Daiļdārzs, Dārzs

Pieticīgās tīģerlilijas – visvieglāk audzējamās sīpolpuķes

Foto - Ārija Jankovska

Vai tīģerlilijas ir tie paši ķeizarkroņi? ILZE JĒKABPILĪ

– Par ķeizarkroņiem Latvijā visbiežāk sauc tīģerlilijas, reizēm arī dažas citas lilijas, taču profesionālie puķkopji par īsto ķeizarkroni atzīst tikai vienu – karalisko fritilāriju (Fritillaria imperialis), – paskaidro Nacionālā botāniskā dārza vadošais pētnieks Arnis Seisums.

Tīģerlilijas (Lilium lancifolium) pieder pie Āzijas lilijām. Tās ir vienas no visvieglāk audzējamām sīpolpuķēm. Augu dzimtene ir Ķīna, Japāna, Koreja. Ziedi ir nokareni, ar stipri atliektām ziedlapām oranžā krāsā, uz kurām ir punktiņi. Uz 1–1,5 m augstā stublāja ir vismaz desmit ziedu, tie nesmaržo. Uzzied jūlija beigās. Arī pildītā šķirne ‘Flore Pleno’ veido milzīgu koši oranžu ziedu vāli ar tumšākiem punktiem, augs labi aug un vairojas.

Tīģerlilijām piemērota atklāta, vējaina, saulaina vieta, ko pēc iespējas mazāk skar pavasara salnas, jo jaunie dzinumi ir ļoti jutīgi. Puķēm tīk caurlaidīga, organiskām vielām bagāta augsne. Tīģerlilijas ziemā nav jāsedz, jo tās labi pārziemo. Vienuviet bez pārstādīšanas lilijas var augt 3–5 gadus. Ja ir savairojušās, sablīvējušās un negrib vairs ziedēt, vajag pārstādīt, izrokot un sadalot sīpolu ligzdas.

Pievienot komentāru