Praktiski
Dārzs

Pret smecernieku – bez ķīmijas. Kā cīnīties? 16

Foto – Shutterstock

Kā cīnīties ar zemeņu dūrēju, ja nelieto ķīmiskos līdzekļus? GUNTIS VĪTOLS

Lai zemenes mazāk bojātu kaitēkļi un slimības, jāizmanto veselīgs stādmateriāls, jāizvēlas izturīgas šķirnes un jāievēro pareiza kopšana.

No dabiskajiem līdzekļiem cīņā ar aveņu– zemeņu ziedu smecernieku (Anthonomus rubi) jeb tautā saukto ziedu dūrēju Dārzkopības institūta zinātniece Valda Laugale iesaka izmantot dabiskos atbaidīšanas līdzekļus ar skuju smaržu. Īsi pirms ziedēšanas apkārt augiem var uzkaisīt samaltas skujas vai arī uz zemeņu ceriem smidzināt skuju ekstraktus, piemēram, Fitoekols-IF 2% koncentrācijā. Šie līdzekļi diemžēl iedarbojas īsu laiku, t.i., kamēr smarža nav izgarojusi, tāpēc jāapstrādā vairākkārt. Lai mazinātu smecernieka izplatību nākamajā gadā, regulāri jāsavāc visi bojātie ziedpumpuri kopā ar kāpuriem un kūniņām (invadētiem pumpuriem ziedlapiņas neatveras, tie savīst un nobirst).

Simtprocentīgi izturīgu šķirņu pret ziedu dūrēju nav, taču novērots, ka kaitēklis vairāk apdraud agri ziedošās šķirnes ‘Kokinskaja Raņņaja’, ‘Zefyr’, ‘Honeoye’. Gados, kad smecernieks vēlāk mostas pavasarī, tas bojā tieši vēlās zemeņu šķirnes.

LA.lv