Praktiski
Svētki

Pieminekļi no stikla: cik tie izturīgi, kā kopjami un cik maksā0

Redzēju kapos modernu pieminekli no stikla. Kāda tam izturība, kā kopjams un cik maksā? EVITA SABILĒ

– Latvijas kapsētās stikla pieminekļi ir jaunums, – skaidro māk­slinieks Ernests Vītiņš, kuram ir liela pieredze darbā ar stiklu. Vecākajam mākslinieka gatavotajam piemineklim kapos ir seši gadi. Vērtējums – izturējis labi. Katram meistaram ir savi gatavošanas knifi, tāpēc rezultāts atšķiras. Viena no svarīgākajām lietām – stikla līme. Tieši tā ir dārgākā izejviela, un no tās kvalitātes atkarīga pieminekļa izturība. Viena objekta tapšanai vajag aptuveni mēnesi. Tos var gatavot visu gadu, jo darbs notiek telpās. Taču ziemā, kad ir sals, nevar sagatavot kapavietu, ieliet betonu vai uzlikt akmens pamatni.

Laba izturība

Latvijas klimats stiklam nekaitē. Arī mehāniskā izturība piemineklim ir laba. Protams, ja tam uzkritīs liels zars vai cits smagums, šķembas atlūzīs tāpat kā marmoram. Pieminekļos stikla plāksnes tiek guldītas cita uz citas horizontāli. Pat ja kāds akmentiņš trāpīs (tā var gadīties, kad darbinieki teritoriju appļauj ar trimmeri), tas ieskrāpēs tikai vienu loksni un kopumā bojājums nebūs redzams. Tieši slāņu dēļ nevar ieplaisāt viss piemineklis, kā tas gadās ar akmeni.

Kopt viegli

Stiklu kopt ir vieglāk nekā akmeni, jo nav poru, tas neapsūno. Pieminekli mazgā ar ūdeni un mīkstu sūklīti. Slapjā laikā noslauka ar sausu drānu vai papīra dvieli. Smiltis un putekļus sausā laikā var notraukt ar mīkstu suku, ko lieto automašīnām un kas neskrāpē krāsu. Virsmu var sabojāt, tīrot ar asiem sariem, beržot ar abrazīvu pastu u.c.

Apkārt stikla piemineklim nevajag bērt smiltis, jo tās lietus laikā pieminekli padara netīru. Piemērotāks ir oļu, šķembu segums.

Nav lēts

Jo vienkāršāka forma, jo vieglāk gatavot pieminekli. Jo skulpturālāka forma, jo sarežģītāka un ilgstošāka tā veidošana. Katrs piemineklis ir oriğināls. Neliels vienkāršas formas piemineklis varētu maksāt, sākot no 1000 eiro. Taču, piemēram, pasūtot ziemā, kad meistariem mazāk darba, cena būs pircējam tīkamāka.

Pārdomā iederību

Stikla pieminekļus gatavo arī ārzemēs, un tos var pasūtīt, taču katrā vietā ir citādi klimatiskie apstākļi. Iegādājoties vietējo preci, ir garantija, ka meistars novērsīs radušos kļūmi.

Pirms pasūta pieminekli, māksliniekam vajag nosūtīt kapavietas attēlu. Stikls tikai tad var sevi atklāt, ja tas spēlējas ar gaismu. Atkarībā no vietas izvēlas pieminekļa lielumu un biezumu.

Vēl viena labā īpašība ir tā, ka šādi pieminekļi labi iekļaujas apkārtējā vidē.

LA.lv