Praktiski
Receptes

Plastmasas rīsi veikalā? Latvijā tādu nav..0

Foto – Shutterstock

Sociālajos tīklos var lasīt brīdinājumu, lai cilvēki uzmanās no Ķīnā ražotiem viltotiem rīsiem, kurus gatavo no plastmasas. Vai tādi ir nonākuši arī līdz Latvijai? Vai Pārtikas un veterinārajam dienestam ir kādas ziņas? Valērijs M. Rīgā

Ir ziņas, ka pasaulē pārtikas plauktos parādījušies rīsi, kurus Ķīnā gatavo no cietes, kas sajaukta ar plastmasu. Ražotāji ir piestrādājuši, lai rīsi izskatītos līdzīgi dabīgajiem un pat smaržo tāpat – to panāk, apsmidzinot ar smaržvielu. Kā skaidroja Pārtikas un veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere, līdz šim nav saņemtas nedz patērētāju sūdzības, nedz citu valstu dienestu informācija par Eiropas Savienības tirgū nonākušiem patērētāju veselībai bīstamiem rīsiem.

Visiem pārtikas produktiem, kas Eiropas Savienībā (ES) tiek ievesti no trešajām valstīm (ne ES dalībvalstīm), tiek veikta robežkontrole uz ES ārējās robežas. Latvijas robežkontroles punktos uz ES ārējās robežas kontroli veic Pārtikas un veterinārais dienests. Pilnīgi visām kravām tiek veikta dokumentārā un identitātes kontrole, ja nepieciešams, pamatojoties uz riska analīzi vai aizdomu gadījumos par neatbilstību, arī fiziskā kontrole ar vai bez parauga ņemšanas laboratoriskiem izmeklējumiem.

Dažiem produktiem ES regulās un lēmumos ir noteikta pastiprināta kontrole vai īpašas prasības ievešanai. Starp tādiem produktiem ir arī Ķīnas izcelsmes rīsi un produkti no tiem. Pilnīgi visām ES teritorijā ienākošām Ķīnas izcelsmes rīsu un produktu kravām jāveic fiziskā kontrole ar paraugu ņemšanu un laboratorisko testēšanu. Turklāt šādus produktus atļauts ievest tikai ar Ķīnā izdotu Veselības sertifikātu un laboratorisko analīžu protokolu, kas apliecina, ka rīsi nav ģenētiski modificēti (ĢMO).

No Ķīnas caur Latvijas ārējo robežu rīsi 2017. gadā netika importēti. Taču, ja tie ES teritorijā ir ievesti caur kādu citu ES ārējās robežas kontroles punktu, šīs kravas ir kontrolētas atbilstīgi minētajam.

Caur Latvijas robežkontroles punktiem 2017. gadā ievesti Kambodžas, Krievijas, Pakistānas, Indijas, Mjanmas un Taizemes izcelsmes rīsi.

LA.lv