Praktiski
Dārzs

Plūmēm katru gadu augļus bojā tārpi. Kā cīnīties? 16

Foto – Māra Bērziņa

Plūmēm ‘Skoroplodnaja’ un ‘Viktorija’ gatavos augļus katru gadu bojā tārpi. Augļi ir violetā krāsā, nav ēdami. Ko darīt? JĀNIS VALMIERĀ

Pēc Dārzkopības institūta pētnieces Dzintras Dēķenas domām, vainojams plūmju augļu tinējs (Grapholita funebrana).

Kaitēklis pēdējos gados ir ļoti izplatīts. Kāpuri ziemo kokonos zemākās stumbra daļās aiz mizas. Tie ir diezgan jutīgi pret zemu gaisa temperatūru, tāpēc bezsniega ziemās skaits mēdz samazināties. Kāpuri šķiļas, kad gaisa temperatūra vismaz nedēļu turas ap +10 °C (ap ziedēšanas laiku). Tauriņi lido, kad gaisa temperatūra ir virs +16…+18 °C. Izšķīlušies kāpuri iegraužas auglī un izdala tur ekskrementus. Bojātās plūmes kļūst violetas, bojājumu vietās uz ārpusi izdalās dzelteni, caurspīdīgi sveķi. Augļi sapūst vai sažūst un nobirst.

Lai samazinātu plūmju augļu tinēju daudzumu, var izmantot feromonu slazdus, ko izvieto 5–6 dienas pēc ziedēšanas, vai ķeramās jostas, kuras izliek jūnijā, bet oktobrī noņem un sadedzina. Kritušajos augļos kāpuri neuzturas ilgi, tādēļ, lai ierobežotu to izplatību, nobirušās plūmes vajadzētu regulāri savākt un iznīcināt. Vēlams arī irdināt apdobes.

LA.lv