Praktiski
Mājas

Populārākie – granulu katli. Kā tos uzstādīt, apkopt, kādu dūmeni būvēt, lai namiņā būtu silti?0

Foto-Shutterstock

Lūdzu, pastāstiet par apkures katlu nomaiņu privātmājās! Kādi ir jaunākie katli centrālapkurei? Dzirdēts, ka ir ar antifrīzu un citiem jaunumiem. TEODORS ŠTEINBERGS LĪVĀNU NOVADĀ

Čuguns un tērauds

– Agrāk ļoti plaši izmantoja malkas apkures iekārtas. Katli bija izgatavoti no tērauda. Vēl bija iespēja apkurei iegādāties čuguna katlus. Tie ir ilgmūžīgāki. Tērauda katli kalpo 10–15 gadu, bet pareizi ekspluatēti čuguna katli – daudz ilgāk. Padomju laikos izgatavotajiem bija kāds būtisks trūkums: kurtuves bija pārāk mazas, nenodrošināja optimālu degšanas režīmu un līdz ar to kurināmā taupību, – skaidro SIA “Jards” direktors Ainārs Vorslavs.

Ražotāji arī patlaban piedāvā gan čuguna, gan tērauda katlus. Latvijā tos izgatavo Grobiņā, Tukumā, Jelgavā un citviet. Tērauda katli ir lētāki, tiem iespējama kā plauktu, tā cauruļu sistēma. Abas siltummaiņu sistēmas nodrošina ūdens uzsildīšanu katlā. Cauruļu sistēma darbojas efektīvāk, taču ir sarežģītāk ekspluatējama. Malkas apkures katlus joprojām izmanto mājsaimniecībās, kuru saimniekiem ir pieejami samērā lēti malkas resursi.

Dažas alternatīvas

Pilnībā automatizētos gāzes apkures katlus var ierīkot tur, kur iespējams dabasgāzes pieslēgums. Šo katlu lietderības koeficients ir visaugstākais. Tomēr, ja nepieciešams remonts, tas izmaksās visai dārgi. Tāpat papildu izmaksas rada patērētās gāzes uzskaites iekārtu apkalpošana.

Agrāk pieprasīti bija šķidrā kurināmā katli un katli, ko darbināja ar sašķidrināto naftas gāzi. Tomēr augstās kurināmo cenas dēļ tos gandrīz vairs neizmanto.

Jau vairāk nekā četrus gadus tirgū pieprasītākie ir granulu katli. Ir kombinētie, kuros līdztekus granulām kurināmajam var izmantot arī malku. Tomēr katli, kuros lieto tikai granulas, ir efektīvāki. Tos visbiežāk importē no Slovākijas, Čehijas, Vācijas un Itālijas, bet ražo arī Latvijā, piemēram, uzņēmumā “Grandeg”.

Granulas – labāks kurināmais

Iespējama lielāka ekonomija un automatizācija, nekā izmantojot malku. Nav nepieciešamas plašas telpas kurināmā glabāšanai un liels fizisks spēks, tās pārvietojot, nav arī putekļu. Turklāt, pērkot granulas, tiek atbalstīti vietējie ražotāji.

Granulu katlu priekšrocība ir gandrīz pilnīga to automatizācija. Visbiežāk automātiski notiek granulu padeve, aizdedzināšana un temperatūras režīma uzturēšana katlā. Klimatu telpās var regulēt arī ar datoru vai aplikāciju mobilajā tālrunī. Ir modeļi, kam automātiskajā režīmā tiek nodrošināta pelnu izvākšana no katla. Šādi katli bez cilvēka klātbūtnes var darboties nedēļu vai pat divas. Šis laiks ir atkarīgs no granulu un pelnu savākšanas tvertņu tilpuma. Parasti granulu tvertnes tilpums nav lielāks par puskubikmetru, taču ar šneku granulas var padot no lielāka tilpuma bunkura.

Protams, šiem katliem nepieciešama uzraudzība, un ik pēc noteikta intervāla tie jāiztīra. To var darīt pašu spēkiem, bet servisa speciālistu aicināt vien bojājumu gadījumos, kad nepieciešams remonts. Turklāt katliem, ko izplata specializētie apkures sistēmu veikali, Latvijā tiek nodrošināts pietiekams serviss.

Tonna premium klases (baltās) granulu maksā 130–150 eiro (pie ražotāja granulas izmaksās lētāk), un ar šo daudzumu parasti pietiek, lai ziemā vienu mēnesi nodrošinātu 150 m² lielas mājas apkuri, turklāt būs pie­ejams arī siltais ūdens. Protams, ēkai jābūt pietiekami nosiltinātai. Dūmgāzu temperatūra, izplūstot skurstenī, ir +60…+70 °C, tāpēc var apgalvot, ka viss siltums paliek ēkas iekšpusē.

Ierīkojot apkures sistēmu, jāņem vērā, ka tā sastāv no daudziem savstarpēji saistītiem elementiem, piemēram, skursteņa, cauruļvadu sistēmas un radiatoriem.

