Praktiski
Mājas

Plastmasa visiem dzīves gadījumiem. Uztaisi trūkstošo detaļu pats!0


Kad priekšmets atdzisis, tas kļūst balts un necaurspīdīgs.
Kad priekšmets atdzisis, tas kļūst balts un necaurspīdīgs.
Foto – Indulis Burka

Ko darīt, ja salūzusi kādas ierīces plastmasas detaļa, nepieciešams stiprinājums, kura izgatavošanai no metāla jāvelta daudz laika un pūļu? Viens no risinājumiem – kompozītmateriālu izmantošana, taču bieži vien darbam ar šiem materiāliem vajadzīgi palīglīdzekļi, jāizveido speciāla forma, kurā materiāls, nemainot formu, var sacietēt. Turklāt kompozītmateriāli nebūt nav tik nekaitīgi ne cilvēkam, ne apkārtējai videi.

Karsts ūdens un ideja

Meklējot iespēju izgatavot kādas ierīces stiprinājumu, interneta plašumos sev atklāju polimorfās plastmasas – termoplastisko plastmasu veidu, kas kļūst mīksts un pakļaujas veidošanai, sākot no +65 °C, turklāt šī plastmasa nav toksiska.

Materiālu iespējams iegādāties arī Latvijā. Interneta veikalos ir nopērkamas granulas, un 250 g iesaiņojums maksā nedaudz vairāk par 12 eiro.

Kas vajadzīgs, lai ķertos pie darba? Pats materiāls, stikla trauks, kurā ieliets aptuveni +90 °C karsts ūdens, un… ideja.

Galerijas nosaukums

Rokas nedeg

Ūdenī iebērtās granulas jau pēc neilga brīža kļūst caurspīdīgas un izkusušas. Tās ar koka irbulīti savāc vienkopus vijīgā masā un izvelk no ūdens. Pati plastmasa slikti vada siltumu, tāpēc rokas neapdedzina. Jāuzmanās vienīgi no karstā ūdens pilēm, kas varētu būt palikušas masā. Plastmasa arī nelīp pie rokām un neatstāj traipus.

Kamēr plastmasa mīksta, to var viegli veidot un piešķirt vēlamo formu. Pamazām atdziestot, tā kļūst cieta, taču formu iespējams koriģēt diezgan ilgi. Ja formu nepieciešams fiksēt straujāk, izgatavoto priekšmetu ieliek aukstā ūdenī. Sarežģītu priekšmetu var izgatavot vairākos paņēmienos. Lai savienotu divas daļas, savienojuma vietas atliek vien uzkarsēt karstā ūdenī, līdz tās kļūst caurspīdīgas, un cieši saspiest kopā.

Kad priekšmets atdzisis, tas kļūst balts un necaurspīdīgs. Plastmasa ir pietiekami izturīga un cieta. Tā nekļūst trausla, var griezt ar asu nazi vai urbt, vienīgi urbim jāgriežas ļoti lēnu.

Var izmantot atkal un atkal

Taču pati labākā īpašība – šo plastmasu var izmantot atkārtoti. Proti, ja priekšmets neizdevās vai vairāk nav nepieciešams, to var pārveidot kādā citā. Tāpat noderēs jebkurš atgriezums, pat sīkākās skaidas. Tās visas var atkal izkausēt un izmantot atkārtoti. Vienīgi jāņem vērā, ka no šīs plastmasas izgatavotie priekšmeti jālieto istabas temperatūrā. Tāpat materiālu nedrīkst sakarsēt vairāk par +200 °C, jo tad tas zaudē savas īpašības.

Sacietējušu plastmasu iespējams krāsot ar akrila krāsām.

Tūkstoš un viens izmantošanas veids

Šo materiālu var izmantot modelēšanai un dažādu prototipu izgatavošanai. No tā var tapt rokturis vīlei vai karotītei – atdziestot materiāls nedaudz saraujas un cieši apņems metālu. Tas ir mehāniski izturīgs.

No tā var izgatavot formas, piemēram, ģipša figūriņu veidošanai. Galvenais, lai materiāls, ko ieliesiet formā, nebūtu karstāks par +50 °C. Šī plastmasa var aizstāt salūzušu sadzīves priekšmetu daļas. Materiāls nevada elektrību, tāpēc derēs kā izolators starp vadiem (tie nedrīkst sakarst!).

Šeit pieminēti tikai daži materiāla izmantošanas veidi, taču iespējas var ierobežot vien iztēle un temperatūra.

LA.lv