Praktiski
Mājas

Portatīvs ugunskurs, ko var ērti paņemt līdzi piknikā 0

Foto: Fotolia

Šķiet, neviens nav īpaši jāpārliecina, ka visgaršīgākais ēdiens izdodas, ja to pagatavo brīvā dabā uz atklātas uguns. Protams, modernās tehnoloģijas krietni atvieglo dzīvi un ietaupa laiku un līdzekļus, tomēr reizēm gribas izbaudīt uz atklātas liesmas gatavota ēdiena burvību. Internetā atrodami vairāki risinājumi, kā izgatavot portatīvu ugunskuru, ko var ērti paņemt līdzi piknikā.

Ugunskurs no auto riteņu diskiem

Lielākam katlam piemērota šķita ierīce, kas izgatavota no automašīnu riteņu diskiem.

Katla dibenam labi jāpiegulst disku izliekumam, lai tas būtu stabils. Izvēlējos R14 izmēra diskus, kas šķita piemēroti 30 litru tilpuma katlam. Nedrīkst izvēlēties vieglmetāla diskus. Tuvējā automobiļu kapsētā tos izdevās nopirkt par 20 eiro pāri.

Apakšējā diskā ar leņķa slīpmašīnu izgriež atveri malkas ievietošanai (pa aploci 22 cm). Tad otru disku uzliek virsū un piemetina uz punktiem. Konstrukciju papildina ar nelielām – 8 cm garām – no 5 mm bieza leņķdzelzs izgatavotām kājiņām. Notīra rūsu un sametināto ugunskuru nokrāso ar karstumizturīgu krāsu. Baloniņš maksā nepilnus četrus eiro, un ar vienu pietiek arī otra ugunskura nokrāsošanai. Izgatavošana varētu aizņemt aptuveni 40 minūtes.

Šādas konstrukcijas priekšrocības – liesmas ir savaldītas, un var panākt vienmērīgu degšanu. Nesvilst ne paša nagi, ne spalvas uz rokām, kā tas ir, gatavojot uz parasta ugunskura. Zem ierīces vēlams nobērt oļu kārtu, lai zem tā neapdegtu zāle. Var uzklāt nelielu bruģa laukumiņu. Ugunskuru var ērti paņemt līdzi. Kad tas atdzisis, var vest atkal mājup. Pirmais ēdiens, ko pagatavošu, noteikti būs jēra gaļas plovs.

Galerijas nosaukums

Raķešu krāsns – karstums bez raķetes

Mazākām vajadzībām (mazāka tilpuma katlam) lieliski noderēs, kā to mēdz dēvēt, raķešu krāsniņa. Tās pamatā ir ideja, kas nodrošina lielu vilkmi. Līdz ar to arī ar nelielu kurināmā daudzumu iespējams panākt stipru karstumu. Ierīces kurināšanai noder nelieli zariņi un skali, tāpēc nav jālauza galva, kur upmalā ņemt malkas pagales.

Izvēlas 120 x 120 milimetru kvadrātcauruli ar 5 mm biezām sienām. Nepieciešama metru gara caurule, tā izmaksās ap 15 eiro. (Beigās neliels caurules gabaliņš palika pāri.)

Vispirms nogriež 500 mm garu gabalu improvizētam skurstenim. Šajā detaļā viens sāns jānogriež 220 mm garā posmā – tur vēlāk piemetina kurtuvi, atstājot atveri gaisa padevei un pelnu izgrābšanai.

Kurtuves daļu kopā ar restītēm izgatavo no 350 mm gara kvadrātcaurules gabala. Restīšu daļa ir 110 mm gara. Kurtuve skurstenim piekļaujas 45 grādu leņķī, tāpēc restīšu daļa jāsaliec. Lai to paveiktu, metālu līdz sarkankvēlei sakarsē ar lodlampu.

Vēl nepieciešama 120 x 120 mm plāksnīte krāsniņas apakšas noslēgšanai, četras 100 x 40 mm plāksnītes, no kā izveidot paliktni katlam, un četras kājiņas, ko izgatavo no 20 x 20 mm leņķdzelzs (3 mm biezs).

Pirmo sametina skursteni un kurtuvi. Tad piemetina krāsniņas apakšu, kājiņas un visbeidzot katla turētājus, kuru iekšējos stūrus piegriež atbilstīgi katla dibena izliekumam stabilitātei.

Ierīci ērti izmantot jebkurā vietā (ogles no tās nebirst), to ērti ievietot automašīnas bagāžas nodalījumā un paņemt līdzi uz piknika vietu.

Izgatavošanas laiks – nepilnas trīs stundas. Precīzus izmērus var aplūkot rasējumā.

Galerijas nosaukums
LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pašas gatavotas pretcelulīta ziepes ar kafiju, olīveļļu un jūras sāli
1 diena
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Hurma no sēklas… Izdosies?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudenī uzzied ceriņi un kastaņas. Kas ar augiem notiks pavasarī?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO: Latvijā pazīstami cilvēki pauž sirsnīgus vēlējumus savai valstij
7 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
13 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
“Dinamo” neiemet “bullīšus” un zaudē Gagarina kausa īpašniecei “Ak Bars”
11 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
14 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
13 stundas