Ūdens paliek sistēmā vienmēr

Agrāk izmantoja tikai čuguna radiatorus, kas bija masīvi un neizskatījās estētiski, arī apkopi tiem veikt ir sarežģīti. Konvektoru tipa radiatori izgatavoti no dzelzs, taču nav jābaidās, ka tie varētu sarūsēt. Modernās apkures sistēmas ir slēgtas un darbojas, ja ir noteikts spiediens. Tas nozīmē, ka sistēmā nevar iekļūt gaiss un līdz ar to skābeklis, kas rada rūsēšanai labvēlīgus apstākļus. Lai sistēma nerūsētu, to visā ekspluatācijas laikā nedrīkst iztukšot. Tiklīdz ūdens no sistēmas tiks izliets, sāksies korozijas process, ko apturēt vairs nevarēs. Protams, ierīko arī atgaisošanas un ūdens papildināšanas sistēmas. Nav ieteicams veidot vaļējas apkures sistēmas, kas darbojas ar pašteci un kam nepieciešamas resnākas caurules, jo tad skābeklim ir lielāka iespēja iekļūt sistēmā.

Privātmājās, kas netiek apdzīvotas visu ziemu, apkures sistēmās jālieto ūdens un etilēnglikola maisījums līdzīgi kā automašīnā. Attiecīgas koncentrācijas etilēnglikols nodrošina ūdens nesasalšanu. Turklāt šī ķīmiskā viela nebojā ūdensapgādes sistēmas elementus. Ko ziemā darīt ar dzeramā ūdens sistēmu? Ūdens no tās jāizlaiž, savukārt posmā, kur tas nav iespējams, ūdensvadā jāievieto speciāls elektrisks sildelements. Ūdens temperatūrai jābūt dažus grādus virs nulles.

Caurules paslēpes nespēlē

Apkures cauruļvadu sistēmām izmanto dažādu metālu vai plastmasas caurules. Tieši kausējamās plastmasas caurules ar stikla šķiedras armējumu patlaban ir pieprasītākās. Konkrētai vietai piemērotāko ieteiks pieredzējis meistars, taču jāņem vērā, ka modernās caurules nav nepieciešams paslēpt aiz papildu konstrukcijām – tās ir dizainiski pieņemamas un ir papildu siltuma avots telpā. Vienīgais ierobežojums – šīs caurules nevajadzētu pievienot tieši pie katla. Saslēgumu ar katlu izveido no metāla caurulēm, jo temperatūra tur ir visaugstākā.

Granulu katla automātika nodrošina pastāvīgu ūdens temperatūru sistēmā, tāpēc radiatoriem jāierīko siltuma regulatori, lai sistēma būtu ekonomiskāka. Katrs radiators telpā dos tik daudz siltuma, kā noregulēts. Savukārt liekā siltumu izmantošanai mazajā lokā tiek ieslēgts ūdens sildītājs.

Vēl viena granulu apkures sistēmas atšķirība – katls darbojas vienmērīgi, tāpēc nav nepieciešama siltuma akumulācijas tvertne, kā tas ir malkas apkures sistēmās.

Dūmenis un UPS

Svarīgi ir izvēlēties apkures katlam piemērotu dūmvadu. Tam jābūt izolētam, ne tikai drošam, bet arī iekšpusē pietiekami siltam un tādam, kas nesvīst. Malkas katliem vajadzīgi resnāka diametra dūmeņi, bet granulu katliem, kuros tiek nodrošināta piespiedu gaisa plūsma, var izmantot tievākus dūmeņus, kas ir arī lētāki. Tomēr ar pārāk tievu dūmeņu izmantošanu nevajadzētu aizrauties.

Ierīkojot modernu apkures ierīci, nepieciešams cirkulācijas sūkni nodrošināt ar neatkarīgu elektroenerģijas avotu, kas ieslēgtos brīdī, kad tīklā pazūd spriegums. Īpaši svarīgi tas ir malkas apkures katliem, kas turpina sildīt ūdeni, līdz malka izdegusi. Sistēmā strauji kāpj temperatūra un spiediens, tāpēc var rasties nopietni bojājumi. Specializētajos veikalos nopērkamas UPS sistēmas līdzīgi kā datoriem, tomēr ir atšķirības. Tās spēj nodrošināt nepieciešamo jaudu sūkņu darbināšanai noteiktu laiku. Savukārt datoriem domātā sistēma nav paredzēta elektromotoru darbināšanai. Cirkulācijas sistēmas sūkņos ir tieši elektromotori. Apkures sistēmai domātās UPS maksā aptuveni 200 eiro.

Granulu katliem gan šīs sistēmas nav īpaši aktuālas, jo, atslēdzoties elektrībai, granulu padeve tiek pārtraukta un katls ātri nodziest. Katla elektronikas atmiņas nodrošināšanai te varētu izmantot arī datoriem domātās UPS sistēmas.

LA.lv
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Lielais ražas laiks. Kas darāms dārzā 16. – 23. septembrī
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Virtuves izlietņu veidi un to priekšrocības. Kuru izvēlēties?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Sagatavo kompostu pavasarim: ko noteikti tajā nevajag likt
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
10 stundas