Praktiski
Rokdarbi

Priekšauts un aube mičošanai0

Foto – Santa Atte

Rudens ir kāzu laiks. To norisē viens no svarīgākajiem mirkļiem ir mičošana. Šis rituāls simbolizē jaunā pāra pāriešanu sievas un vīra kārtā. Laulātie saņem īpašus aksesuārus, kas iezīmē viņu statusu. Jaunajai sievai šie aksesuāri ir aube un priekšauts.

Priekšauts un aube

Nepieciešamie materiāli. 140 x 50 cm kokvilnas auduma; 150 cm kokvilnas mežģīņu (3–5 cm platas) un 30 cm kokvilnas apdares lentes (var arī izmantot atlasa vai cita materiāla lentes).

Darba gaita. Audumu izklāj uz liela galda vai grīdas. Visā auduma garumā (140 cm) nogriež divas 6 cm platas strēmeles: viena būs jostai, otra – priekšauta lejasmalas un aubes kruzulim (tā vietā var šūt mežģīni). No atlikušā auduma piegriež 60 x 38 cm priekšautam un 30 x 60 cm aubei.

Kruzulim paredzētā auduma malas apstrādā ar overloku (vai zigzaga dūrienu), vienu malu arī atloka un atšuj apmēram 5–7 mm attālumā. Audumu pārgriež uz pusēm. Abiem gabaliem neatšūtajā malā izveido savilkumu un vienmērīgu kruzuli.

Priekšauta sānu malas un apakšmalu apstrādā ar overloku (vai zigzaga dūrienu) un atšuj. Augšējā malā apmēram 10 un 15 cm no katras sānu malas izveido 1 cm dziļas vienāda izmēra ieloces un tās sasprauž ar kniepadatām. Starp ielocēm ar zīmuli viegli iezīmē priekšauta un jostas vidu. Savieno abas atzīmes un no kreisās puses piešuj jostas daļu. Izvelk kniepadatas, jostu atloka un nogludina uz pusēm. Tad to nodiedz visā garumā, lai visas vīlītes ir uz iekšpusi, un nošuj ar šujmašīnu. Gar apakšmalu piešuj savilktu kruzuli vai mežģīni. No atlikušā auduma var piegriezt kabatu un piešūt to priekšauta vidū.

Aubei nepieciešamo audumu saloka uz pusēm (izveidojas 30 x 30 cm kvadrāts) un nošuj vīli no locījuma vietas līdz pretējai malai. Ja vēlas, aubes augšējo stūri var arī noapaļot. Nesašūtās malas apstrādā ar overloku (vai zigzaga dūrienu) un atšuj. Garākajai malai (aubes priekšpusei) piešuj kruzuli vai mežģīni. Apakšmalā 3 cm no katras malas izveido 3–4 vienāda izmēra ieloces, sasprauž tās ar kniepadatām un uzšuj apdares lenti. Var rotāt ar tauriņu vai banti.

LA.lv