nespēj regulēt un privātie tik dzen savu peļņu.

Pievienot komentāru