Mājas, Remonts un būvniecība

Priekšauts virtuves sienai: kurš materiāls labāks – plastmasas, stikla vai keramikas

Foto - Shutterstock

Lai cik rūpīgi saimniekotu virtuvē, uz sienas virs virtuves letes, aiz izlietnes un plīts vienmēr veidosies traipi. Tāpēc būtiski šīs sienas daļas apdarei izmantot viegli tīrāmus materiālus, kuri vienlaikus var kalpot kā virtuves dizaina elements.

Agresīva, bet ikdienišķa vide

• Pirms ķeras pie remonta, jāatceras – uz plītij līdzās esošo sienu iedarbosies karstums, kas nāk ne tikai no sildelementa, bet arī no traukiem, kuros tiek gatavots, tāpēc izmantotajam materiālam jābūt karstumizturīgam.

• Tur būs paaugstināts gaisa mitrums – tvaiki un ūdens šļakatas, tauki, augļu un dārzeņu sulas, līdz ar to vajadzīgs ūdensizturīgs materiāls.

• Darbojoties virtuvē, iespējami arī mehāniski triecieni.

• Izvēlētajai virsmai jābūt gludai, viegli tīrāmai un noturīgai pret mazgāšanas līdzekļiem. Uz reljefas virsmas viegli krājas netīrumi, kurus ir grūti notīrīt.

• Vienlaikus virsmai jābūt dekoratīvai, jo sienas daļa virs virtuves letes piesaista visvairāk uzmanības.

Foto - Shutterstock
Foto – Shutterstock

Tēmas klasika – flīzes

Celtniecības preču veikalos tiek piedāvāts ļoti plašs materiālu klāsts, kuriem ir visas konkrētai vietai nepieciešamās īpašības.

Šāda veida sienām vienas no piemērotākajām ir keramikas flīzes. Ražotāji piedāvā dažādus modeļus katra gaumei atbilstīgās krāsās, ar zīmējumiem un atšķirīgu faktūru. Arī cenu amplitūda ir visai plaša. Flīzes nav porainas, uz tām nespēj iedarboties karstums un mitrums, to glazētā virsma ir viegli tīrāma. Sienas flīžu svars ir pietiekami mazs, lai to varētu noturēt speciāla līmjava. Mazliet iepraktizējoties, flīzes visai viegli var pielīmēt pašu spēkiem.

Jāatceras, ka šuves starp flīzēm jāaizdara kvalitatīvi un ar piemērotiem materiāliem, pretējā gadījumā aiz tām var nokļūt mitrums, un tās var atlekt no sienas. Nekvalitatīvas šuves ir arī lieliska vieta, kur vairoties nevēlamiem mikroorganismiem.

Izvēloties vienkrāsainas flīzes, tās būs vienkāršāk saskaņot ar mēbelēm, taču uz vienkrāsainas virsmas lieliski būs redzami pat vissīkākie traipi. Šāda virsma būs jātīra pēc katras ēdiena gatavošanas reizes. Izvēloties flīzes ar zīmējumu, tās ir grūtāk pieskaņot interjeram, toties traipi būs mazāk redzami. Reljefainas flīzes būs ļoti glītas, bet nepraktiskas kopšanā.

Arvien populārākas kļūst mozaīkas tipa flīzes – pie stiklšķiedras sieta loksnes piestiprināti daudzkrāsaini vai vienkrāsaini mozaīkas gabaliņi. Šo materiālu vai viegli un precīzi pielīmēt pie sienas, bez speciālām palīgierīcēm piegriežot vajadzīgo izmēru ar parastām šķērēm. Materiāls izmantojams ne tikai taisnām, bet arī liektām virsmām. Arī siena pirms materiāla uzlikšanas var nebūt ideāli gluda. Vienīgais šā materiāla trūkums – daudzās šuves starp sīkajiem mozaīkas gabaliņiem, kas visas rūpīgi jāaizšuvo.

Foto - Shutterstock
Foto – Shutterstock

Akmens plāksnītes un oļi

Var izmantot arī dabiskā vai mākslīgā akmens plāksnītes. Tās tāpat kā flīzes ir noturīgas pret mitrumu un karstumu, viegli tīrāmas un ilgmūžīgas. Tomēr to cena ne visiem būs pa kabatai.

Virtuves sienai nav ieteicams izmantot marmora plāksnītes, jo marmors ir porains, uzsūc mitrumu, arī virtuves netīrumus un smakas. Ar laiku materiāls sāk drupt un zaudē sākotnējo izskatu.

Interesantu virsmu var iegūt, izmantojot lielāka izmēra oļus. Materiāls ideāli nomaskē sienas nelīdzenumus, jo oļus stiprina cementa javā vai piemērotā līmjavā. Lai darbu paveiktu, vispirms demontē veco apdari, virsmā iestrādā nelielas gropes un gruntē. Uz sienas klāj 10 mm biezu līmjavas kārtu un tajā iespiež iepriekš atlasītus oļus. Pirms līmjava sāk sakalst, tā rūpīgi jānotīra no oļu redzamās daļas. Šuves starp oļiem nolīdzina ar roku. Pēc līmjavas pilnīgas sacietēšanas virsmu vēlreiz gruntē un pārklāj ar karstumizturīgu laku. Oļu tonis kļūs košāks, un virsma būs viegli tīrāma.

Izmantojot dabiskā akmens imitācijas plāksnītes, jāņem vērā, ka tās visbiežāk izgatavotas no ģipša un uzsūc mitrumu. Arī šo virsmu gruntē un pārklāj ar karstumizturīgu laku. Tieši pie plīts virsmas var novietot arī termostikla loksni – tā pasargās sienu ne tikai no karstuma, bet arī būs viegli notīrīt tauku un ūdens piles.

1 komentārs

Pievienot komentāru