Praktiski
Dārzs

Piķējam tomātus! Padomi, kā to pareizi darīt, lai stādiņi augtu stipri un spēcīgi 0

Foto-Shutterstock

Tomātkopjiem uz palodzēm jau sadīguši jaunie stādiņi – dažam pavisam nelieli, dažam jau kā mazas birztaliņas. Tas nozīmē, ka ir pēdējais laiks piķēt stādiņus.

Piķēšana ir ļoti atbildīgs darbs. Tātad – kad īsti ir laiks piķēt jaunos stādiņus? Profesionāļi uzskata, ka tas jādara, kad ir parādījušās pirmās īstās lapiņas. Agrāk nav vēlams, jo stādiņš vēl nav spēcīgs, tam ir maza saknīte. Var, protams, pārstādīt arī vēlāk, kad saaugušas jau vairākas īstās lapiņas. Taču tad jārēķinās, ka sakņu sistēma tomātstādiņam ir jau sazarota un, atrodoties kopā vairākiem stādiņiem, saknes pilnīgi noteikti būs savijušās kopā. Atdalīt šādus stādiņus, netraumējot saknes, ir ļoti grūti.

Kā pareizi piķēt?

Katram audzētājam var būt sava metode, kā atdalīt saaugušos stādiņus, nav vienas konkrētas pareizās atbildes. Ja uz palodzes ir daudz vietas, katru stādiņu var uzreiz piķēt atsevišķā palielā traukā, kur tam augt un izvērsties. Ja vietas ir maz, tad vispirms augus sadala pa nelieliem trauciņiem – galvenais, lai katram stādiņam ir sava “mājiņa”. Pēc tam, kad tomātiņi būs pieauguši šos nelielos trauciņus, tos vajadzēs pārstādīt lielākos. Tikmēr ārā gaiss kļūs arvien siltāks un varēs podiņus ar stādiem pa dienu iznest saulītē uz balkona vai lodžijas.

Augsnei pievieno šķipsniņu superfosfāta un nelielu saujiņu biohumusa, tāpat būtu labi pievienot šķipsniņu kālija sulfāta.

Augus pirms piķēšanas vajadzētu palaistīt jau iepriekšējā dienā. Ja salaistīs pirms pašas pārstādīšanas, zemes kunkulis var izrādīties pārāk smags un atdalot var traumēt smalkās saknītes. Pārstādot apkārt saknītēm ir jābūt zemei, tad augam tas neradīs lielas sāpes un vieglāk palīdzēs ieaugt.

Augus izceļ ar karotes kātu vai tieviem irbulīšiem. Zemi uzmanīgi pabaksta ar irbulīti un stādiņu uzmanīgi izceļ laukā. Jācenšas pēc iespējas mazāk grābstīties gar stādiņa zaļo daļu – lapām un stumbru. Labāk darboties ar sakņu kamolu un zemi ap to.

Daži tomātmīļi iesaka nokniebt centrālajai saknītei trešdaļu nost. Tomēr tā ir trauma stādiņam, kurš jau tā pārcieš milzīgu stresu piķēšanas sakarā. Ja nokniebj saknītei daļu, stādiņam vajadzīgs ilgāks laiks, lai atjaunotu zaudēto un saņemtos augšanai.

Stādiņu iegulda zemē līdz dīgļlapiņām, tas palīdzēs izveidot stabilāku sakņu sistēmu. Uzmanīgi aprauš apkārt zemi un viegliņām piespiež. Pēc tam augus vajag salaistīt.

Lai izdodas bagātīga raža!

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Karamelizēti āboli. Bērniem ļoti garšos!
20 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Ķirbju salāti ar papriku. Nevajag sterilizēt!
20 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Lai vēlziedes parādītu sevi visā krāšņumā. Kad tās ir jāpārstāda un kā jākopj?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Mēs paši esam uzlikuši sev važas. Intervija ar uzņēmēju Uldi Pīlēnu
Intervija 30 minūtes
LE
LETA
Dabā
Trešdien vietām sabiezējusi migla, pa dienu nokrišņi nav gaidāmi
37 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Valstij pasniegti īpaši Latvijas simtgades ģerboņi
32 minūtes
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Trampa draugi iznāk no skapja
24 minūtes