Praktiski
Manas tiesības

Pilnvara bērna patstāvīgai izceļošanai – kas jāzina vecākiem?0

Foto-Shutterstock

Tuvojoties skolēnu brīvlaikam, aktuāli kļūst arī ceļošanas jautājumi. Lai vasaras atvaļinājums noritētu bez raizēm, Latvijas Zvērinātu notāru padome (LZNP) atgādina – bērnam, ceļojot ārpus Šengenas zonas, patstāvīgi (no septiņu gadu vecuma) vai pilnvarotas personas pavadībā, ir nepieciešama notariāli apliecināta viena vai abu vecāku piekrišana vai pilnvara. LZNP apkopotie dati liecina, ka 2017. gadā ir izsniegtas jau vairāk nekā 2300 piekrišanas bērna patstāvīgai izceļošanai no valsts un 1300 pilnvaras nepilngadīgo interešu pārstāvībai.

“Cilvēki diezgan bieži jautā par to, vai šādai piekrišanai vai pilnvarai ir jābūt notariāli apliecinātai. Dažkārt par to ir jaušama arī neliela neizpratne. Taču valsts uzdevums ir veikt robežkontroli un nodrošināt, lai bērns bez vecāku ziņas netiktu nelikumīgi izvests. Šāda pilnvara ir ļoti nopietns dokuments, un, manuprāt, neviens drošības pasākums, kas saistīts ar paša bērnu, nevar būt uzskatāms par kaut ko apgrūtinošu,” skaidro LZNP priekšsēdētāja Sandra Stīpniece, atgādinot, ka, šķērsojot valsts robežu, bērnam robežšķērsošanas vietā ir jāuzrāda ne tikai pase vai eID karte, bet arī pilnvaras oriģināls vai tās notariāli apliecināta kopija. Arī kopija bez notariāla apliecinājuma nav derīga.

Ja iepriekš pieteikta vizīte pie notāra, piekrišanas vai pilnvaras sagatavošana aizņems vien aptuveni 30 minūtes. Pie zvērināta notāra jāvēršas vienam no vecākiem, savukārt bērnam un personai, kura viņu pavadīs, nav noteikti jānāk līdzi.

“Valstīs, kuras ietilpst Šengenas zonā, pilnvara vai piekrišana nav obligāta. Taču pirms plānotā ceļojuma vecākiem ieteicams pārliecināties, vai valsts, uz kuru vai caur kuru plānots doties, nav noteikusi kādas papildu prasības saistībā ar bērna ceļošanu, piemēram, prasības par dokumenta valodu jeb tulkojumu, legalizācijas (apostille) nepieciešamību u.tml. Arī pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzējam var būt savi noteikumi. To visu notārs palīdzēs noskaidrot, sagatavojot dokumentus”, stāsta LZNP priekšsēdētāja.

Vienlaikus jāatceras, ka saskaņā ar likumu nepilngadīgām personām nav rīcībspējas, tādēļ bērni nevar paši sevi pārstāvēt. Tāpēc vecākiem ieteicams izvērtēt nepieciešamību dot bērna pavadonim arī pilnvaru viņa interešu pārstāvībai gadījumā, ja jārisina kādi jautājumi, piemēram, medicīnas, tiesībsargājošajās un citās iestādēs.

Atkarībā no valsts, uz kuru ceļo, un no personas, ar kuru izceļo, bērnam, šķērsojot Latvijas robežu, būs nepieciešami šādi dokumenti:
* Pase vai personas apliecība jeb elektroniskā identifikācijas karte (eID), ceļojot Šengenas zonā un atsevišķās citās valstīs.
* Vismaz viena vecāka vai aizbildņa notariāli apliecināta pilnvara bērna izceļošanai no Latvijas pilnvarotās personas pavadībā (bez vecākiem) uz valsti, kas neietilpst Šengenas zonā.
* Vismaz viena vecāka vai aizbildņa notariāli apliecināta piekrišana bērna patstāvīgai izceļošanai no valsts – tas pieļaujams tikai tad, ja bērns ir vismaz septiņus gadus vecs.
* Latvijas valsts piederīgā vecāka notariāli apliecināta pilnvara, bērna izceļošanai no Latvijas, ja bērns ceļo ar vecāku, kurš ir ārvalstnieks.
* Ar bērnu kopā ceļojošā vecāka personu apliecinošam dokumentam (piemēram, pasei) ar ierakstu par bērnu vai bērna dzimšanas apliecībai, vai tās notariāli apliecinātai kopijai, ja bērnu pavadošā vecāka pasē nav ieraksta par bērnu.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izveido patriotisku piespraudi pats! Darba gaita soli pa solim. VIDEO 1
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Lai svētku galdauts sniegbalts! Neticami efektīvs pašgatavots līdzeklis – iztīra pat vecus traipus!
3 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Kaut ko ļoti vēlies? Nav nekā neiespējama!
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Solidaritāte, cieņa un drosme. Valsts prezidenta Egila Levita runa pie Brīvības pieminekļa
10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Foto. Svētku uguņošana priecē iedzīvotājus gan Rīgā, Daugavmalā, gan pie televizoru ekrāniem
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Foto. Lāpu gājiens Rīgā pulcē tūkstošiem dalībnieku
9 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Atdot daļiņu no saņemtā. Saruna ar Jāni Lūsēnu
Intervija 14 stundas
SM
Signe Mengote
Ekonomika
Jāvērtē pēc spējām, nevis diagnozes. Kā mazināt plaisu starp darba devējiem un invalīdiem
14 stundas