Mājas, Remonts un būvniecība

Pirmā Āgenskalna tirgus liecinieks: atjauno namu, kas ielā ir vienīgais

Foto - Anda Krauze

Vecajā Āgenskalnā, Tirgus un Puķu ielas krustojumā, skatienam paveras augsta sēta ar uzrakstu “Livonijas Pārdaugavas hercogiste”. Intriģējoši, vai atdzīvinām vēsturi? Ielas otrajā pusē, Tirgus ielā 1, iekšpagalmā rosās Jēkabs Vīk­sna (38). Viņš atjauno īpašumā iegūto 19. gs. koka namu.

Interesanti, tas ir vienīgais šajā ielā, turklāt pati Tirgus iela ir liecība kādreizējai pirmā Āgenskalna tirgus rosībai (tas atradies Sētas kroga pagalmā – Nometņu ielas sākumgalā, kur 19. gs. sākumā bijis rajona centrs ar nelielu tirgus laukumu, gadsimta beigās pie tā uzcēla Sv. Trīsvienības baznīcu).

Kopš pirmā Āgenskalna tirgus laikiem sētā saglabājusies saimniecības ēka, kuras pagrabos vēl ir gaļas sālīšanas kubli. Pie nama filmētas epizodes filmām “Pie bagātās kundzes”, “Uzbrukums slepenpolicijai”, kā arī “Bille”. Tiešām, noskaņu un iedvesmu bagāta vieta!

Amatniecība – sirdslieta

“Šīs senās mājas īpašnieks pie dažādām varām spējis atrast veidu, kā izvairīties no nama nacionalizācijas. Kā viņš to izdarījis, var izpētīt saglabātajos dokumentos – izziņās, sarakstē,” mapi ar sakrāto rāda Jēkabs un piebilst: “Tik uzņēmīga un lietpratīga saimnieka rīcības dēļ māja netika izpostīta, un tagad atliek vien atjaunot laika­zoba nodarīto. Esmu beidzis Rīgas Lietišķās mākslas koledžu, kas man devusi radošo garu, un kokamatniecību apguvu pašmācībā, sākot namīpašuma atjaunošanu, iepazīstoties un strādājot ar amata meistariem. Tā no hobija šī nodarbe ir pārtapusi par pamatnodarbošanos un sirdslietu.”

Jēkabs Vīksna restaurāciju veic apmēram sesto gadu – nesteidzīgi (ierobežota rocība), taču pārdomāti un pamatīgi, jo kā gan citādi – ēkai jānodrošina ilgs mūžs, jo tajā dzīvo arī viņa bērni un brālis ar ģimeni.

“Sāku ar ēkas pamatiem, metra dziļumā izņemti vecie ķieģeļi, tie aizstāti ar jauniem. Sākotnēji ēka bijusi vienstāva, vēlāk piebūvēts otrais stāvs. Veicot atsegumus, atklājās pirmā stāva ēkas paksis (guļbūves stūra stiprinājums). Atradām arī sanumurētus baļķus un citas būvdetaļas. Tagad veicam darbus telpā, kurā būs virtuve ar krāsniņu. Te, lūk, izņemti vecie grīdas dēļi un iztīrīta telpa zem tiem.”

Ejā uz topošo virtuvi Jēkabs ielicis atjaunotās priedes koka durvis ar oriģinālajiem rokturiem, protezējis bojātās koka konstrukcijas, no vecajiem dēļiem logiem darinājis biezas palodzes.

Fasādē dēļu faktūra veidota, izdedzinot ar gāzes degli un apstrādājot ar drāšu birsti un priežu darvu (sveķi plus lineļļa). Saimnieks skaidro: “Virsma jāapstrādā atkarībā no laika apstākļiem, vismaz reizi divos gados, jo saulē tā izbalē.”

Saglabāt senatnes šarmu

Uzkāpuši pa senajām kāpnēm otrajā stāvā, esam viesistabā, kuru silda kamīns. Uzreiz ievērojam augstos griestus un to noapaļotos stūrus.

“To veco, ieliekto apaļumu griestu stūros sauc orķelis – griestu un sienas noapaļotais savienojošais elements, kam ir ne vien vizuāli estētiska, bet arī praktiska nozīme – tas palīdz labāk cirkulēt gaisam. Lai ēka labāk saglabātos, svarīga ir pareiza ventilācija, tāpēc arī vecos logus neaizstāju ar plastmasas logiem, bet koka.”

Būvniecība notiek arī saimniecības ēkā, kas saglabājusies no 19. gs. un pārsteidz ar senajiem gaļas sālīšanas kubliem. Te uz pirmo Āgenskalna tirgu sīktirgotāji ar zirgiem veduši uzpircējiem gaļu, tā vilkta augšup uz kūpinātavu. Sētā bijušas pajūgu novietnes un naktsmītnes. Ēkas četrmetrīgo pagrabu smiltīs joprojām lieliski saglabājas dārzeņi, piemēram, burkāni un kartupeļi. Izrādās, ka abas ēkas uzbūvētas uz bijušās kāpas. Grūti iztēloties, ka te un pašreizējā Āgenskalna tirgus vietā senāk slējušās kāpu grēdas ar priedēm.

Arhitekts. Vecām koka mājām ir neticami liels izturības resurss 

Arhitekts Pēteris Blūms

• Vecas, sen nekoptas mājas parasti cilvēkiem izskatās sliktākas, nekā tās ir patiesībā.

• Mājamatniecība un visādas prasmes ir liela lieta praktiskam cilvēkam, bet tas vēl nenozīmē, ka ar to pietiek, lai ķertos pie vecas mājas saglabāšanas.

• Vecām koka mājām ir neticami liels izturības resurss. Apbrīnojami liels. Bet tas nav bezgalīgs.

• Jebkurš vecs dēlis ir nomazgājams, attīrāms, un tas atdzīvosies savā senkoka vienreizībā.

• Vecu koku vajag tīrīt ar prātu un izjūtu, nevis pliku smilšpapīru.

• Vecu māju sabojāt var ātri, bet kļūdas labot – dārgi.

• Vērts izlasīt: http://apollo.tvnet.lv/zinas/, http://www.sif.gov.lv/, “Lietišķi padomi par vienkāršām lietām vēsturisko ēku lietotājiem, īpašniekiem, aprūpētājiem”, Blūms P., VKPAI, 2011.

3 Komentāri

  1. Mūsdienu jaunajiem ,laikam, ir grūti iedomāties arī to, ka Melnsila-Kristapa-Āgenskalna ielu kvartālā reiz bija augstas kāpas. Ziemā Rīgas 5. vidusskolas skolēniem fizkultūras stundas uz slēpēm notika uz iepretī skolai visaugstākās kāpas.Svētdienās “kalni” (tā tās kāpas saucām) bija pilni ar bērniem uz ragutiņām un slēpēm no tuvākām un tālākām vietām. Un tas jau nebija diez kādos sensenos laikos -tikai pirms kādiem 66 gadiem…

    1. Tagad sho vietu sauc par Aagenskalna priedeem. Visaugstaakaa kaapa atradaas, kur pashreiz ir veikals Maksima. Braucot ar sleepeem no shii “kalna” vareeja pat sasniegt Melnsila ielu. Esmu beidzis 5.vidusskolu 1950. gadaa un labi atceros tos jaukos laikus. Shodien man jau 84 gadi.

      Igors

Pievienot komentāru